İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Günümüzde teknoloji alanı durdurulamaz bir gelişme sürecinde. Bu gelişimde en büyük payda bilgisayarlara ait. Bu yüzden bilgisayar alırken seçme konusunda çok zorlanıyoruz. Peki bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz ? Bu konumuzda bilgisayar alacaklar için bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli bilgisayar seçimi nasıl yapılmalı ? sorularının cevaplarını hazırladık. Bilgisayar alırken seçim yapmakta zorlananlar bu konuda nasıl bilgisayar seçim rehberine ulaşabilirler.

Bilgisayar alacaklar için en önemli soru olan hangi bilgisayarı almalıyım sorusunun cevabını sizler için hazırladık. Bilgisayar seçmeden önce nelere dikkat etmelisiniz, bilgisayar seçmenin püf noktalarını sizlere detaylı bir şekilde anlattık. Konuyu fazla uzatmadan bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz sorumuzun cevabına geçelim.

 • İlk olarak bilgisayar alırken öncelikle yapmamız gereken marka model araştırmasından önce bilgisayarı ne amaçla alacağız ona karar vermek. Örneğin ofis için bilgisayar arıyorsunuz yüksek performanslı bir bilgisayara ihtiyacınız yok ve ya ev için bilgisayar arıyorsunuz ama aynı zaman da oyunda oynayacaksınız o zaman yüksek performanslı bir bilgisayara ihtiyacınız var demektir.
 • Bilgisayarı ne amaçla alacağınızı belirlediniz şimdi sırada marka model araştırması var. Marka model araştırmasını mutlaka ülkemizdeki teknik servis durumuna göre araştırmanız önemle tavsiye edilir. Teknik servisi daha yaygın olan bir bilgisayar markası her hangi bir sıkıntı durumunda size daha hızlı çözümler üretebilecektir. Bunu tek marka olarak değil bir kaç marka olarak belirlemeniz ekonomik açıdan daha faydalı olacaktır.
 • Marka modelde belirlediniz sıradaki işlemler ise özellik belirlemesi. Bilgisayarı ne amaçla alacağımızı zaten ilk aşamada belirlemiştik. Sonrasında bu amaca uygun özelliklerde bilgisayarlar seçmemiz gerekecek. Nasıl olacak peki ?

Ofis Bilgisayarı Seçimi

Ofis bilgisayarı seçerken dikkat etmemiz gereken ofiste ne programları kullanacağımız. Eğer program kullanmayacaksak çok yüksek performanslı bir bilgisayar araştırması yapmamıza gerek yok demektir. Eğer ki grafik, çizim, yazılım alanlarında programlar kullanacaksak mutlaka bu programların istediği özelliklerde bilgisayar araştırması yapmamız en doğrusu olacaktır. Daha ucuz olsun diye daha düşük özellikte bilgisayar almanız ilerleyen zamanda işinizi tam anlamı ile yapamamanız ve yeni bilgisayar masrafı olacaktır. Şimdi ucuz alırsınız ama size daha pahalıya patlar. Bu yüzden ofiste program kullanacaksak bu programın istediği özelliklerde bir bilgisayar tercih etmek en doğrusu.

Ev İçin Bilgisayar Seçimi

Ev için bilgisayar seçiminin bir çok alternatifi mevcut. Fakat yine evde bilgisayarı ne amaçla kullanacağınız da çok önemli. Bilgisayarı nasılsa evde kullanacağım deyip geçmemeli. Yine evde de bilgisayarı çok amaçlı olarak kullanabilirsiniz. İnternet, oyun, freelance işler gibi bir çok alanda kullanılabilir. Bunun için yine evde bilgisayarı ne amaçla kullanacağınız önemlidir.

Evde bilgisayarı ne amaçla kullanacağımızı belirledikten sonra laptop mu yoksa masaüstü bilgisayar mı buna karar vermemiz lazım çünkü aralarında büyük fiyat farkları olabiliyor. Bu seçime de karar verdikten sonra yine ofis bilgisayarında olduğu gibi marka model araştırması yapıp marka model seçimi ve devamında istediğiniz türde bir bilgisayarın nasıl özellikte olması gerekiyorsa o özelliklere uygun bir bilgisayar seçmemiz en doğru seçim olacaktır.

Teknolojide özellikle bilgisayar konusunda gelişime dur diyemediğimiz için aldığınız bilgisayar gün geçtikçe özellik olarak geriye düşecektir. Fakat kullanacağımız alana göre bilgisayar seçimimiz doğru olduğu sürece aldığınız bilgisayar sizleri 5 sene kadar sıkıntısız bir şekilde idare edecektir.

Bilgisayar seçimi konusunda destek almak isterseniz iletişim sayfamızdan, whatsapp hattımızdan ve ya skype adresimizden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Oyun Bilgisayarı Seçimi

Oyun oynamak amaçlı alacağınız bilgisayar seçimi gerçekten çok önemli hele birde online oyun oynuyorsanız seçtiğiniz bilgisayarın kesinlikle özellikleri o oyun ile uyuşmalı. Hangi oyunu ve ya oyunları oynuyorsanız o oyunların özelliklerine göre bilgisayar seçmeniz gerekmekte. Bu özellik olayı her bilgisayar seçimi için geçerli evet fakat oyun bilgisayarı seçiminde birde ekran kartının da ayrı bir önemi var. Ekran kartınızın oyun özelliklerine ve FPS özelliklerine uygun olması kesinlikle önerilmektedir.

Bilgisayar Seçimi

Sonuç olarak baktığımız zaman öncelikle bilgisayarı ne amaçla alacağımız çok önemli bir etken. Sonrası ise bu işlemlerde bilgisayar içerisinde hangi yazılımları kullanacağımız önemli bir etken. Fakat bunlardan önce tabi ki maddi olarak hangi bilgisayarı seçmemiz gerekiyor bu aralığı belirlememiz gerekir.

** Bilgisayar alırken hızlı olmasını istiyorsanız size önerebileceğim önemli bir nokta bilgisayarınızda mutlaka SSD disk olmasıdır. Neden diye soracak olursanız SSD ile HDD arasındaki farklar konumuzu inceleyerek iki disk arasında ne gibi farklılıklar var bunu öğrenebilirsiniz.

Diğer bir konumuz olan ssd hız testi nasıl yapılır adlı konumuzda da en hızlı ssd diskleri inceleyebilirsiniz.

2 Yorum

 1. M. Serdar M. Serdar 2 Nisan 2021

  merhaba ben programsiz bir sekilde kisitli hesaptan admin hesabinin sifresini ögrenmek istiyorum. dikkatinizi cekeyim sifirlama degil ögrenmek istiyorum.

  • Ahmet Temiz Ahmet Temiz 4 Nisan 2021

   Dikkatinizi çekerim böyle bir şifreyi öğrenmenizi buradan anlatmak doğru değildir. Başka şahısların şifrelerini öğrenmek etik olmadığı gibi anlatmakta etik değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.