İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

dns_probe_finished_nxdomain hatası çözümü nedir ?

Çözüldü2.78K görüntülenme
0
0 Yorum

Son zamanlarda bilgisayarımda internete girerken sürekli dns_probe_finished_nxdomain hatası alıyorum. Bir çok siteden araştırdım ama çözüm bulamadım. İnterneti çok sağlıklı kullanamıyorum. Sizlerden yardım bekliyorum bu sorunu nasıl çözebilirim yardımcı olursanız sevinirim. Sitenizi çok beğendim başka bir sorun araştırırken buldun bu sorunu da çözebileceğinize inanıyorum teşekkürler.

dns_probe_finished_nxdomain hatası çözümü hakkında cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum telefondan falan sorunsuz kullanabilirken bilgisayarımdan internetimi kullanamaz durumdayım. Lütfen bir çözüm sunun teşekkür ederim.

Soru yeni cevaplara kapalıdır.
Ferhat Bilgili En iyi cevap olarak seçildi 2 Eylül 2020
0

dns_probe_finished_nxdomain hatası internet tarayıcılarından en çok karşılaşılan problemlerden birisidir. Sizlerde bu hata ile karşılaşmış ve internet bağlantınızı kullanamaz duruma gelmişsiniz. Öncelikle bu hatanın nedeni ip adresiniz ile kullanmış olduğunuz DNS adresinin uyumlu olmaması ve birbiri ile çakışması kaynaklıdır.

Ben sizlere dns_probe_finished_nxdomain hatası çözümü hakkında bilgi vereceğim. Bu adımları yaptıktan sonra bu sorunu çözebilirsiniz. Aşağıda yer adımları sırası ile uygulayın sorununuz çözülecektir.

dns_probe_finished_nxdomain hatası çözümü

 1. CMD komut istemini açın ( bkz. Windows 10 CMD nasıl açılır ? )
 2. Açılan komut istemi il satırına ipconfig/release yazın ve Enter tuşuna basın,
 3. Sonrasında komu istemini CMD kapatın. Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir.
 4. Bilgisayarınız açılınca internete girmeyi tekrar deneyin.

Eğer bu çözüm yöntemi işe yaramadıysa dns_probe_finished_nxdomain hatası deva ediyorsa sırası ile aşağıda yer alan adımları uygulamanız gerekmektedir.

 1. Yukarıda çözümde yer alan ilk adımdaki gibi CMD komut istemi uygulamasını açın,
 2. Sırası ile aşağıda yazdığım komutları yazın ve her komuttan sonra Enter tuşuna basın,
 3. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli olay ise her komuttan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak internet kullanımını denemeniz.
 • ipconfig/all
 • ipconfig/flushdns
 • ipconfig/renew
 • netsh int ip set dns
 • netsh winsock reset
 • net stop dnscache sonrasında net start dnscache (ilk komut DNS ayarlarınızı sıfırlar sonrasında yazdığınız komut DNS ayarlarını yeniden başlatır.)

Bu adımlardan sonra DNS ayarlarınızı mutlaka kontrol edin. Bkz. Windows 10 DNS adresi değiştirme konusunda DNS adresi nasıl değiştirilir anlattık diğer bir konumuz olan en güvenilir ve en hızlı DNS adresleri komuz da sizlere önerdiğimiz DNS adreslerini bulabilirsiniz. Bu adreslerden birini tercih etmeniz bu sorunları ortadan kaldıracaktır. Güvenilir olan bu DNS adresleri bilgisayarınıza korsan sızmalarını da ortadan kaldıracaktır.

Ferhat Bilgili Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi 2 Eylül 2020