05.10.2022 Size En Yakın Bilgisayar Tamircisi
Bilgisayar Tamircisi

Format Atarken MBR GPT Hatası Çözümü (Resimli)

MBR GPT hatası format atarken en sık karşılaştığımız hata. Format Atarken MBR GPT Hatası Çözümü detaylı ve resimli anlatımı bu konumuzda. Bu sorunu konumuzdaki adımları izleyerek çok kolay bir şekilde çözebilirsiniz.

Format Atarken MBR GPT Hatası Çözümü (Resimli)

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENEREK YAPILACAK OLAN ÇEKİLİŞLERDE ÇEŞİTLİ HEDİYELER KAZANABİLİRSİNİZ.

Her konumuzda belirttiğimiz gibi artık hayatımızın her anında işlerimizi yürüttüğümüz bilgisayarlarımız. Evet artık hemen hemen bütün işlerimiz bilgisayar ortamında ilerliyor. Fakat bazı durumlarda, sorunlarda bilgisayara format atmak gerebiliyor. Format atarken yaşadığımız en büyük sorun ise mbr gpt hatası oluyor. Format atarken mbr gpt hatası bu konu hakkında bilgisi olmayanlar için can sıkıcı olabiliyor. Fakat bu durumda can sıkmaya gerek yok mbr gpt hatası çözümü çok kolaydır. Sizlere bu sorunun çözümü hakkında resimli bir anlatım sunacağız. Adımları izleyerek bu sorunu çözebilirsiniz. MBR GPT Hatası resimli anlatımı bu konumuzda.

Bilgisayarımıza format atmamız gerekiyor fakat format atarken mbr gpt hatası yüzünden format atamıyorsanız aşağıda yer alan adımları uygulamanız gerekiyor.

MBR GPT Hatası Çözümü Analtım

Bu sorun genellikle Windows 7 ve ya Windows 8 bilgisayarınızda Windows 10’a geçişleri sırasında yaşanır. Bu durum can sıkıcı bir durum değildir. Bu sorunun çözümü çok kolay bir kaç adımdan oluşmaktadır. Bu sorunu yaşadığınızda aşağıda yer adımları sırası ile uygulayınız.

  • İlk olarak windows şimdi yükle alanına geri dönünüz,
  • Bu ekranda Shift ve F10 tışlarına beraber basarak cmd ekranını açın,
  • Bu sorunu açılan bu ekranda yazacağımız bir kaç komut ile çözüme ulaştıracağız,
  • Açılan ekranda ilk olarak “disk part” yazarak disk ayarlarını aktif ediyoruz, bu ayarlara aynı sayfada devam edeceğiz,
  • Sonrasında “list disk” yazarak bilgisayarımızda oluşan disk bölümlerini görüyoruz, Burada çok dikkat etmemiz gerekiyor. Nedeni ise bilgisayarınızda windows sisteminin yüklü olduğu bölüm genellikle C bölümüdür ve format buraya atılır. D bölümü ise yedeklerimizi tuttuğumuz bölüm olabilir ve buraya format atılırsa bütün yedeklerimiz gidebilir. Sıradaki işlemde ise Windows yükleyeceğimiz bölümü sıfırlayacağımız için doğru bölümü sıfırlayacağımıza dikkat etmemiz gerekir. Aksi taktirde yedeklerimiz silinebilir. Eğer diskiniz tek part ise yedeklerinizi almadıysanız formatlamadan önce almanızı öneririz.
  • Şimdi gelelim disk sıfırlama işlemine, yukarıda yazan “list diks” komutundan sonra aşağıda disk partları listelenecek. Windows yüklü olan kısım genellikle Disk 0 olarak yer almaktadır. Sıfırlayacapımız diski seçmek için komut “select disk 0” komutu, bu komutu yazdıktan sonra sıfırlayacağımız diski seçmiş oluyoruz,
  • Sıradaki adımımız diski sıfırlamak bunun için yazacağımız komut “clean” komutu, bu komutu yazıp enter tuşuna bastıktan sonra seçtiğimiz disk sıfırlanmış olacak,
  • Bu sorunu çözmek için izleyeceğimiz adımlar bu kadar, Sonrasında ise “exit” komutları ile Windows şimdi yükle sayfasına geri dönebiliriz.
  • Artık işlemlerimiz tamamlandı, şimdi format işlemimize devam edebiliriz.

Sorunu çözmek bu kadar kolay, tek dikkat etmeniz gereken nokta yanlış bölümü sıfırlamamak. Bu yazıdan anlaşılamama durumu için aşağıda sizler için resimli bir anlatımda hazırladık.

Diğer sorunlarınız için bilgisayar tamircisi soru sor bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz. Windows 10 sorunları ve çözümleri, bilgisyar donanım sorunları ve çözümleri hakkında bizlere sorularınızı iletebilirsiniz.

Dilerseniz teknik servis hattımızdan da bizlere ulaşabilirsiniz. Teknik servis hizmetimiz için iletişim sayfamızı veya teknik servis sayfamızı ziyaret edin.

MBR GPT Hatası Çözümü Resimli Anlatım

Aşağıda resimde bütün adımların sırası ile yapılmış hali yer almaktadır. Sizde yukarıda anlatılan gibi ve aşağıda resimde yer alan gibi işlemleri sırası ile yaptıktan sonra sorununuz çözülecektir. Yazımıza yorum yaparak sorunlarınızı ve görüşlerinizi bize iletebilirsiniz.

MBR GPT Hatası Resimli Anlatım ile format atarken yaşanan GPT MBR hatasını çok kolay bir şekilde çözebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status