İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ram Nedir ? Ram Ne İşe Yarar ?

Herkese merhabalar bu konumuzda Ram Nedir ? Ram ne işe yarar ? Ram hakkında bütün bilgilere detaylı olarak değineceğiz. Bir donanım olan Ram hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu konuda öğrenebileceksiniz. Bilgisayarımızın önemli parçası olan ve sürekli olarak duyduğumuz Ram neden bu kadar önemli ve bilgisayarımızda Ram görevi nedir ? ince detayına kadar Ram nedir sorusunun cevabını sizler için bu konumuzda hazırladık.

Bilgisayar kullanan kişilerin sürekli duyduğu Ram neden bu kadar çok duyuluyor ?Bilgisayardaki önemi nedir ? RAM aslında bir kısaltmadır açılımı ise Random Access Memory yani erişim belleği demektir. RAM bilgisayarınızda bir beyin gibidir, bilgisayarınızda kullandığınız programları geçici olarak depolayarak daha hızlı çalışması için kullanılan bir donanımdır. Oldukça hızlı bir bellek olması sayesinde bilgisayar kullanımını verimli hale getiren donanım olduğu için bilgisayarınızda en önemli donanımların başında gelmektedir. Kısaca Ram nedir ? sorusunun cevabı için geçici bellek diyebiliriz.

Ram Ne İşe Yarar ?

Ram Nedir ? Ram ne işe yarar ? Ram önemi nedir ? Ram Cl nedir ? Ram hakkında bütün bilgiler bu konuda

Peki bilgisayarınızda Ram ne işe yarar ? Bilgisayarınızda kullandığınız bütün programlar yaptığınız bütün işlemler öncelikle Ram üzerinden geçer bu işlemleri Ram çalıştırdıktan sonra gerekli donanıma aktarır ve bu sayede hızlı bir işlem gerçekleşmiş olur. Yani kısaca Bilgisayarınızda Ram ne işe yarar sorusunun cevabı yapacağınız bütün işlemleri daha hızlı hale getirir bu sayede programları ve yapacağınız işlemleri hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Ram Neden Bu Kadar Önemli ?

Ram Önemi Nedir ? Bilgisayarımızda Ram neden bu kadar önemli ? Bilgisayarda Ramin önemini bu konumuzdan öğrenebilirsiniz

Ram önemi aslında çok açık bilgisayarınızı hızlı ve verimli şekilde kullanmak için Ram çok önemli. Ram olmadan işlemler yapılabilir mi ? Evet ama Ram bellek hızı sayesinde bu işlemleri en hızlı şekilde yapabilirsiniz. Evet şuan günümüz teknolojisinde SSD diskler mevcut ve hıza büyük etkisi var ama SSD teknolojisi Ram kadar hızlı değil. Bu yüzden bilgisayarınızı hızlı ve verimli kullanmanız için Ram çok önemli bir donanımdır.

Bilgisayarım çok yavaşladı adlı konumuzda dikkatinizi çekebilir. Okumanızı tavsiye ederiz.

Ram Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Ram Alırken Nelere Dikkat Edilmeli, Bilgisayarımıza Ram alırken ve ya Ram takviyesi yaparken nelere dikkat etmeliyiz ? Bilgisayarınıza Ram almadan önce mutlaka okuyun

Konumuza başlarken sürekli adını duyduğumuzu söylemiştik. Ram bilgisayarınızı hızlandırmanız için önemli bir donanım olduğunu da belirttik. İşte bu sebeple bilgisayar kullanıcıları bilgisayar yavaşlığından şikayet ettikleri zaman direk kaç GB Ram var diye bir soru ile karşılaşabilirler. Eğer Ram yetersiz ve düşük ise Ram almak isterler. Fakat Ram alırken dikkat edilmesi gereken püf noktalar mevcut. Bu konumuz da buna da yer vermek istedik çünkü günümüz piyasasında Ram fiyatları oldukça yüksek fiyatlarda verilen para boşa gitmesin. Madde madde Ram alırken nelere dikkat edilmeli inceleyelim.

 • Ram alırken ilk dikkat etmemiz gereken Anakart ile uyumlu olması. Peki bu uyum nedir ? Bazı anakartlar DDR3, bazıları ise DDR4 uyumlu anakartlardır. Bu uyuma göre Ram seçimi yapmanız gerekiyor. Anakart marka ve modelinizi öğrendikten sonra DDR3 mü yoksa DDR4 mü özelliklerinden bakarak ona göre Ram DDR3 mü yoksa DDR4 mü alınmalı öğrenebilirsiniz,
 • DDR3 mü DDR4 mü öğrendikten sonra işlem bitti mi hayır, Sonrasında ise Anakart desteklenen bellek frekansını öğrenmeniz gerekiyor. Yine ana kart modeli özelliklerinden desteklenen frekansı öğrenmeniz gerekiyor. Desteklenen frekans üzerinde bir ram almanızda yine çalışır fakat desteklenen frekans üzerine çıkmazsınız yani boştan yere fazla para ermiş olursunuz.
 • Anakart Ram slotu sayısı da önemli bir nokta aslında, Anakart üzerinde kaç adet Ram slotu yer alıyor buna göre Ram satın alabilirsiniz Bilgisayarınızı 16 GB Ram yapmak istiyorsanız fakat 2 slot varsa 8×8 GB 2 adet ram almanız gerekir. Bu şekilde aynı anda 2 adet ram alacaksanız kit olarak almanızı tavsiye ederim. Ya da daha önceden aldıysanız ve yine aynı boyutta ram alacaksanız almış olduğunuz Ram ne ise aynısını almanızı tavsiye ederim.
 • Aynı Ram modelinden alacaksanız fakat ürün pahalı geldi ama daha ucuza başka marka buldunuz sizde hazırda bulunan Ram ile alacağınız Ram özelliklerinin aynı olması gerekmektedir.
 • Ram slotunuz da çok önemlidir bazı ramler boyut olarak küçük bazıları ise büyüktür. Bu yüzden Ram slotunuza uygun bir ram seçimi yapmalısınız.

Bilgisayar donanımları test etme konumuzda dikkatinizi çekebilir okumanızı tavsiye ederiz.

Ram CL Nedir ? Ram CL Önemi Nedir ?

Çoğu kişinin dikkat etmediği fakat önemli bir etken olan Ram CL Nedir ? Ram CL de Ram özelliklerinden birisidir. Açılımı ise Cas Latency yani gecikme süresi demektir. Ram alırken gecikme süresi ne akdar düşük olursa Ram o kadar hızlı demektir. Bu yüzden Ram alırken dikkat etmemiz bir önemli etkende Ram CL süresi düşük olmasıdır.

Bilgisayarınızda Ram Özellikler Bulma ve Performans Takibi

Windows 10 bilgisayarınızda görev yöneticiniz ile Ram özelliklerini ve bilgisayarınızda Ram performansını takip edebilirsiniz. Bunun yapmanız gereken CTRL + Shift + Esc tuşlarına birlikte basmanız ve karşınıza gelen görev yöneticisinde yukarıda yer alan sekmede Performans bölümüne geçiş yapıp sol taraftan Bellek kısmına geçiş yapmanız gerekmekte.

Bilgisayarın ram özelliklerini nasıl görebilirim bilgisayarın ram performansını nasıl takip edebilirim sorusunun cevabı, görev yöneticisi performans kısmından takip edebilir ve ram özelliklerini görebilirsiniz.

RAM Çeşitleri

Ram Çeşitleri Nelerdir ? Kaç çeşit ram vardır ? Bunlar nelerdir ? Ram çeşitlerini gösteren grafik, Ram çeşitlerini bu grafikte görebilirsiniz.

Kısaca Ram Nedir ?

Evet kısaca özetlemek gerekirse Ram bilgisayarınızda geçici bellek görevi görerek yapacağınız işlemleri başlatır ve gerekli birimlere aktarır. Bu sayede hızlı bir işlem gerçekleşir ve yapmak istediğiniz işlemi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Bilgisayarınıza Ram takviyesi yapmak isterseniz de bunu rastgele satın almak yaparak değil anakart özelliklerine ve üzerinde hazırda bulunan ram özelliklerine bakarak yapmanız gerekmektedir.

En Bilindik Ram Markaları

Ülkemizde en bilindik Ram markaları ve en çok tercih edilen Ram markalarını sizler için araştırdık. İşte ülkemi,zde en çok tercih edilen Ram markaları ; (Liste herhangi bir sıralamaya tabi tutulmamıştır.)

 • G.Skill,
 • Corsair,
 • Adata,
 • Apacer,
 • Kingston,
 • Longline

Sor ve Cevaplar ile Ram Nedir ?

Ram Nedir ?

Ram bilgisayarınızda geçici bellek görevi gören ve yapacağınız işlemlerin hızlı bir şekilde yapılmasını sağlayan bir donanımdır. Ram Nedir ? konumuzda detayları bulabilirsiniz.
Ram Nedir ? Ram ne işe yarar ? Ram önemi nedir ? Ram Cl nedir ? Ram hakkında bütün bilgiler bu konuda

Ram Önemi Nedir ?

Bilgisayarınızın verimli ve hızlı bir şekilde çalışması için Ram çok önemli bir donanımdır. Ram önemi adlı bölüme geçiş yaparak detayları öğrenebilirsiniz.
Ram Önemi Nedir ? Bilgisayarımızda Ram neden bu kadar önemli ? Bilgisayarda Ramin önemini bu konumuzdan öğrenebilirsiniz

Ram Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Ram rastgele alınacak bir donanım değildir. Ram alırken anakart özelliklerine ve bilgisayarınızda takılı olan ram özelliklerine uygun bir seçim yapılmalıdır. Ram alırken nelere dikkat edilmeli bölümünde detaylara ulaşabilirsiniz.
Ram Alırken Nelere Dikkat Edilmeli, Bilgisayarımıza Ram alırken ve ya Ram takviyesi yaparken nelere dikkat etmeliyiz ? Bilgisayarınıza Ram almadan önce mutlaka okuyun

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.