İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rufus Kullanımı, Windows 10 USB Hazırlama

Herkese merhabalar, bu konumuzda rufus kullanımı Windows 10 USB hazırlama hakkında bilgi vereceğiz. Rufus kullanımı hakkında detaylı anlatım hem görsel hem de videolu olarak sizlere sunulmuştur. Rufus ile Windows 10 format usb hazırlama artık günümüzde bilinmesi gereken konular arasında yerini aldı. Nedeni ise artık cd format işlemleri bit bitecek. Artık Windows 10 ISO dosyasını bilgisayarımıza indirip kendi kurulum aracımızı hazırlayabiliyoruz. Bu yöntem ile daha kolay bir şekilde format işlemlerimizi tamamlayabiliriz. Peki Windows 10 kurulum usb hazırlama nasıl yapılır anlatıma başlayalım.

Evet sayın okurlar bu eğitim sizlere rufus kullanımı ile Windows 10 UEFI ve eski bios düzeninde Windows 10 usb hazırlama adımlarını videolu ve görsel olarak öğretecektir.

Windows 10 USB Hazırlama Görsel Anlatım

Rufus kullanımı görsel anlatım ile rufus kullanımı videolu anlatım olarak iki şekilde sunduğumuz bu anlatım sayesinde sizde Rufus Windows 10 hazırlama işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Rufus Kullanımı Görsel Anlatım

Bu yöntem ile usb hazırlamadan önce dikkat edilmesi gerekenler ;

 • Windows 10 ISO dosyası,
 • En az 8 GB boş bir USB ( Boş olmasının sebebi Windows kurulum için usb içerisindeki her şey silinmektedir.)
 • Eğer kurulum yapacağınız bilgisayara ilk defa Windows kuracaksanız Windows 10 lisans kodu,

Süre olarak 20 dakika olarak girdim fakat bu süre sizin bilgisayar performansınıza göre değişiklik gösterebilmektedir. Adımları dikkatli bir şekilde takip edelim.

Toplam zaman: 20 dakika

Rufus programı bilgisayarınıza indirin.

Öncelikle rufus programını bilgisayarınıza indirin. Rufus programını resmi web sitesinden indirmenizi öneririm. BURAYA TIKLAYARAK rufus programı indirebilirsiniz.

Rufus programını çalıştırın

Rufus programını kurmanıza ihtiyaç yoktur. İndirdiğiniz dosyayı direk açarak programı çalıştırabilirsiniz.

Boş USB belleğinizi bilgisayarınıza takın

Windows 10 kurulum oluşturacağınız USB belleğinizi bilgisayarınıza takın. Eğer bilgisayarınızda başka bir USB bellek takılı değilse Rufus programı taktığınız USB belleği otomatik olarak algılayacaktır. Eğer başka bir USB bellekte takılı ise taktığınız USB belleği Rufus programından manuel olarak seçin.
Windows 10 ISO Rufus Programı Boş USB belleğinizi bilgisayarınıza takın

Windows 10 ISO dosyasını Rufus programına gönderin

Bunu ister sürükle bırak ile ya da dosya seç ile rufus programına kurulumunu hazırlayacağınız Windows 10 ISO dosyasını atabilirsiniz.

Windows 10 ISO Rufus Programı

GPT mi MBR mi ?

Hazırlayacağınız Windows 10 kurulumu eski bios mu yoksa UEFEI olarak mı hazırlayacaksınız ? Eğer eski bios düzeninde hazırlayacaksanız MBR seçeneğini seçmeniz gerekiyor. UEFEI olarak hazırlamak istiyorsanız da GPT olarak hazırlamanız gerekiyor.
Windows 10 USB belleği MBR mi yoksa GPT olarak mı hazırlayacaksınız ?

Başlat butonuna basarak yazma işlemini başlatın

Rufus kullanımı son aşamasına gelmiş bulunuyoruz. Yukarıda ki ayarlar dışında başka hiç bir şey yapmanıza gerek yoktur. En son Başlat butonuna basarak Rufus Windows 10 USB hazırlama son aşamasını başlatabilirsiniz. Aşağıda yükleme çubuğunda hazır yazana kadar bekleyin. Hazır yazdıktan sonra USB Windows 10 kurulum için hazır hale gelmiş olacak. SON
Rufus Windows 10 Flash Hazırlama son aşamasında başlat butonuna basarak hazır yazana kadar bekleyin

RUFUS ile Windows 10 USB Hazırlama Video Anlatım

Bu videoda baştan sonra Rufus ile Windows 10 USB hazırlama adımlarını izleyebilirsiniz.

3 Yorum

 1. Mustafa Mustafa 7 Ocak 2022

  Merhaba, anlatım için teşekkürler. Fakat sürüm biraz eski kalmış sanki güncellerseniz daha iyi olur. Anlatım gayet net tekrar teşekkür ederim.

  • Ahmet Temiz Ahmet Temiz 4 Mart 2022

   Merhabalar, sürüm güncellenmiştir.

 2. Musa Musa 12 Ağustos 2022

  Guzel bir web site olmus elinize saglik çok iyi bilgiler edindim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir