18.07.2024 Size En Yakın Bilgisayar Tamircisi
Bilgisayar Tamircisi

SSD Hız Testi Nasıl Yapılır ? CrystalDiskMark 7 SSD Disk Hız Testi

SSD Hız Testi Nasıl Yapılır ? CrystalDiskMark 7 SSD Disk hız testi yapabilir ve disk hızlarını karşılaştırabilirsiniz.

SSD Hız Testi Nasıl Yapılır ?  CrystalDiskMark 7 SSD Disk Hız Testi

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENEREK YAPILACAK OLAN ÇEKİLİŞLERDE ÇEŞİTLİ HEDİYELER KAZANABİLİRSİNİZ.

Herkese merhabalar, bu konumuzda sizlere ssd hız testi nasıl yapılır bunu anlatacağız. Günümüzde bilgisayarımızda kullandığımız hdd disklerin yerini artık SSD diskler almaya başladı. Bunun en büyük nedeni ssd ile hdd arasında olan hız farkı. Bu sebeple günümüzde hemen hemen bütün bilgisayarlarda SSD disk önemli bir donanım haline geldi. Fakat SSD diskler arasında da hız farkları olabiliyor. Peki siz bilgisayarınıza SSD disk hız testi yaptınız mı ? Cevabınız hayır ise bu konumuzda nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Bilgisayarımızda hız faktörünü etkileyen en önemli donanımlardan birisi olan SSD disk günümüzde çok yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Yeni bilgisayar alırken performans için özellikle baktığımız ilk donanımlardan birisi SSD disk olmaya başladı. Fakat SSD diskler arasında da hız farklılığı olabilmekte. Siz de aldığınız bilgisayarda SSD hız testi yapmak istiyorsanız sizlere anlatacağımız bu yazılımda ssd disk hız testi çok kolay bir şekilde yapılabilir. Bilgisayarınızda ayrı olarak bir de HDD disk takılı ise bu diskin hız testini de yaparak SSD ve HDD karşılaştırması da yapabilirsiniz.

Öncelikle SSD ile HDD arasındaki farklar konumuzu inceleyerek iki disk arasında ne gibi farklılıklar var bunu öğrenebilirsiniz.

SSD Disk Hız Testi Programı CrystalDiskMark 7

CrystalDiskMark 7 programı tamamen ücretsiz olup bilgisayarınızda takılı olan SSD Disk hız testini yapmaktadır. Bu program ile sizde SSD hız testi yapabilir ve SSD diskinizin ne kadar verimli olduğunu ölçebilirsiniz. Programın kullanımı çok kolaydır. Öncelikle program indirme linkini veriyoruz sonrasında program kullanımını anlatacağız. Aşağıda yer alan indir butonu ile CrystalDiskMark 7 programını indirebilirsiniz.

İNDİR

CrystalDiskMark 7 programı kullanımı

CrystalDiskMark 7 ssd hız testi programı kullanımı çık kolaydır. Programda her hangi bir setup yani yükleme işlemi yapmanıza da gerek yok. İndirdiğiniz dosya ile ile direk programı kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken indirdiğiniz zip dosyasını çıkartmanız ve içerisinde yer alan programı açmanız. Resimlerle daha detaylı inceleyelim. Resimlerde ve videoda program kullanımı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

CrystalDiskMark 7 resimli anlatım

  • Öncelikle CrystalDiskMark 7 programını yukarıda vermiş olduğumuz indir butonu ile indiriyoruz. Dosyamız zip şeklinde iniyor ve ve inen zip dosyasını sağ tuş klasöre çıkart ile çıkartıyoruz.
CrystalDiskMark 7 kullanımı rar'dan çıkarma işlemini yaptıktan sonra program çalıştırma adımına geçeceğiz.
  • Zipten çıkarttığımız dosya içerisinde aşğıda resimde gördüğünüz gibi programlar yer alıyor. Burada gördüğünüz gibi program sonlarında 32 ve 64 sayıları yer alıyor. Bu sayılar Windows işletim sisteminiz kaç bit ise onu temsil etmektedir. Windows işletim sisteminiz 32 bit ise 32 yazan 64 bit ise 64 yazan DiskMark isimli programı çalıştırmanız gerekmektedir.
CrystalDiskMark 7 kullanımı program açma kısmında windows kaç bit ise o programı açıyoruz
  • Programımız açıldıktan sonra yapmamız gereken ayarlar ise ;

5 yazan kısımda diski test ederken kaç paket yollanacağının sayısıdır. Bu rakamın 5 olması normaldir.

1 GİB yazan yerde gönderilen paketlerin boyutlarıdır. 1 GİB seçeneği normaldir eğer zorlu şartlar altında test yapmak isterseniz bu rakamı artırabilirsiniz.

C: yazan bölümde hangi diskinize test yapacağınızdır. Eğer Bilgisayarınızda 1 den fazla disk takılı ise test yapacağınız diski buradan seçebilirsiniz.

MB/s ölçüm sonucunda saniyede kaç mb işlem yapılıyor bu rakamlar size sunulacak.

Bütün bu ayarları yaptıktan sonra All butonuna basarak testi başlatabilirsiniz.

CrystalDiskMark 7 kullanımı ssd hız testi yapacağımız diski seçiyoruz ve test için göndereceğimiz dosya boyutunu seçiyoruz ve testi başlatıyoruz

SSD hız testi programımızı da anlatmış olduk. Bu test ile disk hızını test edebilir ve diğer diskleriniz ile hız testi karşılaştırması yapabilirsiniz.

Önceden testi yapılmış SSD disk performansları

MARKA VE MODELOKUMA/YAZMA HIZI (MB/SN)
Crucial MX500560 / 510

Gigabyte Aorus NVMe Gen4 [SSD]

5000 / 4400

JamesDonkey JD120

440 / 312

Samsung 860 EVO

550 /520

Samsung 860 QVO

550 / 520

Intel Optane 905P

2600 / 2200

Samsung X5 Portable [SSD]

2800 / 2100

Corsair Force Series MP510

3480 / 2700

WD Black SN750

3470 / 3000

Adata XPG SX8200 Pro

3500 / 3000

Samsung 970 Evo Plus

3500 / 3300

Toshiba OCZ TR200 240GB [SSD]

558 / 496

WD Blue 1TB – 7200RPM

103 / 92

Taşınabilir WD Elements 500GB [HDD].

59 / 53

SanDisk Cruzer Blade 16GB [FD]

38 / 16

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ