İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sysprep Nasıl Kullanılır ?

Microsoft tarafından geliştirilen bir uygulama olan sysprep uygulaması genellikle IT çalışanlarının kullanmış olduğu bir uygulamadır. Peki Sysprep nedir ? Sysprep nasıl kullanılır ? sorularının cevaplarını bu konumuzda bulabilirsiniz. Sysprep hakkında detaylı bilgiler ve Sysprep nasıl kullanılır resimli anlatımı detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Sysprep Nedir ?

Microsoft tarafından geliştirilen bir uygulama olan Sysprep genellikle IT ( ülkemizde bilgi işlem olarak anılmakta ) bölümü çalışanları tarafından çok kullanılan bir uygulamadır. Bu uygulama imaj alma işlemi sırasında donanımlara özgürlük sağlamaktadır.

Örneğin IT çalışanı iseniz ve iş yerinizde çok sayıda bilisayar varsa ve bunları aynı şekilde kurmanız gerekiyorsa bir bilgisyar kurup sonra imajını alıp diğer bilgisayarlara kolay yoldan imaj atmak daha kolaydır. Fakat her bilgisayarın donanımları aynı olmaya bilir ve imaj atma noktasında donanım sürücülerinde sorun çıkabilmektedir. İşte bu sorunu çözmek için Sysprep uygulaması kullanılmaktadır. Özellikle bilgisayarlarınız şirket domainine bağlanacaksa burada ilk kurduğumuz bilgisayarın SID isini alacağınız için soruna neden olacaktır. İşte bu noktada donanım özgürlüğü için Sysprep uygulamasını kullanırız.

Sysprep Nasıl Kullanılır ?

Sysprep uygulaması nasıl kullanılır sorusunun cevabını sizler için detaylı bir şekilde hazırladık. Bu uygulamayı Windows 7 ile günümüzde güncel olan Windows 11 işletim sistemi dahil hepsinde uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda Windows Server 2008 ‘den itibarende uygulayabilirsiniz. Hep birlikte Sysprep kullanarak sıfırdan kurduğunuz bir bilgisayarın imajını alacağız. Öncesinde dikkat etmemiz gereken önemli noktalar var. Bunlar ;

  • Windows işletim sisteminize lisans anahtarı girmeyin.
  • İmaj alacağınız programda her bilgisayarda kullanacağınız programları yükleyin.
  • Bilgisayarınıza kurmuş olduğunuz programlara lisans anahtarı girmeyin.

Sysprep uygulaması kullanımı için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir. Anlatığım yaptığım bilgisayar ingilizcedir. Fakat ben sizlere Türkçe olarak ne yapmanız gerektiğini sunacağım. Sizde ingilizce bilgisayar kullanıyorsanız resimlere uyabilirsiniz. Fakar Türkçe kullanıyorsanız resim altı açıklamaları okuyunuz.

Toplam Zaman : 15 dakika

Çalıştır uygulamasını başlatın

Sysprep Kullanımı resimli anlatımı, Sysprep nedir nasıl kullanılır ? Sysprep uygulaması hakkında detaylı bilgi bu konuda.

Bilgisayarımızda arama kısmına ve ya başlat menüsünü açtıktan sonra Çalıştır yazarak karışımıza çıkan Çalıştır uygulamasını başlatın.

Sysprep uygulaması buluyoruz

Sysprep uygulaması nerede ? Sysprep uygulaması hakkında detaylı bilgi bu konuda.

Çalıştır uygulamasında kutucuğa sysprep yazdıktan sonra Tamam butonuna tıklayarak sysprep uygulamasının exe dosyasına ulaşıyoruz.

Sysprep exe dosyasını çalıştırıyoruz

Sysprep uygulamasını başlatma, çalıştır sysprep yazdıktan sonra karşımıza gelen klasörde sysprep.exe uygulamasınıbaşlatın.

Çalıştır uygulamasına sysprep yazdıktan sonra karşımıza gelen klasörde sysprep.exe uygulamasını başlatın.

Sysprep ayarlarını yapın

Sysprep ayarları, Sysprep nasıl kullanılır ? Sysprep ayarları nasıl yapılmalıdır ? Sysprep kullanımı resimli anlatım.

Sysprep uygulaması küçük bir pencere halinde açılacak. Burada yapmamız gereken fak ayarlar var. Bunlar ;
– System cleanup action seçeneğini “Sistem ilk çalıştırma deneyimi (OOBE)” olarak bırakıyoruz.
– Generalize seçeneğini işaretliyoruz
– Shutdown Options seçeneğini Shutdown olarak ayarlıyoruz.

Sysprep işlemi başlayacak

Bu adımlardan sonra sysprep işlemi bilgisayarınızda başlayacak. Sysprep süresi bilgisayarınızın özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. İşlem bittikten sonra bilgisayarınız kapanacak.

Sysprep İşlemi Sonrası

Sysprep işlemi bittikten sonra bilgisayarınızdan imaj alıp diğer bilgisayarlarınıza newtwork yöntemi ile direk kurulum yapabilirsiniz. Kurulum yapacanız bilgisayarda ilk açılış kullanıcı adı ve lisans ekranı ile gelecektir.

Bu sayede fazla sayıda bilgisayarınız varsa ve hepsine aynı programları yüklemeniz gerekiyorsa bir bilgisayar kurup imajını alıp diğer bilgisayarlara kolay bir şekilde yüklemiş olacaksınız.

Sysprep hakkında sormak istediğiniz soruları yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Sistem ve Ağ sorunları ve çözümleri

Yeni Bilgisayar almayı düşünüyorsanız sitemizi mutlaka inceleyin.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir