İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Touchpad Neden Çalışmaz ? Çözümü Nedir ?

Günümüzde kullanımı artan dizüstü bilgisayarlarda bulunan mouse görevi gören touchpad hakkında sık sık şikayetler almaya başladık. Bizde sık sık gelmeye başlayan touchpad sorunları hakkında bir yazı hazırlamak istedik. Bu konumuzda touchpad neden çalışmaz, touchpad sorunları ve çözümleri hakkında bilgi vereceğiz. Eğer sizde böyle bir sıkıntı ile karşı karşıya iseniz touchpad bozuldu diye düşünmeyin. Touchpadin çalışmamasının bir kaç nedeni olabilir. Öncelikle konumuzu incelemenizi ve çözüm yollarını denemenizi tavsiye ederiz. Touchpad neden çalışmaz inceleyelim.

Touchpad Sorunları

Toucpad çalışmama sorunu bir kaç nedenden kaynaklanıyor olabilir. Bu aşamada sizlere sırası ile nelere bakmanız gerektiğini anlatacağız.

Toucpad Pasif Olabilir

Biliyorsunuz ki laptoplarda toucpad açma ve kapama tuşu vardır. Touchpad açma kapama tuşu genelde F tuşlarından birinde verilir ve bu fonksiyonu klavyenizde FN tuşuna basarak kullanabilirsiniz. Bazı laptoplarda ise toucpad üzerinde ve ya ayrı bir noktada yer alabiliyor. Öncelikle bu tuşlar yardımı ile toucpad aktif mi pasif mi bunu öğrenmenizi tavsiye ederim. Eğer pasifse bu tuş ile aktif hale geldiğinde büyük ihtimalle çalışacaktır.

Touchpad Driver Kontrolü

Yüzde 90 karşılaşılan sorunlardan birisidir. Ek olarak mouse kullanıyorsanız bu mouse dirverı ve ya başka bir program sizin touchpad yazılımınızı etkilemiş olabilir. Bu durumda ise yapacağınız Denetim Masası > Aygıt Yöneticisi ayarlarına gitmek. Açılan Aygıt Yöneticisi ayarlarında Fareler ve diğer işaret aygıtları sekmesinden ELAN pointing device üzerine sağ tıklayıp cihazı kaldır deyin. Sonrasında yukarıda yer alan seçeneklerden Eylem > Donanım değişkenlerini tara ile Toucpad sürücüsünü otomatik olarak tekrar sağlam bir şekilde yükleyebilirsiniz.

Driver kontrolünde diğer bir çözümde sürücü güncelleme seçeneğidir. Kaldırma işlemindeki gibi Aygıt Yöneticisi ayarlarından ELAN pointing sağ tıklayıp sürücü güncelleştirme seçeneği ile güncel sürücüyü yükleyebilirsiniz.

Donanımsal Sorun

Eğer bu işlemler sonucunda toucpad yine çalışmadıysa işte o zaman bozuldu diyebilirsiniz. Bu işlemler sonucunda da toucpad aktif hale gelmediyse donanımsal bir sorun olması büyük ihtimal. Eğer toucpad su ve ya herhangi bir sıvı aldıysa, sert darbe aldıysa, ve ya laptop düşmüş ise bu nedenlerden dolayı toucpad fiziksel olarak bozulmuş olabilir. Yani kısaca toucpad bozulmuştur. Eğer touchpad kullanmanız zorunlu değilse ek bir mouse alabilir ve toucpad i iptal edebilirsiniz. Ama eğer kullanmak istiyorsanız bu durumda bir teknik servise gitmenizi tavsiye ederiz.

Sizlere bu konumuzda toucpad neden çalışmaz, toucpad sorunları, touchpad sorunu ve çözümleri hakkında bilgi vermeye çalıştık. Eğer toucpad fiziksel olarak bozulduysa şubelerimizde sizlere hizmet vermekteyiz. Her marka ve modelde touchpad stoklarımız bulunmakta.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir