İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Windows 10 Dokunulmaması Gereken Dosyalar

Herkese merhabalar bu konumuzda bilgisayarımızda bir soruna çözüm olacak bir konuya değil bilgisayarımızda sorun olmasını engellemek için Windows 10 dokunulmaması gereken dosyalar neler bunları inceleyeceğiz. Windows 10 önemli klasörleri hep birlikte inceleyelim ve bu konuda mutlaka dikkatli olalım.

Çoğumuz bilgisayarlarımızda artık Windows 10 işletim sistemi kullanmaya başladık. Yeni alınan bütün bilgisayarlar artık Windows 10 işletim sistemi ile geliyor. Windows 10 bilgisayarımızın yazılım olarak kalbi diyebiliriz. Bu yüzden çok önemlidir.

Windows 10 Önemli Dosyalar

Bilgisayarımızın yazılım kalbi Windows 10 demiştik. Bilgisayarımızda Windows 10 işletim sistemine ait bir çok dosya bulunur. Bu dosyalardan bazıları çok önemlidir. Hatta o kadar önemlidir ki o dosyaların zarar görmesi Windows 10 işletim sistemini geri çevrilemez hatalara yol açmasına neden olabilir. Yani bilgisayarınıza temiz kurulum (format) yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden bu konumuzda sizlere bu klasörlerden bahsedeceğim.

System32 Klasörü ve Dosyaları

Windows 10 System32 dosyaları kullanıcıların çok kolay ulaşabileceği bir yerde bulunmaktadır. System32 dosyaları bilgisayarımızda Windows işletim sisteminin kuruluğu olduğu diskte Windows klasörü altında yer almaktadır. Genellikle C:\Windows\System32 bu şekilde ulaşılabilir. Windows klasörü altında yer alan bütün dosyalar Windows 10 için önemlidir. Fakat System32 klasörü ayrı bir ehemmiyet taşımaktadır. İşletim sisteminin düzgün bir şekilde çalışması için DLL dosyaları ve diğer sistem dosyalarının çoğu bu klasör altında yer almaktadır. Doğal olarak bu klasörde yapacağınız silmeler ve oynamalar Windows işletim sistemini tekrar yüklemenize kadar varacak hatalara neden olabilir.

Windows 10 system32 dosyası işletim sisteminizde oynanması içeriğinin silinmemesi gereken dosyaların başında yer almaktadır.

Pagefile.sys Dosyası

Windows 10 Pagefile.sys dosyası işletim sistemi kurulu olan diskin altında yer almaktadır. Genellikle C diskine kurulum yapıldığını düşünürsek C:\pagefile.sys olarak bulunur. fakat bu klasörü normal bir şekilde göremezsiniz çünkü bu dosya işletim sistemi tarafından gizli bir şekilde gelmektedir. Eğer gizli klasörleri göster yaparsanız bu dosyayı görebilirsiniz. Bazen denk geliyoruz bazı sitelerde şaka amaçlı bu dosyanın virüs olduğunu söyleyenler oluyor fakat aslında silinmemesi gereken bir dosyadır.

Bu dosya bilgisayarınızda kullandığınız programları ram’de tutar. Bu sayede programa hızlı erişim sağlayabilirsiniz. Bu nedenle bu dosya büyük boyutta yer kaplayabilmektedir. Bazı uzmanlar diskte yer açılması için bu dosyanın dere dışı bırakılmasını öneriyor fakat bu sağlıklı değildir. Bu yüzden bu dosya ile hiç oynamamanız bilgisayarınızın sağlığı için önemlidir.

System Volume Information Klasörü

Dosya C:\System Volume Information konumundadır. Bu klasöre erişmek istediğiniz zaman Windows tarafından bir uyarı karşınıza gelecektir. Bu klasör sistem geri yükleme noktalarını barındırır.

Bu klasör çok yer kapladığı için bu klasörün boyutunu küçültebilirsiniz. Bunu aşağıda ki adımları izleyerek gerçekleştirebilirsiniz ;

  1. Başlat Menüsüne “Geri Yükleme Noktası” yazın ve “Bir Geri Yükleme Noktası Oluştur”u tıklayın.
  2. Bu pencerede, C: sürücünüzü tıklayın ve Yapılandır’ı seçin.
  3. Sistem Geri Yükleme’nin kullandığı alanı azaltmak için Maksimum Kullanım çubuğunu belirli bir miktara kaydırabilirsiniz , ancak ileride bir geri yükleme yapmanız gerekirse bunun seçeneklerinizi azaltacağına dikkat edin.

Windows klasörü ve içeriğine dokunmayın

Windows genellikle çok önemli dosyalarını gizli klasör olarak saklamıştır. Fakat bazı kullanıcılar merak ederek bu klasörlere ulaşıp işlem yapmaya çalışmaktadır. Bu durum ise işletim sisteminizi geri dönülmez bir hataya sürükleyebilir. Bu yüzden bu gizlenmiş klasörler ve Windows klasörüne dokunmamanızı öneriyoruz.

Windows 10 sorunları , donanım sorunları ve bilgisayarlar hakkında diğer sorunlarınız için teknik destek kısmından bizlere sorularınızı iletebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.