18.07.2024 Size En Yakın Bilgisayar Tamircisi
Bilgisayar Tamircisi

Windows 10 Mavi Ekran Hatası Çözümü

Windows 10 Mavi Ekran Hatası Çözümü, Windows Inaccessible Boot Device Error hatası ile karşılaştığınız zaman panik yapmanıza gerek yok. Bu sorunun bir kaç nedeni olabilir ve bir kaç yol ile çözüme kavuşabilir. Bu nedenler ve çözüm yolları ise konumuzda.

Windows 10 Mavi Ekran Hatası Çözümü

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENEREK YAPILACAK OLAN ÇEKİLİŞLERDE ÇEŞİTLİ HEDİYELER KAZANABİLİRSİNİZ.

Bilgisayarında Windows 10 kullanan kişilerin genellikle karşılaştıkları sorunlardan biriside Windows 10 mavi ekran hatası gerçek adı ile Inaccessible Boot Device Error hatası olmaktadır. Bu sorun genellikle Windows mavi ekran hatası diye arandığı için bu sorunun başlığını Windows 10 mavi ekran hastası olarak belirledik. Sizlere bu konumuzda gerçek adı ile Windows 10 Inaccessible Boot Device Error hatası bizim tabirimiz ile Windows 10 Mavi ekran hatası çözüm yolları ve hatanın nedenlerinden bahsedeceğiz.

Windows 10 bilgisayarlarda en çok görülen hatalardan birisi olan bu hatanın kodu ise 0x0000007b olarak belirlenmiştir.  Windows başlatılırken karşılaştığımız bu hata Windows 10 güncellemesi sonrasında ve ya yeni bir Windows 10 kurulumu sonrasında yaşanabilmektedir. Bu hata Windows 10’un doğru çalışmadığı ve ya doğru şekilde yüklenemediği durumlarda gelmektedir. Bazı durumlarda size hatanın giderilmesi için yeniden başlatma gerektiğini ve ya Windows’un hata bilgisi topladığı konusunda uyarı verir ve %100 olunca yeniden başlatma yapar.

Windows 10 Inaccessible Boot Device Error Hatası

Bilgisayarınıza yeni bir Windows 10 güncellemesi geldi ve ya bilgisayarınızı Windows 10’a çevirdiniz. Güncelleme ile gelecek özellikle ve yeni yüklemeden sonra Windows 10 ekranı için heyecanla bilgisayar açılmasını beklerken karşınıza gelen Windows 0x0000007b hatası sizi üzebilir. Özellikle güncelleme sonrasında gelen bu hata bilgisayarınızda bulunan dosyaları göz önünde bulundurursak gerçekten üzücü olabilir. Fakat bu hatanın bir çözüm yolu vardır. *Bu hata genellikle SSD disk kullanan kullanıcılardan gelmektedir.

Windows Mavi Ekran Hatası Nedenleri

Inaccessible Boot Device Error Windows 10 hatasının bir kaç nedeni olabilir. Bu nedenlerden birisi yüzünden bilgisayarınız mavi ekran hatası veriyor olabilir. Bu nedenler ise ;

 • Sürücülerde eksiklik olması ve ya yanlış yapılandırılmış olması
 • Güncellemelerden kaynaklanan donanım çakışmaları ( Windows 7’den Windows 10’a geçişte olmaktadır.)
 • Kullandığınız diskte donanımsal bir sorun olması
 • Zararlı yazılımlar, virüsler

Windows 10 Mavi Ekran Hatası Çözüm Yolları

Inaccessible Boot Device Error hatası için bir kaç tane çözüm yöntemi vardır. Bu çözüm yollarından birisi mutlaka sizin işinize yarayacaktır. Bu çözüm yolları ile sorununuza çözüm bulamazsanız bizimle iletişime geçerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Aşağıda yer alan yorum kısmından bizlere yazarak bilgi verebilirsiniz.

Çözüm : Yeniden Windows Kurulumlar İçin

Bu çözüm yolu genellikle Windows 10 u sıfırdan kuranlar (Format atanlar) için işe yarıyor. Bir çok kişi bu adımı uygulayarak çözüme ulaştıklarını dile getiriyor. İlk olarak bu adımdan bahsetmek istedik. Bilgisayarınızın BİOS menüsünden AHCI modu etkin olarak ayarlanırsa bu sorunun düzelmesi büyük ihtimal. BİOS menüleri markadan markaya farklılık göstermektedir. Bu yüzden bu adımı uygulamadan önce eğer BİOS hakkında bir bilginiz yoksa öncelikle bilgisayarınızın marka ve modelini yazarak araştırma yapmanızı öneririz.

Çözüm 1 : Kötü Amaçlı Yazılım Taraması

İlk önerdiğimiz çözüm yolu bilgisayarınızda güvenilir bir virüs programı ile kötü amaçlı yazılım taraması yapmanız. Bilgisayarınızın sistem dosyalarına bulaşan bir malware Windows 10 dosyalarını bozabilmekte ve sizi bu hata ile karşı karşıya getirmektedir. Bu yüzden bu hatada ilk olarak virüs taraması yapmanızı öneriyoruz. Virüs programları ücretli nasıl olacak diyorsanız Ücretsiz Virüs Programı Önerisi konumuzu okuyarak sizler için önerdiğimiz programı kullanabilirsiniz.

Çözüm 2 : Arızalı Sistem Dosyalarını Onarın

Bu sorunun diğer bir nedeni ise sistem yani Windows 10 dosyalarınız arızalanmış olabilir. Virüs taramasından sonra önerdiğimiz çözüm yolu ise sabit diskinize tarama yapmanız ve dosya onarmanız. Bunu düzeltmekte çok koladır. Yapmanız gerekenler

Aşağıda yer alan komutlardan sonra size soruğu Y/N sorusuna Y yazarak Enter tuşuna basın.

 •  Başlat menüsüne CMD yazın ve CMD komut sistemini sağ tuş yönetici olarak açın.
 • chkdsk C:” komutunu yazın ve Enter ile başlatın.
 • Chkdsk aracını salt okunur mod ile çalıştırmak için, komut isteminde chkdsk yazın ve ENTER tuşuna basın.
 • Eğer C: dışında bir diskte hata denetimi yapmak istiyorsanız o diskin harfini yazın Örn:chkdsk E:chkdsk
 • C: /f : Birimdeki bozuk bölümleri taramadan hataları onarmak için, komut isteminde chkdsk birim:/f yazın ve ENTER tuşuna basın.
 • chkdsk C: /r : Hataları onarmak, bozuk bölümleri bulmak ve okunabilen bilgileri kurtarmak için, komut isteminde chkdsk birim:/r yazın ve ENTER tuşuna basın.
 • chkdsk C: /i : Diski daha hızlı ama daha özensiz denetler.
 • chkdsk C: /c : Klasör yapısında ki döngülerin denetlenmesini atlar.

Sistem dosyalarını onarmak için en son bilgisayarınızı yeniden başlatın. Eğer sorun sistem dosyalarının bozulmasından kaynaklı ise sorun bu çözüm ile düzelecektir.

Çözüm 3 : Beklemede Olan Güncelleme Paketlerini Temizleyin

Bazen Windows 10’da bekleyen ve kurulamayan güncellemelerden dolayı mavi ekran hatası alabilirsiniz. Windows 10 bu sebeple düzgün bir başlatma yapamıyor olabilir. Windows 10’un tekrar normale dönemsi için bu paketleri temizlemeniz gerekmektedir. Bu paketleri temizlemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Menüde Güncelleme ve Güvenlik’e gidin
 2. Kurtarma’yı tıklayın
 3. Gelişmiş Başlangıç ​​İşlemine Geç
 4. Şimdi Yeniden Başlat’ı seçin
 5. Sorun Giderme’yi seçin
 6. Gelişmiş Seçenekler’e dokunun
 7. Komut İstemi’ni seçin

Komut İstemi uygulaması çalışmaya başlar başlamaz aşağıdaki komutları çalıştırın. Bu üç komut, Oturum Bekleyen kayıt defteri anahtarını kaldıracaktır. Her satırdan sonra “Enter” düğmesine bastığınızdan emin olun.

 • reg yük HKLM temp c: windows system32 config yazılım
 • reg sil HKLM temp Microsoft Geçerli Sürüm Bileşen Tabanlı Sunucu
 • reg unload HKLM temp

Bu işlemden sonra, bekleyen güncellemeler taşınmalı ve geçici dosyalarında saklanmalıdır. Güncellemelerin bir listesini almak zor bir iş değildir. Tek yapmanız gereken dism / image: / get-Packages yazın ve “install Bekliyor” etiketine sahip herhangi bir paketi not edin.

 1. MKDIR C: temp Packages yazarak geçici bir dosya oluşturun. Tamamlandığında “Enter” düğmesine basın
 2. Bekleyen tüm paketlerin kendi geçici dosyalarına taşınması veya yerleştirilmesi gerektiğini unutmayın. Dism / image: C: paketi kaldır / paket kimliği: / scratchdir: c: temp | paketleri girin. Ardından Enter tuşuna basın. “Paket kimliği” ni uygun paket adıyla değiştirmeyi unutmayın.

Çözüm 4 : Son Yüklenen Güncelleme Paketlerini Kaldırın

Windows 10’da son yüklenen güncelleme paketleri Inaccessible Boot Device Error hatası oluşturabilir. Eğer bu sorun son güncellemeden sonra olmaya başladıysa son güncellemeleri kaldırmanız gerekmektedir. Size sunacağımız bu yöntemi yapmadan önce çalışmalarınızı kaydetmeniz önerilir. İşlemleri sırası ile uygulayın.

 1. Makinenizin tamamen kapalı olduğundan emin olun
 2. Bilgisayarınızın güç düğmesine basarak açın ve ardından otomatik olarak kapanana kadar güç düğmesini 5 saniye basılı tutun. “Otomatik Onarımı Hazırlama” ekranı görünene kadar bu işlemi iki kereden fazla tekrarlayın.
 3. Not: Bu adım Otomatik Onarım Hazırlama ekranını açmayı amaçlamaktadır. Windows doğru şekilde başlatılamıyorsa, bu ekran açılır ve Windows sorunu kendi kendine gidermeye çalışır. Bilgisayarınızı ilk açışınızda bu ekran görünürse bu adımı atlayabilirsiniz.
 4. Windows teşhisinin tamamlanmasını bekleyin
 5. Windows Kurtarma Ortamı ekranını getirmek için Gelişmiş Seçenekler’i tıklayın
 6. Windows Kurtarma Ortamı ekranında Sorun Giderme’ye tıklayın
 7. Sorun Giderme ekranında Gelişmiş Seçenekler’i seçin
 8. Komut İstemi’ni seçin

Bilgisayarınız yeniden başlamalı ve Komut İstemi’ne önyükleme yapmalıdır. Komut İstemi ekranınızda göründüğünde, aşağıdaki talimatları izleyin:

 • Dir c: yazın (C sürücüsünde Windows yüklüyse) ve Enter’a dokunun
 • Dism / Image komutunu çalıştırın: C: / Get-Packages
 • Sistemde yüklü paketlerin bir listesi görünür. En son paketi belirlemek için tarih alanını kullanabilirsiniz. Paket kimliğini not ettiğinizden emin olun
 • Bir paketi kaldırmak için dism.exe / image: c: / remove-package / [paket adı] girin.

“Paket kimliği” burada önceki adımda not aldığınız paket adıdır.

 1. Paketleri kaldırdıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Ardından, hatanın başarıyla çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Son güncellemeleri kaldırdıktan sonra hata devam ederse, aynı işlemi kullanarak yakın zamanda güncellenen başka bir paketi kaldırmanız önerilir.

Sonuç Olarak :

Windows 10 mavi ekran hatası çözümleri biraz zahmetli gibi görünse de aslında kolay bir kaç adımdan oluşmaktadır. Bu hatayı aldığınız zaman diskinizde teknik bir problem yoksa korkmanıza gerek yoktur. Yukarıda sizler için yazdığımız çözüm yollarının Windows 10 Inaccessible Boot Device Error hatasına kesin çözüm olduğu büyük çoğunluk tarafından bildirilmiştir. Bu çözüm yollarından birisinin sizin sorununuzu çözmesi büyük ihtimaldir. Bizlere yorum kısmından geri dönüş yapmayı unutmayın. Sizlerden gelen yorumlar ve sorular ile yeni konularımıza devam edeceğiz. Merak ettiğiniz her sorun ve problem hakkında konu altından yorum yapabilir ve ya bizlere iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.

Windows 10 Güncelleme Hatası ve Çözümü konumuzu da okuyabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Fatih dedi ki:

  Hocam merhaba bende Windows 10 yüklü idi bugün açtım laptopı birden yeşil bir bar dolarken lütfen sürüm guncellenirken bekleyi yazıyordu aldigimdan beri bu turde ilk defa güncelleme yaptığını görüyorum model Lenovo L340 gaming. Güvenli modda başlatamıyorum bir arka çıkış olusturmadigimdan reset yapamıyorum CMD çalışmıyor son çare kurtarma USB sine başvuracağım ama onun içinde bulunduğum konumdan uzaklasmam gerek biraz meşakkatli bir iş varmı bunun başka çözümü lütfen bana yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkür ederim

  1. Ahmet Temiz dedi ki:

   Merhabalar bu tür sorunlarda görmeden yorum yapmak biraz zor oluyor, Eğer info@bilgisayartamircisi.com ve ya 0531 267 36 27 whatsapp hattına video ve ya görsel gönderebilirseniz yardımcı olmaya çalışalım.

BİR YORUM YAZ