İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Windows 10 Sıfırlama Nasıl Yapılır ?

Herkese merhabalar bu konumuzda Windows 10 nasıl sıfırlanır bunu inceleyeceğiz. Windows 10 sıfırlama işlemi format atma işlemi değildir öncelikle bunu belirtelim. Bu işlem Windows 10 fabrika ayarlarına geri döndürme işlemidir. Bu işlemle sorunlu olan Windows 10 onarımını format atmaya gerek duymadan giderebilirsiniz.

Bilgisayar Sıfırlama Ne İşe Yarar ?

Bilgisayar sıfırlama işlemi ile bilgisayarınızda oluşan Windows sorunlarını giderebilirsiniz. Windows içerisinde bulunan sıfırlama seçeneği ile ilk kuruluma geri dönebilir ve Windows 10 dosyalarınızı fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Windows 10 sıfırlama işlemi ile bütün Windows ayarlarınızı sıfırlarsınız.

Dosyalarım Kaybolur Mu ?

Windows 10 nasıl sıfırlanır sorusunun cevabını vermeden önce akıllardaki en önemli soru işaretini giderelim. Windows 10 Sıfırlama işleminde dosyalarınızın silinip silinmeyeceğine kendiniz karar veriyorsunuz. Sıfırlama işlemi sırasında size dosyalarınız silinsin mi silinmesin mi soruyor. Silinmesin derseniz sadece Windows dosyaları ve Windows ayarları sıfırlanıyor dosyalarınız olduğu gibi kalıyor. Ama silinsin derseniz bütün dosyalarınız silinerek ilk günkü kuruluma geri dönüyor.

Windows 10 Sıfırlama Nasıl Yapılır ?

Bu bilgilerden sonra gelelim Windows 10 nasıl sıfırlanır sorusunun cevabın. Windows sıfırlama için aşağıda anlatılan yöntemleri kullanabilirsiniz.

Ayarlar ile Sıfırlama

  1. Klavyenizden Windows tuşuna basarak ayarları açın,
  2. Güncelleştirme ve Güvenlik ayarlarına geçiş yapın,
  3. Sol tarafta kurtarma ayarlarına geçiş yapın,
  4. Kurtarma ayarlarında ilk sırada Bu bilgisayarı sıfırla altında yer alan Başlayın butonuna tıklayın,
  5. Karşınıza iki seçenek gelecek Dosyaları sakla ve Her şeyi kaldır,
  6. Dosyalarınızı saklamak istiyorsanız Dosyaları sakla, silmek istiyorsanız
  7. Her şeyi sil seçeneğini seçerek sıfırlama adımına geçebiliriz.
  8. İki seçenek içinde devamında aynı şekilde ilerleniyor, size bulut indirme mi yoksa bilgisayardan mı yükleme yapılacağı soruluyor. Burada bulut indirme seçeneği ile internetten temiz bir Windows indirebilir yada bu bilgisayardan yükle seçeneği ile bilgisayarınızdan yüklemeye devam edebilirsiniz. (Önerimiz eğer bilgisayarınızda internet bağlantısı varsa bulut indirmedir. Not : Bu seçenek 4 GB kadar internet tüketimi gerçekleştirmektedir.)
  9. Seçtikten sonra karşınıza gelen adımda sonraki diyoruz,
  10. Son olarak da karşınıza gelen uyarıları dikkatlice okuduktan sonra Sıfırla seçeneği ile sıfırlamayı başlatmak.

Windows 10 Sıfırlama Nasıl Yapılır ? ( Görsel )

Windows 10 sıfırlama nasıl yapılır sorusunun cevabını bu konumuzdan bulabilirsiniz. Önce Windows tuşu ile başlat menüsünü açıyoruz.
Windows 10 bilgisayar sıfırlama ayarlardan yapılabilir. Bunun için başlat menüsünden ayarları açıyoruz.
Bilgisayar sıfırlama işlemi güncelleştirme ve güvenlik ayarları altından yapılmaktadır. Ayarlardan güncelleştirme ve güvenlik ayarlarını açarak devam ediyoruz.
Kurtarma ayarları ile bilgisayar sıfırlama ayarlarına ulaşabilirsiniz.
Windows sıfırlama dosyalarım silinir mi ? sorusunun cevabına siz karar vereceksiniz. Dosyalarımı sakla derseniz kişisel dosyalarınız silinmez. Her şeyi kaldır seçeneği ise bütün dosyalarınızı siler.
Bilgisayar sıfırlama sırasında buluttan indirme ile yeniden yükleme yapmanızı tavsiye ederiz. Fakat bunun için bilgisayarınızın internet bağlantısı olması gereklidir.
İster buluttan indirme ile sıfırlama yapın ister bilgisayardan
yükleme ile bu adımda Sonraki butonuna basarakd evam ediyoruz. Yani her iki seenek içinde sonraki adım aynı.
Son adım olarak sıfırla butonuna basarak Windows sıfırlama işlemini başlatıyoruz.

Bilgisayar sıfırlama işlemi ayarlardan bu şekilde yapılabilir. Bilgisayarınızı açılış ekranından da sıfırlayabilirsiniz ama bu yol işinize yarayacağı için açılış ekranından sıfırlama yöntemini anlatımını hazırlamadım. Dilerseniz ilerleyen günlerde bu anlatımı da gerçekleştirebiliriz.

Unutmamız gereken bilgisayar sıfırlama işlemi formatlama değildir. Bilgisayarınızda kurulu olan Windows işletim sistemini sıfırlamaktır. Dosyalarınızın silinip silinmemesi konusuna dikkat etmenizi tavsiye ederim. Herkese sağlıklı günler dilerim.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.