İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bilgisayar Yedekleme Nasıl Yapılır ?

Herkese merhabalar bugün sizlere belki de bilgisayarınız için hayat kurtarıcı bir bilgi hazırlamaya karar verdik. Bilgisayar yedekleme nasıl yapılır ? Bizlere bu konuda bir çok kişi tarafından sorular yöneltiliyor. Özellikle firma yetkilileri bizlere bu konuda çok soru yöneltiyor ve bu konuda hizmet vermekte olduğumuz büyük firmalarda yer almakta. Bizde şahıslar için de bu bilgiyi paylaşmak istedik. Bilgisayar yedekleme Windows 10 işletim sisteminde nasıl yapılır ? Bu konumuzda sizler için anlattık.

Bilgisayar Yedekleme Neden Yapılmalıdır ?

Bilgisayar yedekleme neden yapılmalıdır sorusunun cevabı çok açıktır. Bilgisayarımızda bazı önemli dosyalarımızı tutmaktayız. Bu bilgiler ders olabilir, işlerimiz hakkında bilgiler olabilir ve en can alıcı fotoğraflarımız olabilir. Bu dosyalar bilgisayarımızda oluşan bir hatadan dolayı geri döndürülemeyebilir. İşte bu sebepten dolayı bilgisayarımızın yedeğini mutlaka almalıyız.

Bilgisayar Yedekleme Yöntemleri Nelerdir ?

Bilgisayarınızı yedeklemeniz için bir kaç yöntem vardır. Bilgisayar yedekleme yöntemleri ile bilgisayarınızda yer alan dosyalarınızın yedeğini kolay bir şekilde alabilirsiniz. Bu bilgiler bilgisayarınızda ki kaybolmasını istemediğiniz dosyalarınız için hayat kurtarıcıdır. Bu yüzden sizlere tavsiyem bu yöntemlerden size en kolay geleni ile bilgisayarınızın yedeğini gün sonunda mutlaka almanız.

  1. Harici Disk ile bilgisayar yedeği alma yöntemi,
  2. Bulut Depolama sistemi ile yedek alma yöntemi (Tavsiye),
  3. Sistem Geri Yükleme noktası oluşturarak dosyalarınızı kurtarma.

Harici Disk ile Yedek Alma

Bilgisayar yedeği almak için ilk sunacağım yöntem harici disk ile yedek almak. Bu yöntem en kolayı ve en popüleridir. Bilgisayarınızda bulunan ve kaybolmasını istemediğiniz dosyaları harici diske kopyalayarak saklayabilirsiniz. Burada önemli nokta harici diskte bir fiziksel ürün olduğu için bozulabileceğini unutmayın. Eğer harici disk ile yedek alıyorsanız yedek aldığınız diski iyi muhafaza etmenizi tavsiye ederim. Şifreli fonksiyonlu harici bellek alarak bilgilerinizi şifreleyedebilirsiniz.

Bulut Depolama ile Bilgisayar Yedeği Alma

Bu yöntemde günümüzde gelişen teknolojide en çok kullanılan yöntemler arasında yerini almaya başladı. Bu yöntem için Google Drive, Yandex Disk, One Drive gibi bilindik bulut depo hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Günümüzde en güvenilir yedekleme yöntemidir. Özellikle verdiğim bu üç bulut depodan birini kullanmanız yedeklerinizi daha güvenilir hale getirecektir. Turkcell Bulut sistemi de son günlerde çok popüler olmaya başladı. Fakat burada dikkat etmeniz gereken bu yedekleme yönteminin aylık belirli bir ücreti olmasıdır. Google Drive, Yandex Disk, One Drivebelirli bir boyuta kadar ücretsiz hizmet verse de bu boyutu aştığınız zaman ücretli tarifeye geçmek zorunda kalıyorsunuz. Büyük firmalar artık bulut sistemi ile bilgilerini yedeklemeye başladı. Eğer belgeleriniz çok önemli ise bulut depolama ile bilgisayar yedeği alma sistemini kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca bulut sistemi gizlilik içinde en sağlık yöntem bulut depolamadır.

Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma

Sistem geri yükleme noktası oluşturma aslında bir yedekleme yöntemi değildir. Sistem geri yükleme kurtarma yöntemidir. Sistem geri yükleme ile geçmişteki dosyanızı kurtarabilirsiniz ama geri döndürülemeyecek bir teknik sorun olduğu zaman yine kurtarma işlemi yapamazsınız ve belgeleriniz yine yok olur.

Sistem Geri Yükleme noktası oluşturarak bilgisayarınızı eski tarihe geri döndürebilirsiniz. Oluşturduğunuz tarihten sonra sildiğiniz bir dosyayı o tarihe geri dönerek geri kurtarma işlemini yapabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Surular

Bilgisayar Yedeği Nasıl Alınır ?

Bilgisayar yedeği sizler için bu konuda anlattığımız 3 yöntem ile alınabilir. Siz bu üç yöntemden size en cazip geleni seçebilirsiniz.

Bilgisayar Yedeği Almanın En Sağlıklı Yöntemi Nedir ?

Günümüzde bilgisayar yedeği almanın en sağlıklı ve güvenli yolu bulut depolama kullanarak bilgisayar yedeği almaktır. Fakat bu işlemi güvenilir firmalar ile çalışarak sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Detaylar konumuzda.

Bilgisayar Yedeği Almanın Önemi Nedir ?

Bilgisayar yedeği almanın önemi sizin için hayat kurtarıcı olabilir. Bilgisayarınızda bulunan önemli dosyaları9n yedeğini almanız bilgisayarınızın bozulması durumunda o dosyaları elinizde tutuyor olabilmeniz.

Bilgisayar Yedeği Ne Sıklıkla Alınmalıdır ?

Bilgisayar yedeği bizce her işlem yapıldığı an sonunda ve ya sürekli aktif olarak kullanıyorsanız gün sonunda işlem yaptığınız dosyaların yedeği alınmalıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.