İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Windows DLL Hataları Nasıl Giderilir ?

Herkese merhabalar bu konumuzda bilgisayarlarımız için önemli bir sorun olan DLL hataları nasıl giderilir konusuna değineceğiz. Windows DLL hataları çok sık rastladığımız hatalardan birisi olmaktadır. Genellik program kullanırken ve ya oyunlarda yaşadığımı DLL hataları bazı durumlarda sinir bozucu olabiliyor. Peki DLL hataları nasıl giderilir ? sizler için DLL hataları hakkında çözüm yöntemlerini bu konumuzda anlattık.

DLL Nedir ?

Öncelikle hatalara değinmeden DLL nedir ? Bilgisayarda DLL dosyaları ne işe yarar ? bunu inceleyelim. DLL dosyaları Windows 10 için temel bir parçadır. DLL bir kısaltmadır, Dynamic Link Library (Dinamik Bağlantı Kitaplığı) tam adıdır.

DLL dosyası görevleri ise bilgisayarınızda kullandığını program ve ya oyunların ortak yaptığı işleri tek bir dosya içinde yaparak, program ve ya oyunların çalışması sırasında gerekli olan işlemleri kendi içlerinde bulmazsa bu işlemleri yapmasını sağlar. DLL dosyaları program ve oyunların tek bir dosya üzerinde çalışmasını sağlayarak ram kullanımını da en az seviyeye indirir. Bu da program ve ya oyun hızını artırır.

DLL Hataları Nasıl Giderilir ?

DLL hataları bilgisayarımızda en çok karşılaştığımız sorunlardan birisidir. Bazen çok can sıkıcı hal almaya başlayan DLL hatası çözüm yöntemleri ise çok kolaydır. Windows 10 DLL hataları nasıl çözülür sorusunun cevabını sizler için hazırladık. Aşağıda yer alan adımları dikkatli bir şekilde okuyarak ile DLL hataları nasıl düzeltilir öğrenebilirsiniz. Bu adımları yarım saat içerisinde uygulayarak sorunu giderebilirsiniz.

Windows 10 DLL Hataları Nasıl Giderilir ?

Toplam zaman: 30 dakika

Bilgisayarınızı yeniden başlatın

Bilgisayarınızı yeniden başlatarak karşınıza çıkan DLL hatasının gidip gitmediğini deneyin. DLL dosyası anlık olarak çalışmamış olabilir bu yüzden bilgisayarınızı yeniden başlatarak denemek il adımınız olsun.

Windows güncellemelerini yükleyin

DLL dosyaları Windows işletim sitemi le geldiği için eğer bilgisayarınızda Windows güncellemesi varsa bu güncellemeleri yaparak eksik ve ya sorunlu olan DLL dosyalarını düzenleyebilirsiniz. Windows güncelleştirmeleri önemi adlı konumuzu okuyabilirsiniz.

Program ve ya oyunu baştan yükleyin

Bilgisayarınızda hangi program ve ya oyunda DLL hatası alıyorsanız o oyunu ve ya programı bilgisayarınızdan kaldırarak baştan yükleyin. Bu işlem biraz uzun sürse de hatanıza .çözüm olacak en etkili yöntemdir.

Donanım sürücülerini güncelleyin

Bilgisayarınızda donanım değişikliği sonrasında DLL hatası alıyorsanız donanım sürücülerinizi güncelleyin.

Sistem dosyalarınızı tarattırın

Bilgisayarınızda komut istemi (CMD) ile sistem dosyalarınızı tarayıp arızalı dosyaları onarabilir eksik dosyaları tamamlayabilirsiniz.CMD yönetici olarak çalıştırdıktan sonra sfc /scannow komutunu yazarak dosyalarınızı tarayın. CMD nasıl açılır konumuzdan öğrenebilirsiniz.

DLL dosyası yeniden kaydetme

Yukarıda ki adımda ki gibi tekrar Komut İstemi (CMD) açın. Hangi DLL dosyasında hata arıyorsanız aşağıdaki komutlar ile tekrar kaydedebilirsiniz. Komutları sırası ile uygulayınız.
regsvr32 /u FILENAME.dll
regsvr32 FILENAME.dll

DLL dosyasını internetten indirebilirsiniz

Eğer bu adımlar bir işe yaramadıysa bir seçenek format fakat bilgisayara format atmak biraz zorlu bir işlem. Bunun yerine güvenilir sitelerden eksik DLL dosyalarını indirebilirsiniz. İndirmiş olduğunuz DLL dosyalarını C:\Windows\System32 klasörü içerisine atın.

Sorun Hala Çözülmedi Ne Yapabilirim ?

Yukarıda yer alan adımları uyguladıysanız ve DLL sorunu hala düzelmediyse tek çare format atmak yada DLL hatası aldığınız programı kullanmaktan vazgeçmek. DLL dosyaları bilgisayar için önemlidir. Bu yüzden bu sorunu çözmek için gerekirse format atmanızı tavsiye ederim.

Önemli bir not daha sizlere aşağıdan DLL dosyaları indirebileceğiniz sitelerin adreslerini vereceğim fakat indirdikten sonra mutlaka virüs taraması yapın. Bu tür dosyalara malware virüsü çok rahat yerleştirilebilmekte ve bilgileriniz anlık olarak takip edilebilmektedir. Bu yüzden bu tür dosyaları internetten indirip kullanırken çok dikkatli olmanızda fayda var.

Aşağıda yer alan 3 siteyi tavsiye ederim ;

https://www.dlldosyaindir.com/

http://www.dlldownloader.com/tr/

http://www.indirgen.com/DLL_Dosyalari-k529.html

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir