İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bios Şifresi Kırma Nasıl Yapılır ?

Herkese merhabalar, bu konumuzda bios şifresi unutanlar için bios şifresi kırma nasıl yapılır ? sorusunun cevabını vereceğiz. Bios şifresi unutmak bilgisayarımızda yeniden kurulumlarda (format) en büyük sorun olarak karşımıza gelebiliyor. Peki bios şifresi sorununu nasıl çözebiliriz. Bu konumuzda bios şifresi sıfırlama nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

BİOS Nedir ?

BİOS açılımı Basic Input Output System yani Temel Giriş Çıkış Sistemi demektir. Bilgisayarınızda giriş ve çıkış aygıtlarını kontrol eder ve sistemin açılmasını sağlar. BİOS kalıcı bir yazılımdır ve bellekte saklanır. Anakart özelliklerini kullanmanızı sağlarken sistem ve donanımlar arasında bağlantı kurar.

BİOS bir çok kişi özellikle şirketler tarafından güvenlik amaçlı şifrelenmektedir. Fakat şifreyi unuttuğunuz zaman ilerleyen dönemde bilgisayarınızı formatlama ve ya ram donanım takviyelerinde sorun çıkarabilmektedir. Fakat bu durumlarda endişe etmenize gerek yok çünkü BİOS şifresi kırma yöntemleri vardır.

BİOS Şifresi Sıfırlama Yöntemleri

BİOS şifresi sıfırlama yöntemleri ile unuttuğunuz BİOS şifresini sıfırlayabilir ve bilgisayarınızda BİOS ayarlarına tekrar ulaşabilirsiniz. Peki bu yöntemler nelerdir ? Hep birlikte bu yöntemlere göz atalım. Bu konuda sizlere en bilindik iki yöntemden bahsedeceğim bu yöntemler ile kolay bir şekilde işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

BİOS Şifresi Kırma Yöntemleri

BİOS pili çıkar tak yaparak sıfırlama

Bütün anakartlar da BİOS bilgilerini saklamak için BİOS pili dediğimiz bir pil vardır. Bu pil bildiğimiz saat pili diye adlandırdığımız pildir. Anakart üzerinde görünür bir yerde bulunmaktadır. Bu yöntemde öncelikle bilgisayarı kapatıp bağlı olan bütün kabloları sökmeniz gerekmektedir. Laptoplarda ise bataryayı da sökmeniz gerekmekte. Bilgisayarınızın anakartına ulaşınca BİOS pilini çıkartıp yarım saat bekleyin ve geri takın. Sonra bilgisayarınızı açınca BİOS şifresiniz ayarlarınız sıfırlanmış olacak. Eğer işlem başarısız olursa pili tekrar çıkarın ve bu sefer 1 saat bekleyin.
BİOS pili tak çıkar BİOS şifresi sıfırlama, BİOS şifresi kırma yöntemlerinden biriside BİOS pili çıkar tak yöntemidir.

CMOS Jumper ile BİOS şifresi sıfırlama

Anakart üzerinde BİOS pili haricinde BİOS bilgilerini sıfırlamak için birde jumper bulunmaktadır. Bu jumper bilgi tutmaz sadece bilgileri sıfırlamak için kullanılır. Bu kolay bir yöntemdir fakat riski vardır. Jumper takılı olan sokette üç pin bulunmaktadır ve bu pinlerin yerlerine dikkat etmek gerekmektedir. Bu jumper üreticiler tarafından genellikle CLR, CLEAR, CLEAR CMOS olarak etiketlendirilir. Jumper bulduktan sonra takılı olan pimin 1-2 olduğunu göreceksiniz. Jumper çıkarıtıp 2-3 numaralı pime taktıktan sonra 1 – 2 dakika bekledikten sonra tekrar eski yerine getirmeniz gerekiyor. Bu işlemi yaparken bilgisayarınızın kabloları takılı olabilir. Sonrasında BİOS şifresi sıfırlanacaktır.
CMOS Jumper ile BİOS şifresi sıfırlama yöntemi BİOS şifresi kırma yöntemlerinden birisidir.

Komut istemi (CMD) kullanarak BİOS şifresi kırma

Eğer işletim sisteminiz (Windows) açılıyor ise BİOS şifresi kırma işlemini komut istemi (CMD) kullanarak da yapabilirsiniz. Bunun içim CMD yönetici olarak çalıştırın. (bkz. CMD Nasıl Açılır ?) Aşağıda yer alan komutları sırası ile girin ve her komuttan sonra ENTER tuşuna basın. En son komuttan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın BİOS şifresi sıfırlanmış olacak.
– debug
– o 70 2E
– o 71 FF
Komut istemi (CMD) kullanarak bios şifresi sıfırlama yöntemi ile BİOS şifresi kırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

BİOS Şifresi Kırma Yöntemleri Sonuç

Evet arkadaşlar BİOS şifresi kırma konusunda araştırma yapanlar için bu konumuzu hazırladık. Bu yöntemler haricinde bu işlemi yapan programlarda mevcut fakat en sağlıklı yöntemler olarak bunlar kullanılmaktadır. Bu yöntemler zaten işinizi görecektir. Bilgisayarınızda harici bir program kullanma gereksinimi duymadan BİOS şifresi kırma işlemini bu yöntemler ile yapabilirsiniz. Merak ettiğiniz her konuda bizlere Bilgisayar Teknik Destek sayfamızdan sorularınızı iletebilirsiniz.

Bilgisayar Her Açılışta BİOS Sıfırlama Hatası ve Çözümü bu konuda dikkatinizi çekebilir.

Bir yorum

  1. umut bostancı umut bostancı 3 Kasım 2023

    lenova g580 bilgisayarımın bios şifresi bilinmiyor,pc açılıyor windows 7 var.bios pilini çıkarıp taktık ama olmadı.bu dedikleriniz windows 7 olan pc de işe yararmı acaba

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.