İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bilgisayar Her Açılışta BİOS Sıfırlama Hatası ve Çözümü

Bilgisayar her açılışta bios sıfırlama hatası veriyorsa bilgisayarınızda bir sorun var demektir. Bios sıfırlama hatası bir kaç nedenden kaynaklı olabilir. Bios sıfırlama hatası çözümleri araştıranlar için bu konumuzda bu sorundan ve çözümlerinden bahsedeceğiz. Bu sorunla karşılaşan kişiler bu konumuzda bahsedeceğimiz yöntemler ile bu sorunu çözüme ulaştırabilir.

Öncelikle bios nedir kısaca ondan bahsedelim. Bios bilgisayarınızda kalıcı bir yazılımdır. Bios bilgisayarınızın anakartında olan bir çok özelliği kullanmanızı sağlar. Ayrıca sisteminiz ile donanımlarınız arasında bağlantıyı da Bios sağlar.Yani bios bilgisayarınızın donanımlarını kullanmanızı ve diğer bir çok özelliğini kullanabilmenizi sağlar. Eğer bilgisayar her açılışta bios sıfırlama hatası veriyorsa bu bilgisayarınızın donanımlarını ve anakartın bazı özelliklerini doğru bir şekilde kullanmanıza engel olabilir. Bu hata bir kaç nedenler kaynaklanabilir ve bazı çözüm yolları da mevcuttur.

BİOS Her Açılışta Sıfırlama Hatası

Bilgisayar her açılışta bios sıfırlama hatasından maddeler halinde bahsedeceğiz. Bios her açılışta sıfırlama hatası ve çözümü hakkında size maddeler halinde bahsedeceğim.

  • Bu sorunda ilk bakmanız gereken şey bios pili olmalıdır. Anakart üzerinde genelde 2032 kodlu bir pil vardır. Bu pil bios pilidir. Bu pili değiştirip deneme yapabilirsiniz. Fakat teknik bir bilginiz yoksa özellikle laptoplarda bunu bir teknik servis aracılığı ile yapmanızı öneririm. Burada dikkat etmeniz gereken pili düz takıp takmadığınız.
  • Pili yenisi ile değiştirdiniz fakat sorun devam ediyorsa pil yuvasında bir problem olabilir. Pil yuvası anakart ile arasında olan bağlantıda bir temassızlık olabilir. Yine yeterli teknik bilgiye sahip değilseniz teknik servise başvurmanızı öneririm.
  • Sorun yine devam ediyorsa bilgisayarınızın marka ve modeline göre bios güncellemesi olup olmadığını kontrol edin eğer bios versiyon güncellemeniz varsa güncelleme yapın.

Bilgisayar Her Açılışta Bios Sıfırlama Sorunu Çözülmediyse

Eğer sorun çözülmediyse büyük ihtimalle anakart da teknik bir problem olabilir. Eğer bu sorun sizi rahatsız etmiyorsa bu şekilde kullanmaya devam edebilir ya da bir teknik servise başvurarak anakart tamiri ya da anakart değişimi yaptırabilirsiniz. Bizim önerimiz eğer bu durum gerçekten rahatsız etmiyorsa bu şekilde kullanmanız. Fakat burada dikkat etmeniz gereken bilgisayarınız takılı olan ram ve ekran kartı gibi donanımları tanıyor mu ? eğer tanıyorsa bu şekilde sorunsuz kullanılabilir. Ama tanımıyorsa tamir ya da değişim gerekmektedir.

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir