İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Eğilmiş İşlemci Pin Tamiri Nasıl Yapılır ?

Herkese merhabalar, çok sık olmasada başımıza gerince çok baş ağrıtan bir sorun olan eğilmiş işlemci pin tamiri nasıl yapılır bu konuya göz atacağız.Fakat konuya başlamadan önce işlemci pin tamiri yaparken pin kırma gibi durumlarla karşılaşılabilinir. İşlemci pin kırılması ise işlemcinin tamamen çalışmaz hale gelmesine neden olabilir. Bu yüzden eğilmiş işlemci pin tamiri yapmadan önce bu sorumluluğu almanız gerekmektedir.

Eğilmiş İşlemci Pin Tamiri

Çok sık görülmesede bazen başımıza eğilmiş işlemci sorunu gelebilir. Eğer sizinde başınıza eğilmiş işlemci sorunu gelirse aşağıda yer alan kılavuza göz atarak bu sorunu giderebilirsiniz.

** İşlemci pinleri çok hassastır. Yukarıda belirttiğimiz gibi eğik işlemci pini tamiri öncesi almanız gereken büyük bir sorumluluk var. Bu sorumluluk eğer işlemci pinlerinizi kırarsanız işlemcinizin tamamen çalışmaz duruma gelebileceği sorumluluğudur.

Eğer sıfır aldığınız bir işlemci eğik pin ile gelirse kesinlik siz müdahale etmeyin. Garanti kapsamı dışına çıkarırsını. Geri dönderin ve değişim talep edin.

Eğilmiş işlemci pini tamiri nasıl yapılır ? Eğik işlem pini düzeltme işlemi için aşağıdaki yöntemi takip ediniz.

Toplam Zaman 1 saat

Eğilmiş işlemci pinlerini tespit edin

eğilmiş işlemci pini tamiri ilk adım, eğilmiş işlemci pini tespit etme

İşlemcinizi düz bir şekilde tutarak bütün pinleri karşılaştırın ve eğilmiş işlemci pinlerini tespit edin. Bu işlemi yaparken işlemcinize çok nazik bir şekilde davranın ve sağlam olan pinlerin eğilmemesi için özen gösterin.

Eğilmiş pinleri düzeltmeye başlayalım

eğilmiş işlemci pini düzeltme işlemini iki pin arasına girecek maket bıçağı ağzı ve ya jilet ile yapınız.

Maket bıçağı ağzı ve ya jilet bu iş için çok uygun bir araçtır. Eğik pinleri tespit ettiniz şimdi eğilmiş işlemci pin tamiri aşamasına geçelim. Eğilmiş pin aralığına maket bıçağı ağzı veya jileti yerleştirin. Eğilmiş pinleri maket bıçağı ağzının köşesi ile yavaşça düzeltin. Bu işlemi her pin için tek tek uygulayın.
* Bu işlemi yaparken alt tabakaya temas etmemeye ve bastırmamaya dikkat edin. Alt tabakaya zarar vermeniz demek işlemcini elektronik kartını bozmanız anlamına gelir.

Eğilmiş pinlerin düzlüğünü test edin

işlemci pini düzlük kontrolü

Düzeltici araç ile pinlerin her iki taraftan düzlüğünü kontrol edin. Eğer diğer tarafa çok büktüyseniz dikkatli bir şekilde ters yöne yine düzeltme işlemi uygulayın.

Pinler biribirne temaslı ise cımbız ile hafif arasını açalım

cımbız yardımı ile işlemci pini düzeltme

Eğer maket bıçağı ve ya jilet girmeyecek kadar pinler birbirine tema etmişse cımbız yardımı ile düzeltici aracın arasına girecek kadar çok hafif bir şekilde düzeltme işlemi yapıyoruz. Cımbız ile tamamen düzeltme işlemini denemeyin. Cımbız ile kırma olasığınız çok yüksek.

Pinler düzelene kadar işleme devam edin

eğik işlemci pini düzelene kadar devam edin

Bu işlemi yaptıktan sonra tekrar göz kontrolü ile pinlerin düzlüğünü kontrol edin. Bütün pinler eşitlenmiş şekilde olana kadar işlemi devam ettirin. Fakat bu işlemleri yaparken çok dikkat etmeniz gerekmekte. Tekrar hatırlatmalıyım ki işlemci pinleri çok hassastır kırılma olasılığı çok yüksektir.

Evet eğilmiş işlemci pini tamiri adımlarımı bu kadar. Bu yöntem ile işlemcinizi kurtarabilirsiniz. Bu işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken şeyler pinlere çok nazik davranmak ve çok fazla müdahale etmemek. Mümkün olduğu kadar en az müdahale ile düzeltme işlemini tamamlayarak işlemci pini tamiri yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir