22.06.2024 Size En Yakın Bilgisayar Tamircisi
Bilgisayar Tamircisi

Bilgisayarım Çok Yavaşladı Çözümü

Bilgisayarım çok yavaşladı çözümü nedir diyorsanız Bilgisayar Tamircisi uzmanları sizler için bu soruyu cevapladı. Eğer destek almak isterseniz yorum kısmından ve ya destek sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bilgisayarım Çok Yavaşladı Çözümü

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENEREK YAPILACAK OLAN ÇEKİLİŞLERDE ÇEŞİTLİ HEDİYELER KAZANABİLİRSİNİZ.

Herkese merhabalar, Bilgisayarım çok yavaşladı çözümü nedir ? sorusunun cevabını her yerde aradıysanız ve bulamadıysanız bu konuyu mutlaka okumanızı öneririm. Dönem artık bilgisayar dönemi evet bunu kabul ediyoruz fakat bu döneme ayak uydurabilmek için hızlı bilgisayar şart. Siz hızlı bilgisayar aldınız bir süre sonra sinir edici şekilde yavaşladıysa çözümü var. Eğer sizde bilgisayarım çok yavaş ne yapabilirim diyorsanız konumuzu okumanızı tavsiye ederim.

Bilgisayarın yavaşlaması bir çok nedenden kaynaklanabilir. Bizim bilgisayar tamircisi adresine bilgisayarın yavaşladı ne yapabilirim başvurularında bu neden olan en çok karşılaştığım nedenleri sizlerle paylaşacağım. Eğer bu bilgisayarınızda ki yavaşlama nedeni bunlardan değilse yorum kısmından ve destek sayfamızdan bizlere ulaşarak destek talebinde bulunabilirsiniz. Evet şimdi geçelim bilgisayarım neden yavaşladı kısmına.

Bilgisayar Çok Yavaş Ne Yapabilirim ?

Eğer bilgisayarınız çok yavaşladıysa bunun bir kaç nedeni olabilir. Bu nedenleri ve çözümlerini sizler için burada anlatmaya çalışacağım. Eğer aşağıda bulunan çözüm yöntemlerinden sonra sorununuza çözüm bulamadıysanız yorum kısmından bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Bilgisayar çok yavaş çözümü hakkında nedenler ve çözüm yöntemleri aşağıda yer almaktadır.

Disk Doluluğu Bilgisayar Yavaşlamasına Neden Olur

İlk başta şunu belirtmek isterim ki bilgisayarınız da disk alanının çok doluysa bu bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olur. Bu yüzden donanımsal bir sıkıntı aramadan önce disk kapasitenizi kontrol etmenizi tavsiye ederim. Eğer diskini doluysa gereksiz dosyalarınızı temizlemeniz gerekmektedir. Eğer hepsi sizin için gerekli dosyalar ise harici disk ile yedekleme işlemi yapmanız tavsiye edilir. Yedek aldıktan sonra yine de disk temizleme işlemini yapmanızı tavsiye ederim. Arka planda kalan sizin görmediğiniz işe yaramaz dosyaların temizlenmesi adına iyi olacaktır. Disk temizleme işlemi için ;

 1. Başlat tuşuna basın
 2. Disk temizleme yazın ve karşınıza gelen disk temizle seçeneğini açın
 3. Karşınıza çıkan ekranda seçenekleri tik işaretini koyarak Tamam butonuna devamında ise Dosyaları sil butonuna basarak diskinizi temizleyebilirsiniz.
Bilgisayar hızlandırma yöntemleri arasında disk temizleme en etkili yöntemlerden birisidir.

Gereksiz Programları Kaldırın

Bilgisayar yavaşlaması donanımsal bir sorun gibi görünse de yazılımsal kaynaklı nedenleri de vardır. Bunların başında ve en çok rastladığımız sorun gereksiz programlar. Örnek vermek gerekirse geçenlerde gelen bir bilgisayarda 3 adet virüs programına denk geldik. Bir bilgisayar da 3 tane virüs programı gereksizdir. Bir tane virüs programı aynı görevi görmektedir. Bilgisayarınız da gereksiz programlar performans kaybına neden olur. Bu yüzden gereksiz programları bilgisayarınızdan kaldırmanız gerekmektedir.

Bilgisayarınıza Virüs Bulaşmış Olabilir

Eğer virüs korumanız yoksa ve yine bir çok program yükledi iseniz tabi birde internet bağlantınız varsa bilgisayarınıza virüs bulaşması kaçınılmaz. Bilgisayara bulaşan virüsler de performans kaybına neden olur. Bu da en çok karşılaştığımız sorunların başında geliyor.

Hangi virüs programı kullanılmalı ? Linke tıklayarak virüs programı önemini öğrenebilir ve virüs programı önerileri bulabilirsiniz.

Bilgisayar İşlemcisini Kontrol Edin

bilgisayarım çok yavaşladı diyorsanız bunun nedenlerinden biriside bilgisayarınızın yavaşlama nedeni işlemcinizin aşırı yoruluyor olmasından kaynaklanabilir. İşlemci ise aşırı ısınmadan kaynaklı olarak hemen yorulur ve performans kaybına sebep verir. Peki işlemci neden ısınır ? Bilgisayarınız masaüstü bilgisayar ise öncelik olarak işlemci fanını kontrol etmeniz tavsiye edilir. Fanın aşırı tozlanması işlemci soğutması için yetersiz hale gelmesine neden olur. Bu da işlemcinizin hemen ısınmasına neden olur. Yapmanız gereken fanı temizlemeniz. Hatta fanın vidalarını söküp altında bulunan soğutucu termal macuna da bakmanızı tavsiye ederim. Fakat bu işlemi yaparken işlemciye zarar verme olasılığı olduğu için kendinize güveniyorsanız yapmanızı aksi halde bir uzmana başvurmanızı öneririm.

Harddisk Arızası Bilgisayarı Yavaşlatır

bilgisayarım çok yavaşladı diyorsanız bunun nedenlerinden birisde bilgisayarınızın depolama aygıtı yani harddisk de oluşan sorunlar da bazı sistem dosyalarına erişim kesildiğinden bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olabilir. Bu durumda disk değişimi yapmanız gerekebilir. Disk değişimi ve disk siparişi konusunda bizden destek alabilirsiniz.

SSD ile HDD arasındaki farklar konumuzu inceleyerek iki disk arasında ne gibi farklılıklar var bunu öğrenebilirsiniz.

Ram Arızası Bilgisayar Yavaşlatır

Bilgisayarınızda birden fazla ram var ve iyi performans veriyorsa sonrasında anlamsız bir performans düşüşü olduysa bunun nedeni ramlerden birinin arızalanmış olması olabilir. Eğer eski performansına geri döndürmek istiyorsanız yeni ram satın almak durumunda kalabilirsiniz. Yine ram siparişi konusunda bizden destek alabilirsiniz.

Eğer sorun yukarıda yazdığım nedenlerden biri değilse ve ya destek almak istiyorsanız yorum kısmından ve destek sayfamızdan destek talebi oluşturabilirsiniz. Ben ve diğer uzman ekibimiz sizlere her konuda yardımcı olacaklardır.

Ram Nedir ? Ram Ne İşe Yarar ? adlı konumuzda Ram hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Anahtar kelimeler ;

bilgisayarın çok yavaşladı, bilgisayarım çok yavaşladı ne yapmalıyım ? , bilgisayarım çok yavaşladı çözümü

Yeni Bilgisayar

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. tolga-eveozelders dedi ki:

  Takip edilmeye değer bir websiteniz var

 2. Faruk dedi ki:

  Bir konu üzerinde araştırma yaparken arama motorunda tesadüfen web sayfanıza denk geldim. Çok başarılı döviz ve hava durumu wiggetleride yararlı olmuş. Konu anlatımıda çıkarcı değil çok samimi olmuş. Web sayfanızı artık sürekli takip edicem. Gerçek anlamda yararlı olan ince düşünceli emeğinize teşekkürümü özellikle belirtmek istedim.

 3. Harun dedi ki:

  Bilgisayarım çöktü bootmgr eksik diyo format atmam gerekiyor formatı başlattığımda saatlerce bekliyorum neden çok yavaş format atıyor

  1. Ferhat Bilgili dedi ki:

   Bilgisayarınıza format atarken kullandığınız boot sorunlu olabilir. Ve ya diskinizin yazma hızı yavaş olduğundan kaynaklı bir sorun olabilir. Bu gibi sorunlarda orjinal boot kullanmanızı tavsiye ederiz. Yasa dışı oluşturulmuş bootlarda bu gibi sorunlar hep görülmektedir.

 4. ahmet dedi ki:

  konuyu okuyarak sorunuma çözüm buldum çok teşekkür ederim.

 5. crazyserseri dedi ki:

  o may gat mennnn çok teşekkür ederim çok faydalı bilgiler

 6. Salih Karaca dedi ki:

  Çok teşekkür ederim başarılı bir yazı olmuş

  1. Ahmet Temiz dedi ki:

   Merhabalar, biz teşekkür ederiz.

BİR YORUM YAZ