16.07.2020 Size En Yakın Bilgisayar Tamircisi
Size En Yakın Bilgisayar Tamircisi | bilgisayartamircisi.com

Ekran Kartı Isınma Problemi Neden Olur ?

Ekran Kartı Isınma Problemi Neden Olur ?
TurkNet arkadasini getir kampanyası ile bu link üzerinden abone olursanız TurkNet 1 ay ücretsiz kullanım hakkına sahip olacaksınız

Ekran kartı bilgisayarımızda önemli donanımlardan birisidir. Fakat bazen ekran kartı ısınma problemi yaşayabiliriz. Bu bilgisayarımızda ekran performansı olarak büyük ölçüde düşüş gösterebilir. Özellikle oyuncular için ekran kartı çok önemli bir donanımdır. Ekran kartı ısınma problemi ise oyuncular için büyük bir problemdir. Ekran kartı aşırı ısınma yaptığı zaman oyun performansı çok düşer hatta oyun yarıda kapanabilir. Eğer sizde bu problemi yaşıyorsanız ekran kartı ısınma problemi neden olur ? çözümü nedir sorularını sizler için cevapladık.

Ekran kartı ısınma problemi bir kaç nedenden dolayı olabilir. Bu nedenlerin çözümleri ise basittir. Sizlerde bu çözüm yöntemlerini uygulayarak ekran kartı aşırı ısınma sorununu çözebilirsiniz. Nedenler ve çözümlere geçmeden önce şunu belirteyim öncelikle oynadığınız oyun çalıştırdığınız programın ekran kartı gereksinimleri ile bilgisayarınızda takılı olan ekran kartının özelliklerini karşılaştırın. Eğer ekran kartınızın özellikleri istenen gereksinimleri karşılamıyorsa ısınma ve istenilen performansın alınmaması bu nedendendir. Şimdi gelelim ekran kartı ile ilgili olan kısımlara.

Ekran kartı ısınması bilgisayarınızda performans kayıplarına neden olur. Normal bir zamanda bilgisayarınızda ufak çaplı işlemler yaparken ekran kartı sıcaklığının 30-50 derece olması normal karşılanır. Ama eğer bilgisayarınızda ekran kartınızı yüksek performanslı kullanan bir program ve ya oyun çalıştırıyorsanız bu değerlerin 80 dereceye kadar yükselmesi normaldir. Fakat eğer bu değerlerin üzerinde bir sıcaklık oluşuyorsa o zaman bir problem var demektir. Peki ne yapmanız gerekiyor ? Isınma problemi neden olabilir ?

Ekran Kartı Aşırı Isınma Nedenleri ve Çözümlerikamera

  • Teknik Bir Sorun Olabilir

Ekran kartınızda teknik bir sorun olabilir. Yani ekran kartınız arızalanmış olabilir. İstenilen performansı bu yüzden vermiyor ve zorlanıyor olabilir bu yüzden aşırı ısınma problemi gerçekleşir. Peki bunu nasıl anlarsınız ? Sizlere daha önceki konumuzda tanıttığımız program olan Bilgisayar Donanımları Test Etme Programı ile ekran kartınızı ve diğer donanımlarınızı test edebilir, ısı değerlerini görebilirsiniz.

  • Ekran Kartı Fan Temizliği

Ekran kartınızı uzun süredir kullanıyorsanız fan aşırı tozlanmış olabilir. Ekran kartınızı çıkartarak fan temizliği yapmanızı öneririm. Fakat fan temizliği yaparken dikkatli olmanız gerekir. Çünkü ekran kartı fanı biraz hassastır temizlerken kırabilirsiniz.

  • Ekran Kartı Termal Macunu Değişimi

Eğer ekran kartınızı uzun bir süredir kullanıyorsanız ekran kartınızda fanla işlemci arasında bulunan termal macun işlevini kaybetmiş olabilir. Ekran kartınızı çıkartarak fanı söküp altında bulunan termal macunu kontrol etmenizi öneririm. Macun zaten kendini belli ediyor. Eğer kötü olduysa temizleyip yeni macunla değiştirmeniz gerekmektedir. Fakat kullandığınız macunun iyi bir macun olmasını tavsiye ederim.

  • Ekran Kartı Driver Güncelleme

Yukarıda yazan bütün adımları denediniz fakat yinede bu probleme çözüm olmadıysa bu adımı deneyin. Eğer ekran kartı driver güncellemesi daha önce hiç yapmadıysanız güncelleme kontrol etmenizi varsa yapmanızı öneririm. Çünkü ekran kartı eski sürüm sürücü ile iyi performans gösteremeyip aşırı yoğunlukta gereğinden fazla ısınabilir. Bu yüzden varsa sürücü güncellemesi mutlaka yapılmalı.

  • Ekran Kartınız Yeni Mi ?

Bazen olabiliyor. Yeni alınan ekran kartı da bu problemi yapabiliyor. Sizde ya benim ekran kartım yeni nasıl olurda böyle bir sorun yapar diyorsanız. Ürün sıfır ürünse heme garantiye başvurun. Ekran kartını aldığınız yere ya da servisine götürerek yaşadığınız sorunu söyleyin. Kontrollerden sonra büyük ihtimalle ekran kartınız değişim olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ