22.06.2024 Size En Yakın Bilgisayar Tamircisi
Bilgisayar Tamircisi

Laptop Ekranında Siyah Çizgi Sorunu Çözümü

Laptop ekranında siyah çizgi sorunu genellikle donanımsal nedenlerden kaynaklanmaktadır. Ekranda siyah çizgi sorunu çözümleri bu içerikte.

Laptop Ekranında Siyah Çizgi Sorunu Çözümü

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENEREK YAPILACAK OLAN ÇEKİLİŞLERDE ÇEŞİTLİ HEDİYELER KAZANABİLİRSİNİZ.

Laptop ekranında siyah çizgi sorunu çözümü başlıklı konumuzla uzun bir aradan sonra içeriklerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Başlığımızdan da anlaşılacağı gibi bu konumuzda laptop ekranında siyah çizgi sorunu ile karşılaşıyorsanız bunun nedenleri ve çözümlerinden bahsedeceğiz.

Laptop ekranında siyah çizgi sorunu genellikle donanımsal daha doğrusu ekranınızda oluşan bir hasardan dolayı kaynaklanmaktadır. Fakat öncelikle yazılımsal kontrolleri yaptıktan sonra donanımsal soruna bakmayı tercih edelim.

Laptop Ekranında Siyah Çizgi Sorunu Yazılımsal Nedenler

Laptop ekranında siyah çizgi sorunu nedenlerinde önce yazılımsal sorunlara değinecek olmamızın nedeni donanımsal yani ekranda olan bir hasarda size bir maliyet doğurmasıdır. Öncelikle maliyet çıkarmadan sorunu çözmeye çalışalım.

Ekran Kartı Sürcüsünü Kontrol Edin

Laptop ekranda siyah çizgi sorunu grafik kartı sürücünüzün güncel olmadığından kaynaklanabilir. Bu yüzden grafik kartınızın yeni güncellemesi var mı bunu kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer yeni güncelleme varsa mutlaka bu güncellemeyi yapın. Sonrasında sorunu tekrar kontrol edin. Güncelleme kontrolünü ekran kartı marka ve modeline göre üretici sitesinden ya da Windows Update ile kontrol edebilirsiniz.

Ekran Çözünürlüğü Düzenleyin

Bu çok ihtimali olmayan bir neden olsada yinede yazmak istedim. Şimdi baktığımız zaman her site bu yazılıyor ama zaten düşündüğümüz zaman ekran çözünürlüğünüz uyumlu çözünürlük olmasa ekran görüntünüz çok saçma bir hal alır. Eğer sizde böyle bir durum varsa aşağıdaki adımları takip ederek ekran çözünürlüğünü önerilen ile değiştirin. Sonrasında laptop ekranında siyah çizgi sorunu devam ediyor mu tekrar kontrol edin.

  1. Windows ayarlar bölümüne giriş yapın,
  2. Sistem ayarlarından Ekran ayarlarına geçiş yapın,
  3. Ölçek ve çözünürlüğü önerilen değerlerle değiştirin.

Laptop ekranında siyah çizgi sorunu yazılımsal nedenleri bunlarla sınırlıdır. Sorun hala devam ediyorsa artık maalesef ekranda fiziksel bir sorun var demektir. Artık bir maliyet kapıda demektir.

Laptop ekranında siyah çizgi sorunu genellikle donanımsal nedenlerden kaynaklanmaktadır. Ekranda siyah çizgi sorunu çözümleri bu içerikte.

Laptop Ekranında Siyah Çizgi Sorunu Donanımsal Nedenler

Laptop ekranında siyah çizgi sorunu donanımsal nedenlerine değinelim. Eğer bu nedenlerden birisi laptop ekranında siyah çizgi çıkmasına neden oluyorsa bu sizin için biraz maliyet doğuracaktır.

Ölü Piksel Sorunu

Laptop ekranında siyah çizgi sorunu donanımsal nedenler makinenizin yaşına göre değişebilir. Makineniz eski bir laptop ise ekranda bulunan pikseller sorun vermeye başlayabilir biz buna ölü piksel sorunu diyoruz. Ölü piksel oluşan bögelede siyah çizgi oluşabilir. Bunun iki türlü çözümü vardır bunlar;

  1. Öncelik bu siteden ölü piksel testinizi yapın,
  2. Eğer ölü piksel var ise bu siteye gidin Launch JScreenFix seçeneğine tıklayın,
  3. Karşınıza gelen rengarenk kutuyu ölü piksel olan yerde bir süre bekletin,
  4. Sonrasında tekrar kontrol edin bu işlem işe yarayacaktır.
  5. Eğer işe yaramadoysa laptobunuzu kapatın ve mümkünse bataryasını çıkartın,
  6. Sonrasında nemli bir bez ile ölü piksel olan bölgeyi bir süre bastırarak silin,
  7. Silme işleminden sonra bilgisayarınızı açın ve kontrol edin.

Laptop Ekranı ile Kasa Arasında Yer Alan Film Kabloda Sorun

Laptop ekranında siyah çizgi sorunu genellikle fiziksel nedenlerden kaynaklanıyor diye belirtmiştik. Bu sorunda en çok karşımıza çıkan nedenlerden biriside anakart ile ekran arasında olan film kabloda oluşan sıkıntılardan kaynaklanıyor. Eğer bilgisayarınız eski bir model ise bunun olması muhtemeldir. Laptop bakımlarını düzenli yaptırmıyorsanız ve laptop çok çabuk ısınıyor ve yüksek bir ısıya ulaşıyorsa bu ısı bu film kabloya zarar verebiliyor. Buda ekranda sihay çizgi sorunu olmasına neden oluyor. Bu durumda eğer bilgisayar teknik bilginiz yoksa kesinlikle teknik servise başvurmanızı öneririm.

Laptop Ekranında Fiziksel Sorum

Laptop ekranında siyah çizgi sorunu nedenlerinin başında ekranda olan fiziksel sorunlar gelmektedir. Laptop ekranınız darbe almış olabilir, laptop ekranınızı kapatırken sert kapatmanız bile bu soruna neden olabilir. Bilgisayar ekranınızın darbe aldığına şahit olduysanız zaten ve teknik bilginiz üst seviye değilse bu tür sorunları kesinlikle teknik servis ile çözmenizi tavsiye ederim.

Ekran Kartı Sorunu ile Karşı Karşıyayız

Bu senaryo en acısı olduğu için en sona sakladım diyebiliriz. Bu sorunu tespit etmek için önelikle laptop için harici bir ekran ayarlamanız gerekiyor. Harici ekranı bağladıktan sonra eğer harici ekranda da siyah çizgiler oluşuyorsa üzücü bir haber ekran kartınızda problem oluştu demektir. Eğer bilgisayarınız garantili ise bu durumda korkmanıza gerek yok demektir çünü bu sorun garanti kapsamındadır. Ama eğer garantisi yoksa işte o zaman güzel bir masraf sizi bekliyor demektir. Bunun için güvenilir anakart tamircileri ya da elektronik devre tamiri yapabilen bilgisayar teknik servislerini tercih etmenizi tavsiye ederim.

Bilgisayar donanımları test etme programı ile bilgisayarınızın bütün donanımlarını test edebilir ve sorunlu olanları bulabilirsiniz.

Laptop ekranında siyah çizgi sorunu için nasıl önlem alınmalı ?

Bu içeriğimizi okuyanlar bu sorunla karşı karşıya olabilirler ama böyle bir sorunu olmayanlar içeriğimizi okuyorsa eğer ekranınızı mutlaka nemli bir bez ile temizleyin ıslak mendil gibi çok ıslak bezler tercih etmeyin. Ekran kapağınızı kapatırken mutlaka dikkatli bir şekilde kapatın. Bilgisayar bakımınızı düzenli bir şekilde yapın ve ya yaptırın.

Ekran tamirinde tamirci seçimi nasıl yapılmalı ?

Eğer ekranınızı tamir ettirmek bilgisayar tamircisi arıyorsanız seçeceğiniz tamircinin mutlaka güvenilir olmasını öneririm. Google yorumlarına bakarak yakınızda güvenilir bir tamirci bulabilirsiniz. Ama ekran kartı tamiri yaptıracaksanız bilgisayarınızın markasının kendi servisine götürmenizi tavsiye ederim.

Laptop ekranında siyah çizgi sorunu garanti kapsamına girer mi ?

Laptop ekranında siyah çizgi sorunu garanti kapsamına giredebilir girmeyedebilir. Eğer fiziksel bir darbe sonucunda siyah çizgi oluştuysa bu kullanıcı hatası olduğu için garanti kapsamına girmez. Fakat ölü piksel, ekran kartında oluşan problem bunlar garanti kapsamındandır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ