30.05.2024 Size En Yakın Bilgisayar Tamircisi
Bilgisayar Tamircisi

SSD ile HDD Arasındaki Farklar Nelerdir ?

SSD ile HDD Arasındaki Farklar Nelerdir ?

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENEREK YAPILACAK OLAN ÇEKİLİŞLERDE ÇEŞİTLİ HEDİYELER KAZANABİLİRSİNİZ.

Bilgisayar kullanan herkes biliyordur ki disk verilerimizi depoladığımız donanımdır. Disklerde teknoloji alanında önemli bir yere sahiptir ve üreticiler disk yapısını geliştirmeye sürekli devam ediyor. Bizde bu gelişimde karşımıza çıkan HDD diskin bir üst versiyonu olan SSD disk ile arasındaki farkı inceleyeceğiz. SSD ile HDD arasındaki farklar nelerdir bunu sizlere anlatmaya çalışacağız.

Baktığımız zaman şuan SSD diskler çok popüler olmaya başladı nedeni ise HDD disk ile arasında olan farkla ve daha gelişmiş olması. Bizde bu gelişimleri SSD almak isteyenler ve aldıklarında nasıl bir fark yaşayacaklarını bilmek isteyenler için hazırladık. Kısa bir konu olacak uzun uzun yazarak sizleri sıkmak istemiyoruz. Bu yüzden farkları kısa kısa maddeler halinde hazırladık.

SSD ile HDD Arasındaki Farklar

SSD disk almak isteyenler hazırladığımız bu konuda sizler için aradaki farkları kıs kısa anlatarak bilgilendirme yapacağız.

Fiyat Farkı

SSD almadan önce bilmeniz gereken fark SSD ile HDD arasındaki fiyat farkı. Fiyatları incelediğiniz zaman SSD disk fiyatları yüksek kapasiteli HDD disk fiyatlarından da daha yüksek olduğunu göreceksiniz. SSD ilk çıktığı zamanlardaki gibi yüksek fiyatlara sahip olmasa da yine de günümüzde HDD disk fiyatlarına göre yüksek. Bu yüzden disk alacak olanlar HDD tercih etmeye devam ediyor.

Performans Farkları

SSD disk ile HDD disk arasındaki performans farkı SSD disklerin tercih sebebidir. HDD disklerde çok fazla bileşen olduğu ve SSD disklerde bu bileşenler minimuma indirildiği için arada yüksek derecede performans farkı var. SSD diskler arasında da performans farkları oluyor. Bu performans farkını özetlemek gerekirse HDD de 30 – 40 GB bir dosyayı kopyalamak 10 15 dakika sürerken SSD diskte 3 5 dakika arasında kopyalamayı bitirebilirsiniz.

Dayanıklılık Farkı

SSD diskler HDD disklere göre daha dayanıklıdır. Şimdi belki ya o küçücük disk nasıl o büyük diske göre daha dayanıklı diye ama HDD disk içerisinde hareketli malzemeler olduğu için düştüğü zaman ve ya ani bir sarsılmada hemen arızalanabilir ya da okuma yazma konusunda sorunlar oluşabilir. Fakat SSD disk yapısında hareketli malzeme olmadığı için bozulma riskleri yok denecek kadar azdır. SSD disklerde risk ise hızlı okuma yazma yaptıkları için bozulma olasılığıdır. Yoğun kullanılan ve sürekli yazma ve okuma işlemi yapılan SSD disklerin daha çabuk bozulduğu gözlemlenmiştir. Bu konuda da HDD diskler daha yavaş yazma yaptığı için daha dayanaklı olarak gözüküyor. Ama HDD disklerin düşmesi ve ya ani sarsıntıya maruz kalması bütün verilerinizin gitmesine neden olabilir.

SSD Disk mi Yoksa HDD Disk Mi ? Benim Yorumum

Benim yorumum günümüz teknolojisinde her zaman SSD diskten yana fakat günümüz fiyatları buna engel olabilmekte. Bilgisayarınızda oyun yonuyor ve ya yüksek performanslı programlar kullanıyorsanız kesinlikle SSD almanız gerektiği yönünde benim yorumum. Ama bilgisayar da oyun oynamıyor ve gündelik film izleme internet te gezinme gibi aktiviteler için kullanıyorsanız o zaman HDD sizin işinizi görecektir. Dilerseniz bu yazı altından yorum kısmından ya da Destek sayfasından bizlere sorularınızı iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ