SSD ile HDD Arasındaki Farklar Nelerdir ?

SSD ile HDD Arasındaki Farklar Nelerdir ? Disk alacaksınız hdd mi ssd mi karar veremediyseniz ssd disk ile hdd disk arasında ne fark var bu konuda öğrenebilirsiniz.

Bilgisayar kullanan herkes biliyordur ki disk verilerimizi depoladığımız donanımdır. Disklerde teknoloji alanında önemli bir yere sahiptir ve üreticiler disk yapısını geliştirmeye sürekli devam ediyor. Bizde bu gelişimde karşımıza çıkan HDD diskin bir üst versiyonu olan SSD disk ile arasındaki farkı inceleyeceğiz. SSD ile HDD arasındaki farklar nelerdir bunu sizlere anlatmaya çalışacağız.

Baktığımız zaman şuan SSD diskler çok popüler olmaya başladı nedeni ise HDD disk ile arasında olan farkla ve daha gelişmiş olması. Bizde bu gelişimleri SSD almak isteyenler ve aldıklarında nasıl bir fark yaşayacaklarını bilmek isteyenler için hazırladık. Kısa bir konu olacak uzun uzun yazarak sizleri sıkmak istemiyoruz. Bu yüzden farkları kısa kısa maddeler halinde hazırladık.

SSD ile HDD Arasındaki Farklar

SSD disk almak isteyenler hazırladığımız bu konuda sizler için aradaki farkları kıs kısa anlatarak bilgilendirme yapacağız.

  • Fiyat Farkı

SSD almadan önce bilmeniz gereken fark SSD ile HDD arasındaki fiyat farkı. Fiyatları incelediğiniz zaman SSD disk fiyatları yüksek kapasiteli HDD disk fiyatlarından da daha yüksek olduğunu göreceksiniz. SSD ilk çıktığı zamanlardaki gibi yüksek fiyatlara sahip olmasada yinede günümüzde HDD disk fiyatlarına göre yüksek. Bu yüzden disk alacak olanlar HDD tercih etmeye devam ediyor.

  • Performans Farkları

SSD disk ile HDD disk arasındaki performans farkı SSD disklerin tercih sebebidir. HDD disklerde çok fazla bileşen olduğu ve SSD disklerde bu bileşenler minimuma indirildiği için arada yüksek derecede performans farkı var. SSD diskler arasında da performans farkları oluyor. Bu performans farkını özetlemek gerekirse HDD de 30 – 40 GB bir dosyayı kopyalamak 10 15 dakika sürerken SSD diskte 3 5 dakika arasında kopyalamayı bitirebilirsiniz.

  • Dayanıklılık Farkı

SSD diskler HDD disklere göre daha dayanıklıdır. Şimdi belki ya o küçücük disk nasıl o büyük diske göre daha dayanıklı diye ama HDD disk içerisinde hareketli malzemeler olduğu için düştüğü zaman ve ya ani bir sarsılmada hemen arızalanabilir ya da okuma yazma konusunda sorunlar oluşabilir. Fakat SSD disk yapısında hareketli malzeme olmadığı için bozulma riskleri yok denecek kadar azdır. SSD disklerde risk ise hızlı okuma yazma yaptıkları için bozulma olasılığıdır. Yoğun kullanılan ve sürekli yazma ve okuma işlemi yapılan SSD disklerin daha çabuk bozulduğu gözlemlenmiştir. Bu konuda da HDD diskler daha yavaş yazma yaptığı için daha dayanaklı olarak gözüküyor. Ama HDD disklerin düşmesi ve ya ani sarsıntıya maruz kalması bütün verilerinizin gitmesine neden olabilir.

SSD Disk mi Yoksa HDD Disk Mi ? Benim Yorumum

Şimdi hangisini alacağım diye düşünüyorsanız öncelikle bilgisayarınızda ne yapıyorsunuz bu sorunun cevabı önemli. Eğer online oyun ve ya yeni nesil oyunlar oynuyorsanız SSD almanızı öneririm. Fakat bilgisayar sistemim hızlı çalışsın başka bir şey istemem diyorsanız 128 GB SSD ve 1 TB HDD ile işinizi çok rahat yapabilirsiniz. Konu hakkında ne seçmeniz konusunda bilgi almak için yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Ferhat Bilgili

Ferhat Bilgili, sizlere donanım kategorisinde sizlere yarımcı olmak için çalışmaktayım. Bilgisayar donanımları konusunda yaşamış olduğunuz sıkıntılara çözüm üretmek ve bu kategoride bilgilendirici yayınlamak için çalışmaktayım.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir