30.05.2024 Size En Yakın Bilgisayar Tamircisi
Bilgisayar Tamircisi

Bilgisayar Nasıl Dezenfekte Edilir ?

Bu günlerde en çok temas halinde olduğumuz bilgisayarlarımız en tehlikeli noktaların başında geliyor. Özellikle dışarı ile temasınız varsa ve ya dışarı ile teması olan birisi bilgisayarınızı kullandıysa bilgisayarınızı kesinlikle dezenfekte etmelisiniz. Bilgisayar Nasıl Dezenfekte Edilir ? sorusunun cevabı ise bu konumuzda.

Bilgisayar Nasıl Dezenfekte Edilir ?

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENEREK YAPILACAK OLAN ÇEKİLİŞLERDE ÇEŞİTLİ HEDİYELER KAZANABİLİRSİNİZ.

Koronavirüs salgını nedeni ile hiç kimse evinden çıkmıyor. Bir çok iş yeri artık evden çalışma yöntemine geçmiş durumda. Durum böyle olunca doğal olarak evimizde en çok vakit geçirdiğimiz şey bilgisayarlarımız oluyor. Bu yüzden de bilgisayarlarımız da büyük tehlike noktalarından birisi haline geldi diyebiliriz. Kendimizi dezenfekte ettiğimiz kadar bu dönemde bilgisayarlarımızı da dezenfekte etmemizde fayda var. Özellikle dışarı ile temasınız varsa ve ya dışarı ile teması olan birisi bilgisayarınızı kullanıyorsa bilgisayarınız en büyük tehlike noktalarından birisi haline geliyor. Peki bilgisayar nasıl dezenfekte edilir ? Bilgisayar dezenfekte işlemi yaparken neye dikkat etmeliyiz ? Bu konumuzda bilgisayar dezenfekte yöntemi hakkında detayları sizlerle paylaştık.

İçinde bulunduğumuz küresel koronavirüsü salgını sebebi ile artık temasa geçtiğimiz her şey tehlike arz etmeye başladığını söylemiştik.Çoğumuzun #EVDEKAL dönemlerinde en çok temas ettiği şey ise bilgisayarlar oluyor. Evden çalışanlar, evlerinde vakit geçirmeye çalışanların çoğu bilgisayar ile temas halinde. Buda bilgisayarlarımızı en tehlikeli noktalardan biri haline getiriyor. Bu yüzden bilgisayarlarımızı mutlaka dezenfekte etmemizde fayda var. Peki bilgisayar nasıl dezenfekte edilir ?

BİLGİSAYAR DEZENFEKTE ETME İŞLEMİ

Bilgisayar dezenfekte işlemini aşağıdan sıralı olarak takip edebilirsiniz.

  1. Öncelikle güvenlik amaçlı bilgisayarımızı kapatıyoruz ve fişten çekiyoruz.
  2. Sonrasında bilgisayarımızda bağlı usb aygıtlarını çıkartıyoruz her noktasına ulaşabilmek için.
  3. Sonrasında evimizde elektrik süpürgesi var ise klavyemizin arasındaki boşlukları temizliyoruz. Bunun için klavyeden bir kaç tuş sökmek gerekiyorsa dikkatli bir şekilde sökün tırnakları kırılmasın. Hava ile temizledikten sonra ters çevirip hafifçe sallayın kalan kırıntıların düşmesi için.
  4. Sonrasında bilgisayarımızı silme işlemine geçiyoruz. Bilgisayar üreticilerinin önerdiği piyasada LCD silme solüsyonu diye bulabileceğiniz çözelti ve mikrofiber bez kullanmanızı tavsiye ederiz. Silme işlemi sırasında sıvıyı direk bilgisayara değil önce beze uygulayıp silme işlemini gerçekleştirin.
  5. Son olarak ekran silme işlemini gerçekleştirin. Ekran silerken çok dikkatli olmalısınız. Nedeni ekranlar hassas bir yapıya sahiptir sert bir hareketinizde çatlayabilir ve ya pixel ölümü gerçekleşebilir. Bu yüzden nazik bir şekilde silme işlemi uygulayın.
  6. Kurulamayı kuru bir mikrofiber bez ya da hava yardımı ile yapın.
  7. Bilgisayarınız kurumadan kesinlikle çalıştırmayın.

HARİCİ DONANIMLARI DA DEZENFEKTE ETMEYİ UNUTMAYIN

Bilgisayarınızın yanı sıra kullandığınız harici donanımları da dezenfekte etmeyi unutmayın. Bunlar usb bellekler, fare veya klavye gibi harici donanımlar olabilir. Şuan sürekli temas halinde bulunduğumuz her nokta bizler için tehlike demektir. Özellikle dışarı ile temasınız var ve ya dışarı ile teması olan birisi temas ettiyse kesinlikle dezenfekte işlemini uygulamanızı tavsiye ederiz.

Bu zor günlerde #evdekal çağrılarına uymanızı tavsiye ederiz. Herkese sağlık günler.

Eğer bilgisayarınızın sizden habersiz kullanıldığını düşünüyorsanız bilgisayar açılış kapanış saatlerini öğrenme yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ