30.05.2024 Size En Yakın Bilgisayar Tamircisi
Bilgisayar Tamircisi

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu [Çözüm]

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu [Çözüm]

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENEREK YAPILACAK OLAN ÇEKİLİŞLERDE ÇEŞİTLİ HEDİYELER KAZANABİLİRSİNİZ.

Bilgisayarda ses en çok ihtiyaçlardan biridir. Müzik dinlerken, film izlerken ve ya bir eğitim videosu izliyorsanız ses olmadan olmuyor. Fakat bilgisayardan ses gelmiyor sorunu yaşıyorsanız bu sizin canınızı biraz sıkabilir. Eğer sizde bilgisayar ses sorunu yaşıyorsanız ve bilgisayar ses sorunu çözüm yolları hakkında araştırma yapıyorsanız bu konumuzda bu sorunun çözümlerine ulaşabilirsiniz. Eğer bilgisayarınızdan ses gelmiyorsa bu sorun yazılımsal ya da donanımsal olabilir. Eğer yazılımsa bir sorun ise çözümü kolay fakat donanımsal bir sorun ise teknik servise başvurmanız gerekebilir.

Bilgisayarınızdan ses ihtiyacı olan bir şey açtınız ve ses gelmiyor mu ? İlk başta bu konuda benim de yaptığım şey izlediğim şeyde mi sıkıntı var diye başka bir müzik ve ya videoda deniyorum eğer yine ses gelmiyorsa uygulamanız gereken çözüm yollarını aşağıda okuyabilirsiniz. Bilgisayardan ses gelmiyor sorunu ve çözüm yolları ;

Bilgisayar Ses Sorunu Çözüm Yolları

Bilgisayarınızdan ses gelmiyor ise bu yazılımsal ve ya donanımsal bir sorun olabilir. Eğer yazılımsal bir sorunsa aşağıdaki adımları izleyerek bilgisayar ses sorunu çözümlenebilir. Anlatımları Windows 10 üzerinden gerçekleştiriyoruz.

Bilgisayar Ses Aygıtı Kontrol Etme

Bilgisayarınızda ses gelmiyor ise öncelikle ses aygıtı kontrolü gerçekleştirelim. Bunu yapmanız çok kolay bir kaç adımda ses aygıtını kontrol edebilirsiniz. Öncelikle bilgisayarınızda başlat tuşuna basarak başlat menüsünü açıyoruz. Arama bölümüne ses ayarları yazıyoruz. Ses ayarlarını açıyoruz.

Bilgisayar Ses Sorunu çözüm yollarından birisi ses ayarlarından ses aygıtını kontrol etmektir.

Daha sonra karşımıza gelen ses ayarları sayfasında sorun Sorun Gider butonunu göreceksiniz. Bu butona basarak bilgisayarınızın ses aygıtlarında bir sorun olup olmadığını otomatik olarak tarayacak. Ses aygıtlarında düzeltmeniz gereken bir yer varsa düzeltecek.

Bilgisayar Ses Sorunu, ses ayarları sorun giderici ile ses aygıtı yazılımsal sorunu giderebilirsiniz.

Eğer bilgisayarınızda ses yine gelmediyse ve ya ses aygıtı bulunamadı hatası aldıysanız bilgisayarınızda ses aygıtı sürücüsü yüklü olmayabilir. İkinci seçenek de ses aygıtı sürücüsünü kontrol etmek olacak.

Ses Aygıtı Sürücü Kontrol Etme

Birinci adımı yaptınız eğer yine sorun yine devam ediyorsa ses aygıtı sürücüsünü kontrol etmeniz gerekir. Peki bunu nasıl yapabiliriz ? Yine başlat menüsünü açarak bu sefer arama kısmına aygıt yöneticisi yazıyoruz. Bu kısmın resmini eklemiyorum yukarıda ses aygıtı yazdığımız yere yazıyoruz. Sonrasında Aygıt Yöneticisi açıyoruz ve karşımıza bilgisayarımızın aygıt yöneticisi ayarları açılıyor. Ayarlarda ses,video ve oyun denetleyicileri yazan menüyü yanındaki ok işaretine tıklayarak açıyoruz. Daha sonra karşımıza gelen ses aygıtlarını tek tek üzerine sağ tıklayıp sağ tuş sürücü yazılımı güncelleştir yapıyoruz. Burada karşımıza gelen menüde güncel sürücü yazılımını otomatik olarak ara yaparak en güncel versiyonunu yüklemesini sağlıyoruz.

Bilgisayar ses sorunu çözüm yöntemlerinden birisi de ses sürücü aygıtlarını güncellemektir.

Eğer yine bilgisayardan ses gelmiyor diyorsanız bilgisayarınızın ses donanımlarında teknik bir sorun olabilir.

Bilgisayar Ses Gelmiyor Donanım Sorunları

Yazılımsal çözümleri denediniz yine bilgisayardan ses gelmiyorsa donanımsal bir problem oluşmuş olabilir. Peki bu donanımsal ses sorunları neler olabilir ?

  • Bilgisayar hoparlör arızası olmuş olabilir,
  • Ses kartınızda arıza olabilir,
  • Bilgisayarınız düştü ve ya darbe aldıysa bundan kaynaklı donanımsal problemler olabilir.

Donanımsal sorunlarda bir teknik servise başvurmanızı tavsiye ederiz. Siz en yakın bilgisayar tamircisi olan bilgisayartamircisi.com adresinde iletişim bölümünden bizlere yazarak destek alabilirsiniz.

Önerimiz ;

Donanım sorunlarında çözümler size maliyetli gelirse kulaklık girişini deneyin. Eğer kulaklık girişiniz çalışıyorsa kulaklık ile kullanabilirsiniz. Eğer kulaklık girişi de çalışmıyorsa daha az maliyetli bluetooth kulaklık satın alıp bilgisayarınıza bağlayıp bu şekilde de ses sorununu çözebilirsiniz.

Bilgisayar donanımları test etme programı ile donanımları test edebilirsiniz.

Hdmi bağlantı sorunu yaşıyorsanız bu konudan sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ