İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bilgisayarım Windows 11 Destekler Mi ?

Herkese merhabalar, biliyorsunuz Windows 11 güncelemesi geldi. Peki siz bilgisayarınızı Windows 11 sürümüne yükseltecek misiniz ? Cevabı evet ise şu sorunun cevabını mutlaka bilmeniz gerekiyor. Bilgisayarım Windows 11 destekler mi ? Bu sorunun cevabını bilmeden bilgisayarınızı Windows 11 sürümüne geçirmeniz tavsye edilmez. Peki bu sorunun cevabını nasıl öğrenebiliriz ?

Bilgisayarım Windows 11 i Kaldırır Mı ?

Microsoft Windows 11 sürümünü Haziran ayında duyurmuştu. Görünüm olarak ve performans olarak bir çok değişiklik yapılan Windows 11 sürümü kullanıcılara da sunulmaya başlandı. Sizde yakından takip edip bilgisayarınızın işletim sistemini Windows 11 sürümüne yükseltmek istiyorsanız bilgisayarınızın özelliklerinin bu sürümü destekleyip desteklemediğini mutlaka öğrenin.

Windows 11 Minimum Sistem Gereksinimleri

CPU :64 Bit Çift Çekirdek min 1GHz
RAM :Min. 4 GB
HDD :Min. 64 GB boş alan
EKRAN :Min 1366 * 768 çözünürlük
ANAKART :UEFI, Önyükleme ve Güvenilir Platform Modülü 2.0 olan
GPU :DirectX 12 desteği ve WWDM 2.X ( Detaylı Liste İçin Tıklayın )
Windows 11 Minimum Sistem Gereksinimleri

Windows 11 Uygunluk Kontrolü Programı

Microsoft kullanıcılara kolaylık olması açısından bilgisayarların Windows 11 uyumluluğu kontrolü için bir program geliştirdi. Bu program ile bilgisayarım windows 11 destekler mi ? sorusunun cevabını bulabilirsiniz. Program kullanımı oldukça basittir.

Bilgisayar Windows 11 uyumluluk testi programı ve kullanımı. PC Sistem Durumu Denetimi uygulaması kullanımı ;

Gerekli Zaman : 5 dakika

PC Sistem Durumu Denetimi uygulaması bilgisayarınıza indirin

PC Sistem Durumu Denetimi uygulamasını bilgisayarınıza indirin.

https://www.microsoft.com/tr-tr/windows/windows-11 sitesine giderek en alt bölümde yer alan “PC SİSTEM DURUMU DENETİMİ UYGULAMASINI İNDİRİN” linkine tıklayarak uygulamayı bilgisayarınıza indirin. (Uğraşmak istemeyenler “BURAYA TIKLAYABİLİR” uygulama direk bilgisayarınıza inecektir.

Programı bilgisayarınıza kurun

Eğer Chrome kullanıyorsanız yukarıda resimdeki gibi inen dosya üzerine direk tıkladığınız zaman kurulum başlayacaktır. Ya da dosyanın indiği klasöre giderek setup dosyası üzerine çift tıklayarak kurulumu başlatabilirsiniz.

Sözleşmeyi kabul ederek kuruluma başlayın

PC Sistem Durumu Denetimi uygulaması kurulum başlangıç, sözleşmeyi kabul ederek kuruluma başlayın

Kurulumun ilk adımında lisans sözleşmesini kabul ederek Yükle butonuna basın ve kurulumu başlatın.

Program kurulumunu tamamlayın

PC Sistem Durumu Denetimi uygulaması kurulum son butonuna tıklayarak kurulumu tamamlayabilirsiniz

Program kurulumu bitince son butonuna basarak kurulumu tamamlayabilirsiniz. Yer alan seçeneklerden “Windows PC Sistem Durumu Denetimi’ni açın” seçeneğini seçerseniz program otomatik açılır. “Masaüstüne kısayol ekle” seçeneğini işaretlerseniz masaüstüne programın kısayolu otomatik eklenir.

Windows 11 uyumluluk testi başlatılabilir

Windows 11 uyumluluk kontrolü ile bilgisayarınız Windows 11 uyumlumu öğrenebilirsiniz.

Program açıldıktan sonra “Şimdi denetle” butonuna tıklayarak testi başlatabilirsiniz.

Windows 11 bilgisayar uyumluluk testi sonucu

Windows 11 bilgisayar uyumluluk testi sonucunu program size otomatik olarak bildirecektir.

Windows 11 bilgisayar uyumluluk testi sonucuna bilgisayarınıza Windows 11 yükleyebilirsiniz. gördüğünüz gibi şuan sizler için bu yazıyı hazırladığım bilgisayar Windows 11 için uygun değil. Yakın zamanda Windows 11 yüklü bilgisayar ile bu yazıyı tekrar güncelleyeceğim.

sizlere anlatmış oluğumuz Windows 11 uyumluluk testi programı Microsoft’un kendi yapımıdır. Bu yüzden harici programlar yerine bu programı kullanmanızı tavsiye ederim. Windows 11 hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Windows 11 yükseltmesi konusunda tavsiyem

Sizlere bu konuda bir tavsiye vermek istedim. Windows 11 geçişi için sizlere bilgiler aktarsam da bu geçiş için henüz erken olduğunu düşünüyorum. Windows 10 henüz yeni yeni oturmaya başlamışken henüz daha çocuk olan Windows 11 işletim sistemine geçişin erken olduğunu düşünüyorum. Windows 11 hakkında çıkan haberlere göre karar verip biraz daha zaman tanımanızı öneririm.

Bir yorum

  1. hasan hasan 7 Mayıs 2022

    yeni tip işlemci ile çalışacak.. bu denemeler aşaması.. eski işlemci ile denemenin çalıştığına bakmayın.. bu bir manevra.. 2025’e kadar çok durum değişecek.. 4 gb ram diyor ama bende 16 gb var, zor programları çeviriyor.. 64 gb ram’a arttırmam gerek..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir