İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hangi Virüs Programı ? Virüs Programının Önemi

Bilgisayar kullanan kişilerin en büyük sorunu olan virüsler günümüzde gelişmiş ve içinden çıkılamaz bir halde karşımıza gelebiliyor. Öyle ki bazı virüsler sizi bilgisayarınızdan bile edebiliyor. Bu konuda sizi koruyan en önemli etken tabi ki virüs programı. Bilgisayarınızda kullandığınız virüs programının önemi gerçekten çok büyük. Peki hangi virüs programı tercih edilmeli ? Bu sorunun cevabını sizler için hazırladık.

Günümüzde her şey artık bilgisayar üzerinden halledilebiliyor. Fakat bilgisayarınızda güvenlik önlemlerinizi almadıysanız yaptığınız ve kaydettiğiniz bütün çalışmalar çöpe gidebilir. Bu güvenlik önlemlerinin başında tabi ki virüs koruması geliyor diyebiliriz. Virüsler bir çok şekilde karşımıza gelebiliyor. Hatta bazı virüsler bilgisayarlarınızı kullanılamaz halede sokabilir. Bu durumlarla karşılaşmamak için bilgisayarınızda mutlaka virüs programı bulundurmanızı tavsiye ederim. Fakat piyasada bir çok virüs programı mevcut bunlardan hangisini tercih etmeliyim diye soracak olursanız sizlere detaylı bir şekilde cevabını vereyim. Sonrada virüsten korunma yöntemlerine göz atalım.

Hangi Virüs Programı Kullanılmalı

Ücretli Virüs Programı Önerisi

Virüs programı dediğimiz zaman aklımıza ilk gelen program tabi ki Eset Nod32 Antivirüs programı oluyor. Nedeni ise her bilgisayarda donmadan ve düzenli bir şekilde çalışabilmesi. Benim önerimde NOD32 programından yana. NOD32 her türlü virüs korumasına karşı etkili bir program. İnternet siteleri, programlar, dışarıdan gelen etkenler adına en güzel koruma ağına sahip olan bu program bilgisayarınızı yavaşlatmadan sizlere üst seviye bir koruma sağlayabilir. Özellikle büyük firmalarda ofis bilgisayarları için en iyi koruma sağlayan program diyebiliriz. Fakat bu programı lisanslı yani orjinal hali ile kullanırsanız size bu yüksek korumayı sağlar.  Bu yüzden internetten indirmek yerine çok cazip fiyatlarla satın almanızı öneririm. Lisan detaylarını ve ücretlerini www.eset.com sitesinden öğrenebilirsiniz.

NOT : Bu programı windows defender ile desteklerseniz bilgisayarınız tam koruma altında olur.

Ücretsiz Virüs Programı Önerisi

Ofisler ve çok bilgisayarlı ortamlar için kesinlikle NOD32 programını öneriyorum fakat tek bilgisayarınız varsa evinizde ve kendiniz kullanıyorsanız ücretsiz virüs programları da işinizi görebilir. Peki hangi ücretsi virüs programı tercih edilmeli ? Bu noktada bir çok program karşımıza çıkıyor ama koruma ağı en büyük olan program eskilerin en iyi virüs programı arasında olan şimdilerde kullanıcılarına ücretsiz yayın yapan Avast virüs programını öneririm. Bu programın ücretli versiyonu da mevcut fakat dediğim gibi tek bilgisayarda ücretsiz versiyonu her türlü işinizi görecektir. Yukarıda da dediğim gibi windows defender ile bu programı desteklerseniz yine sizlere virüslere karşı tam korumalı bir bilgisayara sahip olabilirsiniz.

Programları önerdik fakat esas olan bilgisayarınızı kendiniz virüsten korumanız. Peki bilgisayarımı virüsten nasıl koruyacağım ? İşte bu sorunun cevabı ;

Bilgisayarımı Virüsten Nasıl Korurum ?

Bilgisayarınızı virüsten korumanın yollarını bir kaç önemli madde halinde sizlere anlatmaya çalışacağım. Umarım faydasını görürsünüz. İşte virüsten korunma yolları ;

  • İlk madde tabi ki virüs programı bulundurmanız
  • Dışarıdan taktığınız harici bellekleri mutlaka taradıktan sonra açmanız
  • İnternet bağlantınız varsa güven uyarısı veren sitelerden uzak durmanız
  • İnternetten indirdiğiniz lisans dışı programları taramadan yüklemeyiniz. Daha doğrusu lisanslı yazılım kullanmaya özen göstermeniz
  • Bilmediğiniz ve spam olan maillerdeki linklere kesinlikle tıklamayın
  • Tanımadığınız kişiler ile dosya alış verişinde bulunurken dikkatli olun
  • Orjinal windows işletim sistemi kullanmanız da sizi virüslerden korur
  • Bilgisayarınızda güvenlik duvarını ve güncellemeleri mutlaka aktif tutun

Genel Değerlendirme

Sonuç olarak virüs programının yanı sıra aslında bilgisayarlarımızı kendimiz koruruz. Özellikle ücretli olup da internette ücretsiz (crackli) olarak dağıtılan programlar bilgisayarınız için en büyük tehlikedir. Bu yüzden bu tür programlara ücretsiz diyerek aldanmayın. Dışarıdan bilgisayarınız harici disk takarken mutlaka virüs programınız ile taratın. İşte bu noktada bilgisayarınızda virüs programı olmasının önemi çok yüksek. Fakat dediğim gibi bilgisayarınızı tedbirli kullanırsanız aslında herkes kendi bilgisayarının virüs programı olur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir