22.06.2024 Size En Yakın Bilgisayar Tamircisi
Bilgisayar Tamircisi

Laptop Çabuk Isınma Sorunu

Laptop Çabuk Isınma Sorunu

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENEREK YAPILACAK OLAN ÇEKİLİŞLERDE ÇEŞİTLİ HEDİYELER KAZANABİLİRSİNİZ.

Günümüzde bilgisayar kullananların çoğu laptop yani dizüstü kullanmaya başladı. Özellikle şirketler fazla yer kaplamaması adına laptop kullanıma geçti. Daha az yer kaplaması evde de laptop kullanım oranını yükseltti diyebiliriz. Özellikle oyuncular oyun için özelleştirilmiş laptop kullanımına geçmeye başladı. Fakat belli bir süre sonra laptop çabuk ısınma sorunu yaşayabiliyoruz. Laptop ısınma sorunu çok ileri seviyeye geldiği zaman işinizin ve ya oyununuzun ortasında kendini kapatabiliyor. Peki laptop çabuk ısınma sorunu neden kaynaklı oluyor ? Laptop ısınma sorunu çözümü nedir ? Sizlere faydalı olması açısından bu konumuzda bunu ele aldık.

Yukarıda giriş yazımızda bahsettiğimiz üzere laptoplar fazla yer kaplamıyor. Doğal olarak bir kasanın içerisinde yer alan bir çok parça küçültülmüş bir şekilde laptop olarak karşımıza geliyor. Sıfır aldığınız bir laptop da bu sorunu uzun bir süre yaşamayabilirsiniz. Fakat bu sorunu ilerleyen zamanlarda illaki yaşama olasılığınız yüksektir. Aklınıza takılan bir problem olacak şekilde ısınmaya başladığı zaman bunun nedenlerini araştırmaya başlarsınız. İşte bizde sizlere bu sorunun neden kaynaklandığını ve çözümünü anlatmaya çalışacağız.

Laptop Neden Çabuk Isınır ?

Bu cümleyi bir kaç kere kurmuş olabilirim ama tekrar kurmakta fayda görüyorum. Laptoplar kullandığınız kasaların küçültülmüş halidir. Yani kasanızda kullanmış olduğunuz donanımlar (ram, anakart, soğutucu vb.) küçültülmüş bir şekilde laptop kasalarına yerleştiriliyor. Bundan yola çıkarak laptop çabuk ısınma problemi hakkında incelememizi başlatalım. Laptop çabuk ısınma problemleri az çok bellidir. Bunlara madde madde bakalım.

Soğutucu Yetersizliği

Laptop henüz yeni ama çabuk ısınıyor diyorsanız. Kullandığınız programların işlemciye olan yükü ve bu yüke soğutucunun yetersiz kalması olabilir. Bu yüzden bilgisayar alırken kullandığınız programların nasıl bir sistem gereksinimleri olduğunu incelemenizde fayda var. Eğer düşük işlemcide üstün bir program ve ya oyun çalıştırıyorsanız soğutucu yetersizliğinden laptop çabuk ısınabilir.

Laptop ısınma problemi nedenlerinden biriside soğutucu yetersizliği olabilir.

Ekran Kartı Isınma

Ekran kartı ısınması da laptop da hissedebileceğiniz ısınmalar arasında yer alır. Bu da şöyle olur bazı laptoplar harici ekran kartı ile gelmektedir. Fakat yine yukarıda yazdığımın benzeri bir olay olabilir. Ekran kartınızın özellikleri ile kullandığınız program ve ya oyunlara ekran kartınızın yetmemesi ile ekran kartınız aşırı derecede ısınabilir. Bu konuya dikkat etmezseniz ekran kartınızı yakabilirsiniz. Bu yüzden oyunu ve ya programı çalıştırmadan önce nasıl sistem gereksinimlerinden nasıl bir ekran kartı istediğini araştırın derim. Ekran kartınız fan arızasından ve ya teknik bir sıkıntıdan ısınabilir. Ekran kartı ısınma problemi hakkında detaylı bilgiye linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ekran kartı ısınma sorunu laptop ısınma problemlerinde başınızı ağrıtacak problemlerden birisi olabilir. Bu yüzden çok emin olamadıysanız garantisi varsa garantiye yoksa bir teknik servise göstermenizde fayda var.

CPU Teknik Sorunu

Laptop çabuk ısınma sıkıntısı CPU kaynaklı da olabilir. İlk madde de yazmış olduğumuz ısıtıcı yetersizliğine ek birde CPU yani işlemci probleminiz var ise buda laptop da hissedilebilir ısınma problemine neden olabilir. CPU sıcaklık derecesini ölçmek ve cpu testi yapmak için bilgisayar donanımları test etme programı deneyebilirsiniz.

Termal Macun Yetersizliği

Genelde eski laptoplarda görülen bir sıkıntı olabiliyor. İşlemci ile soğutucu arasında bulunan soğutmaya yardımcı olan termal macun yetersizliği ve ya eskiliği de işlemcinizin çabuk ısınmasına dolayısıyla laptop da hissedilir ısınmaya neden olabilir. Bunu anlamak için bilgisayarınızın arka kapağını açıp işlemcinizi sökerek altında bulunan termal macunu kontrol etmektir. Eğer teknik olarak hiç bilginiz yoksa bunu teknik servis aracılığı ile yapmanızı öneririm.

Laptop hemen ısınma problemi, işlemci altında yer alan termal macun yetersizliğinden kaynaklanıyor olabilir.

Laptop Fan Temizliği

Laptop ısınmalarına en çok neden olan etkendir diyebiliriz. Laptop uzun süredir sizdeyse yani eskiyse ve faz temizliği hiç yapılmadıysa içerisinde biriken toz soğutucu fanın yeterli performansta çalışmasını engelliyor olabilir. Doğal olarak buda çabuk ısınma problemine neden olmaktadır. Bilgisayarınızın içerisinde oluşan toz kalıntıları bilgisayarınızın kısa sürede aşırı ısınmasına neden olabilir. Bu ısınmada uzun süreli kullanımlarda daha büyük teknik sorunlara neden olabilir. Bu yüzden uzun süreli kullanılan eski laptoplarda fan temizliği ve bakımı önemli bir etkendir. Yapman gereken tek şey laptop arka kapağını söküp üflemeli ve çekmeli hava makineleri yardımı ile bilgisayarınızı temizlemeniz. Bu işlemi yaparken nemli, ıslak ürünler kullanmayınız.

Laptop Çabuk Isınma Problemi çoğunlukla bilgisayar içerisinin toz kaplamış olması soğutucu fanın bu yüzden yetersiz performans ile çalışması nedenlidir.

Bilgisayar Tamircisi Teknik Servis Hizmeti

Bilgisayar Tamircisi teknik servisimiz hizmetinizdedir. Her türlü bilgisayar sorunlarınızda sizlere profesyonel hizmet sunmaktayız. Bilgisayar donanım sorunları, Windows 10 sorunları ve çözümleri, yazılım sorunları ve diğer çevre birimleri arızalarında uzman ekibimiz ile sizlere hizmet vermeye başladık.

İletişim sayfasından bizlere ulaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ