18.07.2024 Size En Yakın Bilgisayar Tamircisi
Bilgisayar Tamircisi

Modem DSL Işığı Yanmıyor Problemi

Modem DSL Işığı Yanmıyor Problemi, DSL ışığı yanmıyor ne yapmalıyım ? DSL ışığı yanmıyor sorunu çözümü ve DSL ışığı yanmıyor problemi hakkında bilmeniz gerekenler

Modem DSL Işığı Yanmıyor Problemi

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENEREK YAPILACAK OLAN ÇEKİLİŞLERDE ÇEŞİTLİ HEDİYELER KAZANABİLİRSİNİZ.

Herkese merhabalar bu konumuzda internet sorunlarından birisi olan modem DSL ışığı yanmıyor problemi çözüm yöntemleri nelerdir ? DSL ışığı yanmıyor sorunu nasıl çözülür ? DSL ışığı yanmıyor internet yok sorunu çözüm yöntemleri hakkında bilgiler vereceğiz. Modem DSL ışığı yanmıyor ise internetiniz kesilir. Peki DSL ışı yanmıyor ise neler yapmamız gerekir ? Eğer bu konuda araştırma içerisindeyseniz konumuzda ki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Modem DSL Işığı Neden Yanmaz ?

Eğer evinizde internet bağlantınız kesildiyse ve modeminize baktığınızda DSL ışığı yanmıyor ise bu sorunu nasıl düzeltebilirsiniz ? DSL ışığı genellikle bağlantı problemlerinden kaynaklı yanmaz. Bu bağlantı problemi nedeni ile internet bağlantınızda kesilir. Fakat bazı durumlarda modem kaynaklı sorunlardan kaynaklıda modemde DSL ışığı sorunu yaşanabilmektedir.

İnternet Hızı Arttırma Nasıl Yapılır sorusunun cevabı için linke tıklayın

DSL Işığı Yanmıyor Problemi Çözümü

Bu sorunun ilk nedeni eğer hem internet hem telefon hattı kullanıyorsanız modem ve telefon kablolarını ayırmak için kullandığınız aradaki apart olan splitter kaynaklı olmaktadır. Eğer sizde bu şekilde hem telefon hem internet hattı kullanıyorsanız ve modem ile telefona giden hattı ayırmak için arada splitter kullanıyorsanız öncelikle bu ürünü kontrol etmenizi öneririm.

Modem DSL Işığı Yanmıyor Splitter Testi ile Splitter kontrolü yaparak soruna çözüm bulabilirsiniz.

Peki splitter nasıl test edilir ? Duvar prizinizden gelen ana hattı splitterdan çıkartıp modeminize bağlayın ve bekleyin. Eğer DSL ışı yanarsa splitter sorunlu demektir. Eğer DSL ışı yine yanmaz ise aşağıdaki yöntemlere geçebilirsiniz.

Modemi Yeniden Başlatarak Deneyin

Splitter kaynaklı bir sorun yoksa şimdi modemimizi yeniden başlatarak deneme yapabiliriz. Peki bunu nasıl yapacağız ?

  • Modeminizi kapatın,
  • Bütün bağlantıları sökün ( Güç kablosu, internet hattı )
  • 3-4 dakika kadar bu şekilde bekleyin,
  • Önce güç kablosunu takın ve modemi açın,
  • Sonrasında diğer bağlantıları gerçekleştirin,
  • Tüm ışıklar sabitlendikten sonra DSL ışığınızı kontrol edin.

Eğer sorun düzeldiyse modeminizde anlık CPU şişmesi kaynaklı bir sorun olmuş olabilir.

DSL Işığı Yanmıyor Sorunu Modem Yeniden Başlatma ile soruna çözüm bulabilirsiniz.

Kablolarınızı Kontrol Edin

Eğer sorun hala düzelmediyse, Splittera gelen kabloyu ve Splitter ile modem arasındaki kabloyu kontrol edin. Eğer kablonuz hasar gördüyse ve iç tellerinde kopmalar olduysa hat modeme ulaşmadığı için DLS ışı yanmaz ve internet olmaz. Eğer evinizde yedek kablonuz varsa bu şekilde test edebilirsiniz.

DSL Işığı Yanmıyor Kablo Kontrolü ile kablolarınızı test ederek sorunu çözebilirsiniz.

Modeminiz Arızasını Test Edin

Modeminizde teknik bir sorun meydana gelmiş olabilir. Eğer bulabilme imkanınız varsa başka bir modemle modem testinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer böyle bir imkanınız yoksa direk aşağıdaki adıma geçebilirsiniz.

*Modeminiz servis sağlayıcınız tarafından kiralık ise direk aşağıdaki adıma geçiniz.

Servis Sağlayıcınız ile İletişime Geçin

Eğer yukarıdaki adımların hiç biri sorunu gidermediyse servis sağlayıcınız ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. İnternet hizmetinizi hangi firmadan alıyorsanız o firmaya arıza kaydı oluşturabilir ve durumu anlatabilirsiniz. Bu sayede Modem DSL ışığı yanmıyor problemi çözüme kavuşacaktır.

Modem DSL ışı yanmıyor problemi genellikle kısa sürede çözülebilmektedir. Fakat evinize gelen hatlarda sorun varsa DSL ışığı yanmıyor problemi çözümü 1 ile 2 günü bulabilmektedir. Bazı durumlarda bu durum çok can sıkıcı olsa da 3 günü geçebilmektedir. Eğer sorun çözümü 48 saat süreyi geçerse internet sağlayıcı firmanız bu süre zarfını faturanızdan düşmek zorundadır. Bunu unutmayınız.

Yeni Bilgisayar sitesi açıldı incelemek için linke tıklayınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ