İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Windows Server Firewall Kapatma

Herkese merhabalar bu konumuzda Windows Server Başlangıç ayarlarında yapmamız gereken bir diğer ayar olan Windows Server Firewall kapatma işlemini ele alacağız. Eğer bir domain içerisinde Windows Server çalıştıracaksanız sunucu üzerinde ihtiyaç olan her ayara, uygulamaya ve ya servise port açmadan erişim sağlamak için Windows Server Firewall kapatılması gerekmektedir.

Windows Server Firewall Nasıl Kapatılır ?

Windows Server Firewall kapatma işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Sadece bir kaç adımda Windows Server Firewall nasıl kapatılır sorusunun cevabını vermiş olacağız.

Toplam Zaman : 5 dakika

Windows Server’da denetim masasını açın

Windows Server Firewall Kapatma Eğitimi ile Windows server içerisinde firewall nasıl kapatılır öğrenebilirsiniz.

Bu işlemimizi Windows Server denetim masası üzerinden gerçekleştireceğiz. Windows server üzerinde başlat menüsünü açarak ingilizce kullanıyorsanız “Control Panel” Türkçe kullanıyorsanız “Denetim Masası” yazın.

Sistem ve Güvenlik ayarlarını açın

Windows server firewall kapatmak için control panelden “System and Security” ayarlarına giriş yapıyoruz. Türkçe kullananlar için bu ayar adı “Sistem ve Güvenlik” ayarları olarak geçmektedir.

Windows Defender Firewall ayarlarını açın

Windows Defender Firewall Ayarları ile Wİndows server firewall kapatma işlemini, yapacağız.

Sistem ve Güvenlik ayarlarından “Windows Defender Firewall” ayarlarını açıyoruz. Windows Server Firewall ayarları kapatma işlemini bu kısımdan yapacağız.

Turn Windows Defender Firewall on or off ayarlarını açın

Turn Windows Defender Firewall on or off

Evet artık son adımımıza geliyoruz. Windows Defender Firewall ayarlarında solda yer alan menüden “Turn Windows Defender Firewall on or off” ayarlarını açıyoruz. Türkçesi ” Windows Defender Güvenlik Duvarı’nı etninleştir veya devre dışı bırak ” olarak karşınıza gelecektir.

Son Ayarımız Windows Server Güvenlik Duvarı Kapatma

Winodws Server Güvenlik Duvarı Kapatma Son Adım

Karşımıza gelen ekranda Windows Server Güvenlik Duvarı ayarlarımızı yapılandıracağız. Yani bu adımda artık Windows Firewall Server kapatma işlemi son adımına gelmiş oldum. Burada karşımıza 2 adet seçenek gelecek 2’side açık halde. Bunları kapalı ( kırmızı çarpılı olan ) seçeneğine getiriyoruz. Windows server firewall artık kapalı durumdadır. Yani işlemimiz tamamlandı.

Winodws Server Firewall Kapatma Özet ;

Bu konumuzda Windows Server Firewall nasıl kapatılır ? sorusunun cevabını öğrenmiş olduk. Windows Server kurulumundan sonra yapılması gereken ilk ayarlardan birisi de firewall kapatmaktır. Nedeni ise domian yapınız sunucunuz üzerinde çalışan ayarlara servise ve uygulamalara port açmadan ulaşabilmeniz içindir. Konu hakkında sormak istediğiniz soruları bu konu altında yer alan yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Diğer Windows Server Eğitimleri için linke tıklayabilirsiniz.

Windows Server Nasıl Kurulur ?

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir