22.06.2024 Size En Yakın Bilgisayar Tamircisi
Bilgisayar Tamircisi

Laptop İşlemci Değiştirme Nasıl Yapılır ?

Laptop işlemci değiştirme işlemini kendiniz yapmak istiyorsanız içeriğimizdeki adımları dikkatlice takip etmenizi öneririm.

Laptop İşlemci Değiştirme Nasıl Yapılır ?

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENEREK YAPILACAK OLAN ÇEKİLİŞLERDE ÇEŞİTLİ HEDİYELER KAZANABİLİRSİNİZ.

Laptop işlemci değiştirme nasıl yapılır ? Bu soru biraz pahalı bir soru aslında. Laptop işlemci değiştirme biraz maliyetli bir işlem nedeni ise malumunuz işlemci fiyatları. Laptop işlemci değiştirme işlemini dışarıda bir teknik serviste yaptırmak isterseniz işlemci fiyatı artı işçilik fiyatı ile biraz daha maliyetli olabilir. Bu işlemi kendinizde yapabilirsiniz bu yazımızda laptop işlemci değiştirme nasıl yapılır ? sorusunun cevabını sizlere anlatacağım.

Laptop İşlemci Değiştirme Adımları

Laptop işlemci değiştirme işlemini kendiniz yapmak istiyorsanız aşağıdaki adımları dikkatlice takip etmenizi öneririm. İşlemci ücretleri yüksek olduğu için yanlış bir işlemde sizlere artı bir maliyet çıkabilir.

Laptop İşlemci Seçimi Nasıl Yapılmalı ?

Laptop işlemci değiştirme işleminde laptop işlemci seçimi sizin vereceğiniz karara bağlı değil bunu bilmenizde fayda var. Laptop işlemci seçimi yaparken ana kart modeliniz hangi işlemcilerle çalışıyorsa bunu öğrenmeniz gerekir. Laptop ana kart marka ve modelinizi öğrenip bu ana kart modelinin desteklediği işlemcilerden tercih etmeniz gerekir. Laptop ana kart modeli öğrenmek için CPU-Z programını kullanabilirsiniz. Programı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Laptop işlemci değiştirme işleminde laptop işlemci seçimi sizin vereceğiniz karara bağlı değil bunu bilmenizde fayda var.

Laptop İşlemci Değiştirme

Laptop işlemci değiştirme maalesef her laptop modelinde olmayabiliyor. Bazı laptop modellerinde işlemciler ana kart ile tümleşik geldiği için işlemci sökmek mümkün değil. Genelllikle yeni laptop modellerinde işlemciler ana kart ile tümleşik geliyor bu yüzden yeni laptop modellerinin çoğunda işlemci değiştirme işlemi yapılamıyor. Ama bazı modellerde işlemci değişimi mümkün. Bu laptop modellerinde aşağıdaki adımları izleyerek laptop işlemci değişimi işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  1. Laptop arka kapağını sökün,
  2. İşlemci tümleşik mi yoksa ayrı mı bakın,
  3. Ayrı ise ana kart modeliniz ile uyumlu olan işlemcilerden birini satın almanız gerekmekte,
  4. Yeni işlemciniz geldikten sonra eski işlemcinizi çıkartın,
  5. Yeni işlemcinize termal macun sürerek takın, ( İşlemci Termal Macunu Yenileme )
  6. Bilgisayarınızın kapağını kapatmadan test etmek için çalıştırın,
  7. Bilgisayarınızı açın ve yeni işlemcinizin sürücülerini yükleyin,
  8. Bilgisayarınızın arka kapağını kapatın.

Teknik bilginiz yoksa lütfen profesyonel bir bilgisayar tamircisi ile çalışın.

Bu içerikler dikkatinizi çekebilir ;

Laptop İşlemci Değiştirme Sık Sorulan Sorular

Laptop İşlemci Değiştirme Laptop İçin Faydalı Olur Mu ?

Laptop işlemci değiştirme laptop için faydalı olabilir. Ana kart modelinizin desteklediği son nesil işlemci ile değiştirirseniz bilgisayarınızda gözle görülür hız farkı olur. Buda bilgisayarınızda yapacağınız işlemleri daha hızlı yapmanız için faydalı olur.

Her Model Laptop İşlemcisi Değişir Mi ?

Bu sorunun cevabı hayır. İçeriğimizde de bahsettiğimiz gibi bazı laptop modellerinde işlemciler tümleşik olarak geliyor. Bu modellerde işlemci değişimi yapılamıyor.

İşlemci Nereden Satın Alınır ?

Laptop işlemcisi bir çok yerden satın alınabilir. Önemli olan aldığınız yerin güvenilir olması. Güvenmediğiniz işletmelerden ve ya kötü yorumları çok olan işletmeleri tercih etmeyin.

Laptop İşlemci Değiştirme Riskli Mi ?

Laptop işlemci değiştirme eğer teknik bir bilginiz yoksa riskli bir işlemdir. İşlemci pinleri çok hassastır. Eğilmesi durumunda bir daha kullanılamayacak hale gelebilir. Bu yüzden işlemci değişimi riskli bir işlemdir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ