İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

RJ45 Kablo Sıralaması

Herkese merhabalar bu konumuzda RJ45 kablo sıralaması nasıl ?, RJ45 kablo nasıl yapılır ? RJ45 kablo nedir ? RJ45 kablo ne işe yarar sorularını cevaplandıracağım. Bu konumuzda RJ45 kablo hakkında bütün detaylara ulaşabilir ve nasıl hazırlandığını öğrenebilirsiniz.

RJ45 Kablo Ne İşe Yarar ?

Öncelikle RJ45 kablo ne işe yarar bundan bahsedelim. RJ45 kablo günümüzde ethernet ağı için kullanılan en yaygın kablo türüdür. Bu kabloya RJ45 dememizin sebebi soketin adının RJ45 olmasıdır. Ethernet kablosunun bir kaç çeşidi vardır ama en yaygın olarak kullanılan türü RJ45 kablodur. Ağ kurulumlarında kullanılır. Evinizde modem ile bilgisayar arasında kablolu bağlantı kurarken kullandığınız kablodur.

RJ45 Kablo Renkleri

RJ45 kablo 8 adet kablodan oluşmaktadır. RJ45 kablosu Turuncu – Turuncu Beyaz, Yeşil – Yeşil-Beyaz, Mavi – Mavi Beyaz ve Kahverengi – Kahverengi Beyaz renklerinden oluşmaktadır ve bu renkler değişmez.

RJ45 kablosu Turuncu - Turuncu Beyaz, Yeşil - Yeşil-Beyaz, Mavi - Mavi Beyaz ve Kahverengi - Kahverengi Beyaz renklerinden oluşmaktadır ve bu renkler değişmez.

RJ45 Kablo Sıralaması

RJ45 kablo hazırlarken her kablonun belirli bir sıralaması vardır. Kablo ucuna RJ45 soketi çakarken bu sıralamayı doğru yapmanız gerekmektedir. Aksi halde kablonuz çalışmaz. Peki bu sıralama nedir ? RJ 45 kablo sıralaması sokette aşağıdaki sıralamada olmalıdır.

  1. Turuncu Beyaz
  2. Turuncu
  3. Yeşil Beyaz
  4. Mavi
  5. Mavi Beyaz
  6. Yeşil
  7. Kahverengi Beyaz
  8. Kahverengi

RJ45 kablosunun çalışması için soketteki sıralama yukarıdaki gibi olmalıdır aksi halde kablonuz aktarım gerçekleştirmez.

Bilgisayar Ethernet Kablosu Görmüyor konumuz da ilginizi çekebilir. Bu konuyla alakalı bir konu olduğu için sizlere sunmak istedim.

RJ45 Kablo Hazırlanması

RJ45 kablo hazırlanması için RJ45 sıkma pensesine ihtiyaç vardır. Kablolarımızı sokete bu pense yardımı ile sıkıyoruz. Kablolarımızı sokete yerleştirirken soketin tırnaklı kısmını alt tarafa alıyoruz ve soket tırnaklarını soldan sağa doğru 1-2-3-4-5-6-7-8 diye sıralandırıyoruz. Yukarıda verdiğimiz renk sıralamasına uygun bir şekilde kablolarımızı yerleştiriyoruz. Kablolarımızı düzgün bir şekilde yerleştirdikten sonra pense yardımı ile soket pinlerini sıkıyoruz. Aşağıda doğru sıkılmış RJ45 kablosu örneği görebilirsiniz.

RJ45 Soket Kablo Sıralaması, Soketimizin tırnağını alt tarafa çevirerek soldan sağa doğru sıralama yapıyoruz.
RJ45 Pensesi yardımı ile kablolarımızı düzgün yerleştirdikten sonra soketin pinlerini sıkıyoruz.
Doğru Çakılmış RJ45 Kablosu, Resimde görmüş olduğunuz RJ45 kablosu doğru çakılmış bir örnektir.

Resimde dikkat ettiyseniz kablaj kısmı da sonekin sonundaki tırnak kısmına kadar gitmiş. Bu kablonun soketten çıkmaması için önemlidir. Bu şekilde hazırlanmış olan RJ45 kabloları sorunsuz bir şekilde uzun süreler çalışacaktır.

RJ45 Kablo

RJ45 kablo sıralaması konumuzun sonuna geldiğimizde RJ45 kablosu nasıl hazırlanır öğrenmiş olduk. RJ45 kablosu standartı budur ve değişmez. Dışardan bir etken olmadığı sürece de bu şekilde düzgün hazırlanmış kablolar uzun süreler çalışmaktadır. Eğer hazır kablo satın almak isterseniz Ankara Bilgisayar Tamircisi ile iletişime geçebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir