İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
Windows Hazırlanıyor Bilgisayarınızı Kapatmayın Hatası Çözümü

Windows Hazırlanıyor Bilgisayarınızı Kapatmayın Hatası Çözümü

Herkese merhabalar bu konumuzda sizlere sık sık bizlere kullanıcılarımız tarafından gelen bir sorunun çözümü için yazı hazırladık. Bu soru Windows hazırlanıyor bilgisayarınızı kapatmayın hatası çözümü nedir ? Windows hazırlanıyor bilgisayarınızı kapatmayın sorunu ile karşılaşanlar bu yazımızda sorunun çözümüne ulaşabilirler.

Windows Hazırlanıyor Hatası Neden Kaynaklanır ?

Windows hazırlanıyor bilgisayarınızı kapatmayın hatası yeniden başlatma sırasında meydana gelen bir hatadır. Bu hatanın nedeni Windows güncellemeleridir. Eğer bilgisayarınızda Windows güncellemeri otomatik olarak ayarlanmış ise bilgisayarınız kendini otomatik olarak günceller. Eğer güncelleme yeniden başlatma gerektiyorsa yeniden başlatır ve ya kendiniz yeniden başlattığınızda bazı durumlarda Windows hazırlanıyor hatası ile karşılaşabilirsiniz. Bu hatanın belli başlı nedenlerini aşağıda maddeler halinde sizler için yazdım.

 • Windows dosyalarında meydana gelen bozulmalar,
 • Windows güncellemesinin düzgün bir şekilde tamamlanamaması,
 • Güncelleme sırasında güncelleme bitmeden bilgisayarınızı yeniden başlatmanız ve ya kapatmanız,
 • İllegal lisanslı Windows kullanmanız,
 • Bilgisayar performans düşüklüğü ( HDD disk, düşük ram, eski nesil işlemci bunun nedenleri olabilir ),

Yukarıda bunun belli başları nedenlerini sizler için yazdım şimdi Windows hazırlanıyor bilgisayarınızı kapatmayın hatası çözümü nedir sorusunun cevabına gelelim.

Windows Hazırlanıyor Bilgisayarınızı Kapatmayın Hatası Çözüm Yöntemleri

Bilgisayarınız güncelleme aldıktan sonra yeniden başlatma sırasında Windows hazırlanıyor bilgisayarınızı kapatmayın hatası ile karşılaştıysanız yapmanız gereken ilk şey bir süre beklemek. Çünkü bu sırada Windows işletim sistemi güncellemeyi tamamlamaya çalışıyor. Bu da güncellemenin bir parçası ve biraz bekledikten sonra otomatik olarak Windows açılmaktadır. Eğer bu işlem çok uzun sürdüyse o zaman sırası ile aşağıdaki adımlara geçebilirsiniz.

Bilgisayarınızın Gücünü Sıfırlayın

Sizlere şimdi anlatacğım bilgisayar gücü sıfırlama yöntemi bu durumda işe yarayabilmektedir. Ama işe yarama oranı çok yüksek bir oran değildir. İlk yazmamın nedeni kolay bir yöntem olduğu içindir. Fakat işe yaramayabilir bu yüzden ilk yöntemde olmadı diye vazgeçmeyin 🙂 Bilgisayar güç sıfırlaması için aşağıdaki adımları takip edin.

 • Öncelikle bilgisayarınızı kapatın,
 • Bilgisayarınızın adaptörünü elektrik bağlantısından kesin,
 • Bilgisayarınız dizüstü ve bataryası kasa içi değil ayrılabilir batarya ise bataryayı çıakrtın,
 • Bilgisayarınızda usb bellek, telefon ve ya herhangi bir çevre birimi bağlı ise bunları sökelim,
 • Bilgisayarınızın güç düğmesine basılı tutun ve 30 sn. kadar bekleyin (güç düğmesine bas çekte yapabilirsiniz), bu sayede bilgisayar ana kart üzerinde biriken statik elektriği boşaltmış oluyoruz. Yani bilgisayarım gücünü sıfırlamış oluyoruz.
 • Bilgisayarınızın gücünü bağlayın, laptoplarda adaptörü gücü bağladıktan sonra takın ve bilgisayarınızı çalıştırın sorunun düzelip düzelmediğini kontrol edin.
 • Eğer nu yötnem ile sorun düzelmediyse aşağıdaki yöntemlere geçebilirsiniz.

Güvenlik Modunda SFC Taraması Yapılması

Eğer bilgisayar güç sıfırlaması işe yaramadıysa bu yöntem ile Windows hazırlanıyor bilgisayarınızı kapatmayın hatası için çözüm üretebilirsiniz. Fakat bu yöntem için bilgisayar alanında iyi bilgiye sahipseniz denemenizi tavsiye ederim. Şimdi geçelim adımlara. Bu adımlar ile bilgisayarımızda Windows işletim sisteminde güncelleme sırasında hasar görmüş ve hataya neden olan dosyaları tarama yaparak onarma işlemini gerçekleştireceğiz. Aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekmekte.

 • Bilgisayarınızı güvenli modda başlatın, (Bilgisayar açılırken Windows logosu gelmeden F8 tuşuna basılı tutarsanız bilgisayarını güvenli mod ile açılacaktır.)
 • Güvenli modda açılan bilgisayarınızda sistem dosyası denetleyici yardımcı programını çalıştıracağız,
 • Başlat menüsünü açarak ” CMD ” yazıyoruz ve ” Komut İstemi ” uygulamasını sağ tuş yönetici olarak başlat seçeneği ile başlatıyoruz. Çünkü sistem dosyası denetleyici yardımcı programını komut yardımı ile başlatacağız.
 • Yazmamız gereken komut ” DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth ” aynen bu şekilde kopyala yapıltır yapabilirsiniz. Bu adımın başlaması biraz sürebilir. Tamamlanması ise ortalama 20-30 dakika kadar sürebilmektedir.
 • Bu adım bittikten sonra son olarak ” sfc /scannow ” komutu ile son taramamızı yaparak işlemi tamamlıyoruz.

Windows 10 Hızlandırma Yöntemleri başlıklı konumuzu okudunuz mu ?

Bu adımı tamamladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunun düzelip düzerlmediğini kontrol edin. Eğer ki sorun yine düzelmediyse bu durum çok üzücü. Maalesef artık bilgisayarınıza temi bir Windows kurulumu yapmanız gerekmekte. Yani kısacası bilgisayarınıza format atmanız gerekmekte.

Eğer bilgisayarınıza format atmanız gerekiyorsa Rufus Kullanımı, Windows 10 USB Hazırlama bu konumuza göz atmanızda fayda var.

Bu sorunla hiç karşılaşmak istemiyorsanız bilgisayarınızın güncelleme ayalarını düzenleyebilir ve bilgisayarınızın güncellemeleri otomatik almasını engelleyebilirsiniz. Bunun için ” Başlat Menüsü > Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik ” ayarlarından ayarları düzenleyebilirsiniz.

İnternet hız testi nasıl yapılır ?

Windows Hazırlanıyor Bilgisayarınızı Kapatmayın Hatası

Windows Hazırlanıyor Bilgisayarınızı Kapatmayın Hatası Nedir ?

Windows hazırlanıyor hatası bilgisayarınıda Windows işletim sistemi güncellemesi sornasında bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda bilgisayar Windows dosyalarında meydana gelen hata yüzünden gelen bir düzeltme hatasıdır. Aslında bu bir hata değildir fakat sorun gibi göründüğü için herkes hata olarak görmektedir. Bu Windows işletim sisteminin güncellemesinin bir parçasıdır.

Windows Hazırlanıyor Bilgisayarınızı Kapatmayın Ekranı Geçmezse Ne Yapmalıyız ?

Bu ekran hatalı güncellemelerde gitmeyebiliyor. Eğer Windows dosyalarınız hasar aldıysa buda güncelleme sonrasında bu ekranın geçmemesine yani Windows hazırlanıyor bilgisayarını kapatmayın ekranında kalmanıza neden olabilmektedir. Bu durumda yazımızda (bu linkte) sizlere sunduğumuz yöntemleri deneyebilirsiniz.

Windows Hazırlanıyor Bilgisayarınızı Kapatmayın Hatası Çözümü, bir güncelleme sonrasında bu hata ile karşılaşırsanız konumuzu okumanızı tavsiye ederim. Detaylar bu sayfada.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir