İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Laptopa Su Döküldü Ne Yapmalıyım ?

Herkese merhabalar, bu konumuzda hepimizin başına gelecek bir şeye değineceğim. Umarım sizler için faydalı olur. Konumuz başlıktanda anlaşılacağı gibi laptopa su döküldü ne yapmalıyım ? sorusunun cevabı. Laptopa su dökülmesi büyük bir talihsizlik olabilir. Sonuçta elektonik bir malzeme ve içerisinde elektronik kartlar donanımlar bulunuyor. Anakart, ram, ektan kartı gibi elektronik devreler su dökülmesi, sıvı teması sonucu arızalanbilmektedir. Özellikle çalışır halde iken laptopa su dökülmesi başınıza gelirse bu daha büyük bir talihsizlik olabilir. Ofisimize sıvı teması ile gelen bir laptopdan yola çıkarak sizler için laptopa su döküldü ne yapmalıyım sorusunun cevabını sizler için hazırladık.

 • Adımların en sonunda çay, kola (Şekerli ve asitli) gibi içeceklerin dökülmesi sonrasında ne yapılmalı ondan da bahsettim.

Eyvah Laptopa Su Döküldü !

Bu olay kimin başına gelse büyük ihtimalle bu tepkiyi verecektir. “Eyvah laptopa su döküldü !” Bu talihsizliği yaşadık peki hemen ne yapmamız gerekiyor ? Aşağıdaki adımları kesinlikle dikkatli bir şekilde okuyunuz.

 • Laptop çalışır halde ise hemen kapatın. Bunu Windows kapat seçeneği ile değil vakit kaybetmemek için direk kaptma tuşuna basılı tutarak yapın ki hemen kapansın.
 • Şarj için adaptör takılıysa hemen adaptör bağlantısını kesin.
 • Eğer batarya dışarıdan çıkartılabiliyorsa hemen bataryayı çıkartın.
 • Üzerinde bağlı olan bütün harici donanımların bağlantısını kesin. * Özellikle data kablosu ve usb bellekler.
 • Bilgisayarınızı ekranı açık klavye aşağı bakacak şekilde ters çevirin ve içeride biriken sıvının dışarı akmasını sağlayın ve kurusması için dışardan saç kurutma makinesi ile sıcak hava uygulaması yapın.
 • Eğer donanım bilginiz varsa laptop arka kapağını açın ve sıcak hava uygulamasına devam edin. (Eğer batarya laptoun iç kısmında ise bu adımı 3. sırada yapmanız daha iyi olacaktır.)
 • Hassas bir bezle (tüylenmeyen devrelere takılıp zarar vermeyecek) hafif dokunuşlar ile ıslak kalan yerleri kurulamaya çalışın.
 • Laptop kurusa bile hemen açmayı denemeyin. Devre üzerinde kalan kalıntılar suyun iletkenliği ile kısa devre yapabilir. Bu yüzden ılık bir ortamda 24 saat kapağı açık bir şekilde kurumaya bırakın.
 • 24 saat sonra laptopu açmayı deneyebilirsiniz.
 • Aşağıda başlık altında da yazıyorum ama şimdi sizlerin su değilde çay dökülmesi, kola dökülmesi sonrası ne yapacağız dedikleriniz duyar gibiyim. Bu gibi durumlarda yine bütün bu adımları uyguladıktan sonra en son olarak bu içeceklerde şeker, kolada asit olduğu için devrelerin üzerini kolonya, alkol, devre temizleyici gibi maddeler ile temizlemeniz ve bunu yaparken diş fırçası kullanmanızı tavsiye ederim.

Laptopa Su Döküldü Açılmıyor Ne Yapmam Lazım ?

Yukarıdaki adımlardan yani kurumaya bıratıktan 24 saat sonra laptobu açmayı denediniz açılmadı mı ? ve ya açıldı ama hata mı verdi. İşte asıl talihsizlik burada başlıyor. Maalesef bilgisaayrınız su temasından etkilenmiş. Artık size teknik servis yolu gözüküyor demektir. Laptobunuz garantili ise kendi servisine göndermenizi tavsiye ederim. Ama eğer garantili değilse güvendiğiniz bir bilgisayar tamircisi daha iyi olacaktır.

Eğer sorun anakartınızda ise size yüksek maliyetler doğurabilir fakat power kartında kaynaklı ise düşük bir maliyetle sonuca ulaşabilirsiniz. Bu yüzden eğer bilgisayarınızın garantisi yoksa güvendiğiniz bildiğiniz bir bilgisayar tamircisi seçmenizi kesinlikle öneririm.

Laptopa Çay Döküldü Ne Yapmalıyım ?

Şimdi herkesin bu soruyuda sorduğunu düşünerekten aslında konu başlığını yanlış atmışım sanırım bu adımlar laptopa dökülen bütün sıvılar için geçerli. Çay ve ya asitli içecek dökülmesinde bu içeceklerin asitli olmasında ötürü ekstra alkolle temizlenmesi iyi olacaktır. Alkolden kastı kolonya olabilir fakat bu temizleme işlemini mutlaka diş fırçası ile yapmanızı öneririm.

Ofisimize Gelen Laptopa Su Dökülmesi Vakası

Müşterimiz geldiğinde bize durumu anlattı. Ve bilgisayarı sadece saç kurutma makinesi ile kurutup ters çevirip içerisindeki sıvı akıttıktan sonra çalıştırmayı denediğiniz ve güç ışıklarının yanıp hemen söndüğünü bildirdi. Laptop teknik servisimize girdiğinde kapağını açtığımızda içeride hala su kalıntıları duruyordu. Bu yüzden yukarıdaki adımlar çok önemli. Müşterimiz birde bilgisayarı o heyecanla hemen açmayı deneyince tabi sonuç kaçınılmaz olmuş. Neyse Allah’tan laptopun sadece güç kartı yanmış ve bunu ucuz bir maliyetle kurtardık. Ama daha kötüsüde olabilirdi anakart yansaydı laptop modeline göre neredeyse yeni bir laptop fiyatı kadar maliyetler çıkabilirdi. Bu yüzden laptopa su döküldü ne yapmalıyım sorusunun cevabını araştırıyorsanız yukarıdaki adımları mutlaka uygulayın. Ve heyecanla laptopu hemen açmaya çalışmayın.

Laptop Su Dökülmesi Sonrası Neler Yapılmalı, Laptopa su döküldü ne yapmalıyım sorusunun cevabı bu konumuzda.

Bilgisayar Fanı Çok Ses Çıkarıyor Çözümü bu ve Touchpad Neden Çalışmaz ? bu konumuzda işinize yarayabilir.

Yeni Bilgisayar sitesini incelediniz mi ?

Laptopa Su Döküldü Ne Yapacağım ?

Öncelikle telaşa kapılmadan bu konumuzda yazan yöntemlere göz atmanız gerekmekte. Eğer su dökülmesi halinde bilgisayarınız kapalı ise ve siz hemen çalıştırmayı denerseniz büyük sorunlara neden olabilir.
Laptopa su döküldü ne yapmalıyım sorusunun cevabı için linke tıklayınız.

Laptopa Çay Döküldü Ne Yapmalıyım ?

Konu içeriğimizde yazan su dökülmesi sonrasında tek farklı yapmanız gereken çay şekerli ise devreleri alkol (kolanya, devre temizleme sıvısı) gibi maddeler ile temizlemek.

Laptopa Kola Döküldü Ne Yapmalıyım ?

Yukarıda yazdığımız çay dökülmesi ile aynı işlemi yapmanız gerekmekte.

Laptopa Sıvı Teması Oldu ve Artık Çalışmıyor Ne Yapmalıyım ?

Bu durum çok üzücü eğer hiç bir bilginiz yoksa laptop garantili ise garantiye, eğer garantili değilse güvendiğiniz bir teknik servise götürmeniz faydalı oalcaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir