İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Phoenix BIOS Kurtarma Nasıl Yapılır ?

Herkese merhabalar, bu konumuzda Phoenix BIOS Kurtarma Nasıl Yapılır ? bunu anlatacağız. BİOS kurtarma işlemi hakkında bugün kendi bilgisayarımızda bir sorun yaşadık ve sorun çözümüne bu şekilde ulaştık. Sizlere de Phoenix BIOS Kurtarma işleminden bahsetmek istedik. Türk kaynakların çoğunda bulamadığımız bu anlatımın mutlaka işinize yarayacağını düşünüyoruz.

BİOS kurtarma işlemini anlatmadan önce sizlere yaşadığımız sorunu aktaralım. Ofisimizde bulunan Lenovo Z50-70 marka model laptop da SSD kullanmaya karar verdik. SSD taktık fakat bilgisayarımız Lenovo logosundan ileri gidemedi. Lenovo laptoplarda bulunan NOVO tuşu da işlevini kaybetmişti. SSD arızalı diye düşünerek öncelikle farklı bir SSD modeli ile denedik ama sorunu düzeltemedik. Sonra üzerinde takılı olan HDD diski geri taktık ama sorun devam etti. Bizde çözüm olarak aşağıda yer alan adımları denedik ;

 • Ram değişimi ,
 • BİOS sıfırlama (Pil çıkarma yöntemi ile) * BİOS şifresi kırma adlı konumuzda bu yöntemi öğrenebilirsiniz.

Bu iki yöntemi de denedikten sonra anakart arızasından şüphelenmeye başladık fakat Lenovo logosu geldiği için böyle bir ihtimal olmadığını biliyorduk. Bizimde hiç denk gelmediğimiz bu sorun yurt dışında bir çok kişinin başına gelmiş aslında. Sorun BIOS Brick diye adlandırılmış. BİOS bozulduğu için bilgisayar BİOS kısmına geçemiyor. Biraz araştırma sonrasında sorunun çözümünü bulduk ve denedik işlem başarılı bir şekilde tamamlandı ve bilgisayarımız açıldı. Peki bu sorunu nasıl çözdük ?

Phoenix BIOS Kurtarma İşlemi

BİOS recovery işlemi diye geçiyor fakat ülkemizde bunu BİOS yeniden kurma, BİOS sıfırlama, BİOS güncelleme ve ya BİOS kurtarma diye de söyleyebiliriz. Bilgisayarımız BİOS ekranına gelmiyor nasıl olacak diye soracak olursanız işte burada devreye CRISIS Recovery Disk Tool (Phoenix BIOS Recovery) devreye girdi. CRISIS Recovery programı aynı Rufus mantığında diyebiliriz. Çözüm yöntemi adımlarından bu programdan da bahsedeceğim.

Phoenix BIOS Recovery

Phoenix BIOS Recovery nasıl yapılır ? Adım adım sizler için anlatımını hazırladık ;

Phoenix BIOS Sıfırlama Anlatımı, Bu anlatım Phoenix BİOS bulunan bütün masaüstü ve laptop modellerinde çalışmaktadır.

Toplam zaman: 30 dakika

CRISIS Recovery Disk Tool (WINCRISIS) programını indir

İlk adım olarak CRISIS Recovery Disk Tool (WINCRISIS) programını indiriyoruz. Bu program Rufus mantığı ile çalışmaktadır. BİOS yazılımını flash diske boot etmenize yarayan programdır.

Flash belleği FAT olarak biçimlendirin

Kullanacağınız flash bellek en fazla 4 GB olmalıdır. Bu flash belleği FAT türünde biçimlendirin ve içinde hiç bir şey olmadığından emin olun.

İndirdiğiniz programı RAR dan çıkartın ve çalıştırın

İndirmiş olduğunuz CRISIS Recovery Disk Tool programını Winrar ve ya benzeri program yardımı ile RAR dan çıkartın. Klasör içinde yer alan WINCRIS.EXE dosyasını XP Service Park 3 ve ya Windows 8 uyumluluk modunda çalıştırın. Kullanacağınız USB belleği seçin ve Başlat butonuna tıklayın. Program sizden USB Belleği çıkarıp takmanızı isteyebilir. Bu işlemi gerçekleştirin. Sonrasında program sizden yine biçimlendirme isterse Evet butonuna tıklayın ve tekrar Başlat butonuna tıklayın. İşlem bittikten sonra programı kapatın ve USB belleğin bağlantısını kesin.

BİOS dosyalarını USB belleğe kopyalayın

USB belleği geri takın ve BİOS dosyalarını USB belleğe kopyalayın. En önemli adım burası aslında doğru BİOS yazılımını indirdiğinize emin olun. Anakart marka ve modeline göre BİOS dosyalarını edinin. Bu dosyalar MINIDOS.SYS, PHLASH16.EXE ve BIOS.WPH diye geçmektedir.

Bilgisayarınızın güç bağlantılarını kesin

Bilgisayarınız laptop ise batarya ve güç bağlantısını kesin. Masaüstü ise güç bağlantısını kesin. Yani sadece BİOS pilinden güç alması gerekmektedir. Ardından hazırlamış olduğunuz BİOS kurtarma belleğini bilgisayarınıza bağlayın.

Güç bağlantısını yapmadan FN + B düğmelerine birlikte basın

Bilgisayarınıza USB belleği taktıktan sonra hiç bir güç bağlantısı yapmadan FN+B tuşlarına birlikte basın. Tuşlar basılı iken bilgisayarınızın güç bağlantısını yapmanız gerekir. Güç bağlantısını yaptıktan sonra ise power tuşuna basın.

Sitem açılacak fakat LED ışıklar yanmamalı

Bilgisayarınızda güç düğmesine bastıktan sonraki adımda bilgisayarınız açılmalı fakat led ışıkların yanmaması ve FAN dönüşünün yavaşlamaması gerekiyor. Eğer bilgisayarınızda LED ışıklar yanar ve FAN yavaşlarsa 6. adında kullandığımız FN+B tuşu yerine Windows + B tuşlarını deneyin. Bilgisayar BİOS recovery moduna girdiği zaman USB bellek ışığı okuma sırasında yanıp sönecektir. Bu sırada FN+B ve ya Windows+B hangi kombinasyonu kullandıysanız bu tuşlara basmayı bırakabilirsiniz. Bıraktıktan bir süre sonra USB bellek ışığı tamamen sönecektir.

Bilgisayarınızı kesinlikle kapatmayın güçten kesmeyin (Son Adım)

BİOS güncellemeye başlandı bu sırada bilgisayarınızın güç bağlantısını kesmeyin, Bilgisayarınızı çalışır halde bırakın. Bu işlem biraz uzun sürebilir bu yüzden acele etmeyin. Bilgisayarınızı bir köşeye açık halde bırakın. Bizim işlemimiz yaklaşık 13 – 15 dakika aralığında sürdü. Fakat sonunda başarıya ulaştık.

[wpdm_package id=’6955′]

BİOS Kurtarma Video Anlatım

Phoenix BIOS’lu Bütün Bilgisayarlarda işe yarar

Araştırmalarımızda bu işlemin bütün Phoenix BIOS’lu dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda işe yaradığı sonucuna vardık. Bu işlemi bulduğumuz kaynakta (aşağıda belirttik) yapılan yorumlarda bunu görmüş olduk.

BİOS kurtarma işlemini de başımıza gelen bu sorunda dolayı çözmüş olduk. İşimize yaradı ve bu anlatımın da sizlerin işine yarayacağına eminiz. LENOVO kullanıcıları Türk sitelerinde forumlarında bu sorundan çok bahsetmişler ama çözüme ulaşan çok olamamış. Bizde böyle bir konuyu es geçmeyerek sizlere anlattık. Umarız bu sorununuzu çözüme kavuşturmuş oluruz sağlık günler dileriz. Bu konu ve diğer teknik sorunlar hakkında Bilgisayar Teknik Destek sayfamızdan bizlere sorularınızı iletebilirsiniz.

Kaynak : bios-mods.com/bios-recovery/phoenix-bios-recovery/ (linki kopyala yapıştır yöntemi ile açabilirsiniz.)

Dikkatinizi Çekebilecek Konular

4 Yorum

 1. lenovo g580 lenovo g580 1 Mart 2022

  Merhaba lenovo g580 var ekran siyah oldu lenovo yazısı dahi gelmiyor bilgisayar çalışıyor şarj oluyor ram çıkardığımda uyarı sesi veriyor takınca düzeliyor.biraz araştırdım bios çökme denilen durum olmuş.bahsettiğiniz yöntemi denemek istedim bios dosyasını lenovo support üzerinden indirdim.Programı da indirdim 4 gb usb belleğide buldum fat32 yaptım programı uyumluluk modunu da ayarladım en son bios dosyasını seçme adımında uyarı veriyor tamam deyince veya çarpı kısma tıklayınca program kapanıyor sebebi nedir acaba?

  • Ahmet Temiz Ahmet Temiz 4 Mart 2022

   Merhabalar, Lenovo bilgisayarlarda kronik bir hata bu hata bios çipi değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Aynı sorunla bir çok kullanıcımız bu şekilde sonuca ulaştı.

 2. lenovo G580 lenovo G580 8 Mayıs 2022

  Ahmet Bey siz servis hizmeti mi veriyorsunuz yoksa bireysel kullanıcı mısınız?Bios sorununu çözme maliyeti ne kadar çıkıyor acaba?Birde sağlam servis bulamadım adamların ilk düşüncesi ne kadar fazla para alabilirim malesef.Güvenebileceğim bilgisayar tamircisi bulamadığım için bilgisayarı bekletiyorum.

  • Ahmet Temiz Ahmet Temiz 3 Haziran 2022

   Ankara’da servis hizmeti veriyoruz. Bios sorunu çözümü bilgisayar marka ve modeline göre değişiklik gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir