22.06.2024 Size En Yakın Bilgisayar Tamircisi
Bilgisayar Tamircisi

Windows Gereken Dosyaları Yükleyemiyor Sorunu Çözümü

Windows işletim sisteminden kaynaklı bir hatadır. Windows gereken dosyaları yükleyemiyor hatası bir kaç yerde karşınıza çıkabilir.

Windows Gereken Dosyaları Yükleyemiyor Sorunu Çözümü

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENEREK YAPILACAK OLAN ÇEKİLİŞLERDE ÇEŞİTLİ HEDİYELER KAZANABİLİRSİNİZ.

Windows gereken dosyaları yükleyemiyor sorunu bilgisayarınızda en can sıkıcı ama en çok karşılaşabileceğiniz hatalardan birisidir. Windows gereken dosyaları yükleyemiyor sorunu bazı durumlarda çok can sıkıcı olabiliyor. Bu hata Windows işletim sisteminden kaynaklı bir hatadır. Windows gereken dosyaları yükleyemiyor hatası bir kaç yerde karşınıza çıkabilir. Bunlar;

 • Temiz Windows kurulumu sırasında
 • Eksik yapılan Windows güncellemeleri sonrasında
 • Bilgisayarınıza yeni program kurarken

Windows gereken dosyaları yükleyemiyor sorunu bir kaç nedenden kaynaklanabilir. Bu konumuzda bu hatanın nedenlerini ve çözüm için neler yapılması gerektiğinizi inceleyeceğiz.

Windows Gereken Dosyaları Yükleyemiyor Sorunu Nedenleri

Windows gereken dosyaları yükleyemiyor hatası bir önceki cümlemizde söylediğimiz gibi bir kaç nedenden dolayı kaynaklanabilir. Bu nedenler nelerdir aşağıda inceleyelim ;

Bilgisayarınızın Diskinde Oluşan Hata

Bilgisayarınızın diskinde oluşan hata Windows gereken dosyaları yükleyemiyor hatasına neden olabilir. Arızalanan bilgisayar diskinizde Windows işletim sistemi dosyaları doğru bir şekilde okunamayacağı için bu sorunla karşılaşabilirsiniz.

Diskinizde Yeterli Alanın Kalmaması

Bilgisayarınızın diski çok fazla doluysa okuma ve yazma işlemleri başarılı olmayabilir. Bu yüzden bilgisayarınızda diskiniz kırmızı olacak şekilde doluysa Windows gereken dosyaları yükleyemiyor hatası ile karşılaşabilirsiniz.

Windows Dosyalarında Bozulma

Windows gereken dosyaları yükleyemiyor sorunu bilgisayarınızda kurulu olan Windows işletim sistemi dosyalarında oluşan bozulmalardan dolayı karşınıza çıkabilir.

Donanım Sorunları

Çok küçük bir ihtimalde olsa ram ve diğer donanımlarında bozulması Windows gereken dosyaları yükleyemiyor hatasına neden olabilir. Ama bu ihtimalde en büyük rol tabi ki diskin ama ram bozulmasıda bilgisayarda yeterli bellek kalmadığı için bu hataya neden olabiliyor.

Windows Gereken Dosyaları Yükleyemiyor Sorunu Çözümü

Windows gereken dosyaları yükleyemiyor sorunu nedenlerinden yukarıda sizlere kısaca bahsettik. Peki Windows gereken dosyaları yükleyemiyor sorunu ile karşılaştınız nasıl bir çözüm yolu izlemeniz gerekmekte ? İlk olarak hangi yöntemle sorunu çözmeyi denemeniz gerekli şimdi bunları sizlere sırası anlatacağız.

**Eğer bilgisayarınıza temiz kurulum yaparken bu hatayla karşılaşıyorsanız format diskinizi ve ya boot etmiş olduğunuz USB belleğinizi değiştirmenizi ve ya tekrar boot yapmanızı tavsiye ederim. Aşağıda yer alan yöntemler hali hazırda çalışan Windows işletim sistemleri için geçerlidir. Bilgisayarınıza format atarken bu hatayla karşılaşıyorsanız tek çözümü format diskinizi değiştirmenizdir.

Windows İşletim Sistemi Güncellemelerini Kontrol Edin

Windows gereken dosyaları yükleyemiyor sorunu çözümü işçin ilk adımımız Windows güncellemelerini kontrol etmektir. Eğer bilgisayarınızda Windows güncellemesi var ve yapmadıysanız mutlaka güncellemelerinizi yapın. Windows güncellemeleri işletim sisteminizin sağlıklı bir şekilde çalışması için çok önemlidir.

Windows gereken dosyaları yükleyemiyor sorunu çözümü işçin ilk adımımız Windows güncellemelerini kontrol etmektir.

Diskinizi Kontrol Edin

Bu hatada ilk olarak bilgisayarınızda disk hatası var mı diskiniz doğru okuma yazma yapabiliyor mu bunu kontrol etmelisiniz. Bunu da 3. parti yazılımlar ya da aşağıdaki yöntem ile yapabilirsiniz.

 1. Bilgisayarınız komut istemi(cmd) uygulamasını yönetici olarak başlatın, (cmd nasıl açılır ?)
 2. chkdsk /f /r komutunu yazın ve enter tuşuna basarak komutu çalıştırın,
 3. Sonrasında bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bilgisayarınızın diskinizi kontrol etmesini ve hatalar varsa düzeltmesini bekleyin.

Ya da diğer bir yöntem olan 3.parti uygulama olan bilgisayar donanımları test etme programı ile donanımlarınızı test edin. Bu uygulamayı burada yazdığım için çokta olası olmayan ama bir ihtimal olabilecek donanım sorunları nedeninin çözümünü yazmayacağım. Bilgisayar donanımlarınızı bu uygulama ile test ederseniz bütün donanımlarınıza ait sorunları görebilirsiniz.

Depolama Alanını Kontrol Edin

Bilgisayarınızda Windows kurulu olan diskinizde yeterli alan kalmaması Windows gereken dosyaları yükleyemiyor hatasıyla karşılaşmanıza neden olabilir. Bu durumda bilgisayarınızın diskini alan olarak rahatlamanız gerekir. Aşağıdaki adımları izleyerek bu soruna çözüm bulabilirsiniz.

 1. Başlat butonuna basarak bu bilgisayar yazın ve karşınıza gelen bu bilgisayar ikonuna tıklayın,
 2. Karşına gelen ekran bilgisayarınızda yer alan diskleri göreceksiniz,
 3. Windows kurulu olan diski bu genellikle C diski olur eğer altında doluluk barı kırmızı ise diskiniz dolu demektir,
 4. Diskin üzerinde sağ tuş açılan menüden özelliklere tıklayarak disk özelliklerini açın,
 5. Karşınıza gelen pencereden diski temiz butonuna tıklayın,
 6. Yine açılan pencerede sistem dosyalarını temizle butonu ile diskinizi temizleyebilirsiniz,
 7. Aynı ekranda yer alan sistem dosyalarını temizle butonu ise bilgisayarınızda yer alan geçmiş güncelleme dosyalarını ve diğer sistem dosyalarınızı temizlemenize yardımcı olur. Sistem dosyalarını temizle yöntemi diskinizde 6. adımda yer alan temizlemeden daha fazla yer açabilir.
 8. Bilgisayarınızda gereksiz dosyalar varsa bu dosyaları mutlaka silin.

Windows işletim sisteminin düzgün çalışabilmesi için Windows kurulu diskinizde toplam disk boyutunuzun %15-20 si kadar mutlaka boş alan kalmalıdır.

Windows Gereken Dosyaları Yükleyemiyor

Sistem Dosyalarınızı Onarın

Windows gereken dosyaları yükleyemiyor hatası Windows sistem dosyalarınızda oluşan hatalardan ve ya bozulmalardan da kaynaklanabilir. Bunun çözümü ise sistem dosyalarınızı onarmaktır. Bunu da aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz.

 1. İlk çözümde bahsettiğimiz gibi komut istemi(cmd) uygulamasını yönetici olarak başlatın,
 2. sfc /scannow komutunu yazın ve enter tuşuna basın,
 3. Bu komutla sistem dosyalarınız taranmaya başlayacak hatalı olan sistem dosyaları onarılacaktır.

Windows Gereken Dosyaları Yükleyemiyor Sorunu Hala Devam Ediyor

Windows gereken dosyaları yükleyemiyor sorunu yukarıdaki çözüm yöntemlerine rağmen devam ediyorsa yapmanız gereken tek bir şey kalıyor 🙁 Üzülerek söylüyorum ki artık bilgisayarınıza temiz kurulum yapmanın zamanı gelmiş demektir. Yani bilgisayarınıza format atmanız gerekiyor. Bilgisayarınıza format atmadan önce mutlaka önemli dosyalarınızın yedeğini almayı unutmayın.

Windows gereken dosyaları yükleyemiyor sorunu hakkında sizleri detaylı bir şekilde bilgilendirmeye çalıştık. Bu sorunun nedenleri ve çözüm yöntemleri hakkında sizlere bilgiler sonduk. Konuyla ilgili sizlerinde eklemek istedikleri ve yorumları varsa aşağıda yorum kısmından paylaşabilirsiniz. Biz her ne kadar bütün yöntemleri sizlere sunmuş olsakta bazen sorunlar çözüme kavuşmayabiliyor. Bu noktada mutlaka iyi bir bilgisayar tamircisi ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Windows gereken dosyaları yükleyemiyor sorunu ile karşılaşmamak için ne yapmalı ?

Bu tür hatalarla karşılaşmak istemiyorsanız öncelikli olarak Windows güncellemelerini düzenli olarak yapmalısınız. Sonrasında Windows Defender virüs korumasının mutlaka aktif olması gerekli.

Windows gereken dosyaları yükleyemiyor sorunu başlıca nedeni nedir ?

Bu sorunun en başlıca nedeni Windows sistem dosyalarınızın zarar görmesinden kaynaklıdır. Bu bilgisayarınıza bulaşan virüstende kaynaklanabilir ve ya Windows işletim sistemine müdahale eden bir programdanda kaynaklanabilir.

Ülkemizin önde gelen savunma sanayi şirketlerinden TUALCOM CPRA Antenna ile heryerde. Detaylar için linke tıklayabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ