İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Windows 10 Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı

Herkese merhabalar bu konumuzda sizlere Windows 10 kötü amaçlı yazılımları temizleme aracı hakkında bilgi vereceğiz. Windows kötü amaçlı yazılımları temizleme aracı ile yaygın olarak karşılaştığımız kötü amaçlı yazılımları bilgisayarlarınızdan temizleyebilirsiniz.

Kötü amaçlı yazılımları temizleme aracı günümüzde yaygın olarak karşılaştığımız kötü amaçlı yazılımları temizlememize yardımcı olacaktır.

Windows 10 kötü amaçlı yazılımları temizleme aracı ;

 • Windows 10
 • Windows 7
 • Windows 8.1
 • Windows Server 2019
 • Windows Server 2016
 • Windows Server 2012 ve Windows Server 2012 R2
 • X64 tabanlı sistemler için Windows Server 2008 R2 işletim sistemlerinde çalışmaktadır.

Mayıs 2020 Windows güncellemesi ile gelen bu araç bağımsız olarak da indirilip kullanılabilir. Bu araç 3 ayda bir yeni tehditlere karşı güncelleniyor. Bu programa destekçi olarak Windows 10 güvenlik duvarı kullanmanızı da öneriyoruz. Kullanıcıların bu aracın yayınlanmasından sonra en çok sorduğu soruların cevaplarına aşağıda cevaplayalım ;

MSRT Hakkında Sık Sorulan Sorular

Virüs Programının Yerini Tutar Mı ?

Tabi ki de hayır. Bu araç bulaşma sonrası temizleme aracıdır. Bu yüzden bilgisayarınızda bir virüs programı yüklü olmasını öneriyoruz. Nedeni bu tehditleri bilgisayarınıza bulaşmadan engel olmak daha faydalı olacaktır. bkz. Virüs Programının Önemi

Neden 3 ayda bir güncelleniyor ?

Bu araç bulaşma sonrası temizleme aracı olduğu için kötü amaçlı yazılımların bulaştıktan sonraki reaksiyonları takip edilerek ona göre güncelleme almaktadır. Bu yüzden 3 ayda bir güncelleme gelmektedir.

Kötü Amaçlı Yazılımı Tespit Ettiğinde Ne Yapar ?

Bu araç arka planda çalışan bir yazılımdır. Kötü amaçlı yazılım tespit edildiğinde bir sonraki yönetici olarak oturum açtığınızda size bir uyarı gönderir. Duruma göre sizden tam bir tarama yapmanızı isteyebilir. Onayınızdan sonra bilgisayarınız tam bir taramadan geçer bu biraz uzun sürebilir. Tarama sonrasında ise kötü amaçlı yazılım bulaşmış dosyalarınızı sizden kaldırmanızı ister. *Bu işlem sonrasında bilgisayarınızda veri kaybı olabileceğini unutmayın.

Bu aracı bilgisayarımdan nasıl kaldırabilirim ?

Windows 10 kötü amaçlı yazılım temizleme aracı herhangi bir setup gerektirmediği gibi bilgisayarınızda oluşturduğu dosyaları tarama sonrasında kendi temizlemektedir. Bu yüzden herhangi bir kaldırma işlemi gerektirmez.

Bu aracı Nasıl İndirebilirim ?

Sizler için aşağıda orjinal indirme linklerini sunuyoruz. Microsoft haricinde verilen linklere itibar etmemenizi tavsiye ederim.

Kötü Amaçlı Yazılım Temizleme Aracı Windows

Öncelikle aşağıda yer alan linklerden MSRT aracını bilgisayarımıza indiriyoruz ;

32 Bit İndir 64 Bit İndir

Windows Kötü Amaçlı Yazılım Engelleme Aracı Nasıl Kullanılır ?

 • Bilgisayarınızda ve ya server sisteminizde yukarıda ye alan işletim sistemlerinden birisinin yüklü olması gerekmektedir.
 • Bilgisayarınızı ve ya server sistemini admin yetkisi ile açmanız gerekmektedir.
 • Aracı indirdikten sonra çalıştırın. Araç sessiz mod özelliği ile arka planda çalışmaktadır. Aracın hata vermesi durumunda size bir uyarı verecektir.
 • Kullanmış olduğunuz Windows kötü amaçlı yazılım temizleme aracı sürümü 7 aydan daha eski bir sürüme sahip ise en son sürümüne geçiş yapmanız için bir uyarı çıkar. Aracı son sürüme güncellemeniz tavsiye edilir.

Ayrıca bu araç komut ile de işlem yapabilir. Aracı aşağıda yer alan komutlar ile cmd ile kontrol edebilirsiniz. CMD nasıl açılır adlı konumuzu okuyabilirsiniz.

KomutlarAmaç
/ QSessiz modu kullanır. Bu seçenek, aracın kullanıcı arayüzünü bastırır.
/?Komut satırı anahtarlarını listeleyen bir iletişim kutusu görüntüler.
/ NYalnızca algılama modunda çalışır. Bu modda, kötü amaçlı yazılım kullanıcıya bildirilecek, ancak kaldırılmayacaktır.
/ FBilgisayarın genişletilmiş taramasını zorlar.
/ F: YBilgisayarın genişletilmiş taramasını zorlar ve bulunan bulaşmaları otomatik olarak temizler.

Bu araç hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayarak Microsoft resmi sitesine gidebilirsiniz.

MSRT, yalnızca virüsler, solucanlar ve Truva atları gibi kötü amaçlı yazılımların algılanmasına ve kaldırılmasına odaklanır. 

Casus yazılımları kaldırmaz.

MSRT’yi yüklediğinizde virüsten koruma programınızı devre dışı bırakmanız veya kaldırmanız gerekmez. 

Ancak, yaygın bir kötü amaçlı yazılım bilgisayarınıza bulaştıysa, virüsten koruma programı bu kötü amaçlı yazılımı algılayabilir ve temizleme aracı çalıştığında temizleme aracının onu kaldırmasını engelleyebilir. 

Bu durumda, kötü amaçlı yazılımı kaldırmak için virüsten koruma programınızı kullanabilirsiniz.

MSRT bir virüs veya solucan içermediğinden, kaldırma aracı tek başına virüsten koruma programınızı tetiklememelidir. 

Ancak, siz güncel bir virüsten koruma programı yüklemeden önce kötü amaçlı yazılım bilgisayara bulaştıysa, virüsten koruma programınız, araç onu kaldırmaya çalışana kadar bu kötü amaçlı yazılımı algılamayabilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir