İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bilgisayar ip adresi bulma yöntemleri

Merhaba arkadaşlar bugün sistem ve ağ kategorimizde ilk yazımızı sizlerle paylaşıyoruz. Bu yazımızda sizlere bilgisayar ip adresi bulma yöntemleri neler ? Bilgisayar ip adresi nasıl bulunur bunu anlatacağız. Bilgisayarınız bir ağa bağlı ise ve ya internete bağlı ise bilgisayarınıza atanan bir ip adresi vardır. Bu ip adresi sizin bilgisayarınıza özel bir ip adresi olmaktadır. Peki bu ip adresi nasıl bulunur ? Bu konumuzda ip adresi bulma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Evinizde internet kullanıyorsanız ve ya kullandığınız bilgisayar bir ağa bağlı ise bilgisayarınıza atanmış bir ip adresi bulunmaktadır. Bu ip adresi sadece sizin bilgisayarınıza özel bir adrestir. Eğer siz ip adresi bulmak istiyorsanız bu konumuzda anlattığımız yöntemler ile bilgisayarınıza atanan ip adresini öğrenebilirsiniz.

Windows ip adresi nasıl bulunur ?

  • Komut sistemini kullanarak ip adresi bulma

Windows kullanıcıları için ilk yöntemimiz komut cmd ile ip adresi bulma yöntemidir. Bu yöntem ile sadece bir komut yazarak herhangi bir network yapısına bağlı olan bilgisayarınızın ip adresini bulabilirsiniz.

  1. Başlat tuşu CMD yazarak komut istemi uygulamasını açın, ( Windows 10 cmd nasıl açılır konumuzu okuyabilirsiniz )
  2. Komut olarak ipconfig  yazın ve enter tuşuna basın.
  3. Sonuç olarak karşınıza bütün network bilgileri çıkacaktır.

Bilgisayarınızın ip adresini öğrenmenin en kolay yolu cmd ip adresi bulma yöntemi

  • Ağ bağlantıları ile ip adresi bulma

Windows ip adresi bulma diğer bir yöntemi ise ağ bağlantıları ile ip adresi bulmaktır. Bunu nasıl yapabiliriz ?

  1. Başlat tuşu ncpa.cpl yazarak Enter tuşuna basıyoruz ve ağ bağlantıları sekmesini açıyoruz,
  2. Burada hangi ağ bağlantımız aktif görünüyor ise o ağ bağlantısının üzerine mouse getirerek sağ tuşa tıklıyoruz ve Durum üzerine gelip sol tuş ile tıklayarak açıyoruz.
  3. Açılan pencerede ayrıntılar butonuna tıklıyoruz ve burada bilgisayarınızın network ağında almış olduğu ip adresini görebilirsiniz.

Ağ bağlantıları ayarları ile bilgisayar ip adresini bulabilirsiniz.ip adresi bulma aktif ağ üzerine gelerek sağ tuş duruma tıklayın

ip adresi bulma aktif ağ üzerine gelerek sağ tuş duruma tıklayınip adresi bulma ağ ayrıntıları penceresinde bilgisayarınıza ait ip adresini bulabilirsiniz.

Bu yukarıda anlatmış olduğumuz adımlar bilgisayarınız network yani iç ağda olan ip adresini bulmanız için yöntemlerdir. Şimdi anlatacağımız yöntem ise dış ip adresinizi yani bilgisayarınız da internet var ise dış dünyaya açılan ip adresinizi bulmanıza yarayacaktır.

Dış ip adresi bulma yöntemi

Bu yöntemin anlatımı  için Google arama motoruna ip adresi bul yazıp karşımıza gelen ilk siteyi tercih ettik. Bu siteye girdiğiniz zaman gelen dış ip adresinizi öğrenebilirsiniz.

dış ip adresinizi bulmak için Google arama motoruna ip adresi bul yazın

karşımıza gelen ilk sitede dış ip sorgulaması yaptım bu site ipsorgu.com

Bu konumuzda network yani iç ağ ip adresimizi ve dış ağ internet ip adresimizi öğrenebileceğimiz yöntemleri inceledik. Bu yöntemler ile sizde ip adresi öğrenebilirsiniz. Bir diğer konumuzda yine ağ ile alakalı windows 10 wifi sorunu çözümüne ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir